Režie:
Ladislav SmoljakKamera:
Andrej BarlaHudba:
Petr SkoumalHrají:
Jiří Zahajský, Marek Brodský, Rudolf Hrušínský, Blažena Holišová, Josef Abrhám, Veronika Jeníková, Jaroslava Adamová, Vlastimil Brodský, Petr Čepek (více)Obsahy(1)
Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)
(více)Recenze (472)
Hlasuji pro Marka Brodského a Jiřího Zahajského. Myslím, že Smoljak volil představitele hlavních rolí správně. --- Divadelní předloha filmu Vražda v salonním coupé je podle mého soudu jednou z nejslabších Cimrmanových her. Autoři se přidrželi velkolepého a vpravdě cimrmanského nápadu napsat detektivku o vraždě, která se nestala. Mnohé přidali, zápletku důkladněji zapletli, ale nepodařilo se hned na začátku vyzradit konec celé detektivky. Pomalejší tempo tohoto filmu mi nevadí, sedí mi k rozšafnému naturelu c.k. mocnářství. ()
Piatimi alebo štyrmi hviezdičkami by som tento film mohol hodnotiť iba v prípade, že by som bol nekritickým obdivovateľom diela Smoljaka a Svěráka. Troma hviezdičkami ho hodnotím, ako ich kritický obdivovateľ. Film je rozvláčny, pri výbere ústrednej dvojice nemal režisér šťastnú ruku a tých niekoľko pripomenutí lepších diel S+S na viac, ako na tri hviezdičky nestačilo. ()
Humor S&S miluji a filmová tvorba pana Svěráka se mi líbí. Přesto u Rozpuštěného a vypuštěného se nesměji tolik, jako u klasických her. Film je praktickým vyňatkem hry Vražda v salónním coupé. Máme tu inspektora Trachtu, který vyšetřuje zmizení továrníka Bierhanzela. Jen s tím, že vyměnili coupé za Prahu. Humor se mi líbí, ale nejlepší hlášky jsou převzaty právě z originálu, tudíž je znám a mám je zažité. Zajisté potěší i přítomnost cimrmanologů (Hraběta, Kašpar, Weigel, Svěrák, Vondruška, Rumlena a Brukner). Přestože mě film bavil, tak dávám přednost jeho originálu. Příjemně se na něj kouká a je to přeci jen dílo mých oblíbených českých autorů. Pro neznalce samotné hry vřele doporučuji, bude se u toho smát mnohem více. (60 %) ()
Policejní praktik a policejní praktikant pracují na vyřešení až nečekaně temného případu. Zatímco mi Jiří Zahajský v roli životem a inspektorem Klečkou těžce zkoušeného inspektora Trachty naprosto vyhovoval, s praktikantem Hlaváčkem jsem měl docela problém. Marek Brodský ho totiž zahrál tak mdle a nezáživně, jak to jen bylo možné. Ve srovnání s výkonem Miloně Čepelky ve Vraždě v salónním coupé to byla opravdu těžká bída. I přes tento výrazný nedostatek ponechávám hodnocení v plné palbě, protože jde o film vtipný, inteligentní a podle předlohy skutečného Mistra. ()
Osobně mě tento styl humoru neoslovuje, a sledoval jsem to dosti nezúčastněně. Obsazení je bezpochyby výborné a na pár místech jsem se úsměvu neubránil ani já, ale jinak mě to moc neoslovilo, a to vysvětlení ústředního zločinu jsem nepochopil, protože je to na mě příšerně překomplikované. Navíc mám pocit, že mám proti všem těm podobným slavným československým filmovým parodiím určitý předsudek, živený názorem, že v dobových podmínkách by kvalitní čistokrevný žánrový film vzniknout nemohl, a tak místo něj vznikla "jen" parodie, které jsem si umělecky nikdy příliš necenil. ()
Galerie (14)
Photo © Filmové studio Barrandov
Zajímavosti (35)
- Zdeněk Svěrák původně počítal s tím, že hlavní roli inspektora Trachty dostane on, i proto, že tuto roli hrál ve hře "Vražda v salónním coupé" v divadle. Ladislav Smoljak ale chtěl obsadit profesionálního herce, takže ji nabídl Jiřímu Zahajskému. Poté měl tedy hrát hajného Hlaváčka, ale toho zase Smoljak nabídl Rudolfu Hrušínskému. Nakonec získal pouze malou roli průmyslového básníka Jelínka. Svěrák byl tímto podle vlastních slov dožrán a aby dokázal, že umí opravdu hrát, dal se dohromady s Vítem Olmerem a natočili spolu film Co je vám, doktore?. (#47)
- Při jízdě drezíny je mimo jiné záběr na výpravní budovu, na níž je nápis Vlkovec. Železniční zastávka Vlkovec existuje a nachází se dvanáct kilometrů od Čerčan – na trati z Čerčan do Světlé nad Sázavou. (VMa)
- Malou roli bordelmamá přijala Jaroslava Adamová, aby udělala radost manželovi, velkému ctiteli Divadla Járy Cimrmana. (BoredSeal)
Reklama