Reklama

Reklama

Vrchní, prchni!

TV spot
Československo, 1980, 85 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Eliška Balzerová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zdeněk Svěrák, Dáda Patrasová, Jiří Kodet, Karel Augusta, Bedřich Prokoš (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Přál si někdo platit? Fantom restaurací vám vždy vyhoví! Knihkupec Dalibor Vrána (J. Abrhám) nemá lehké živobytí. Líbí se ženám a ty se zas líbí jemu, a protože je mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytého výdělku spolknou alimenty. Svízelnou finanční situaci se rozhodne vylepšit originálním způsobem, který mu přihraje náhoda. Stane se falešným číšníkem, nepolapitelným fantomem pražských a později i mimopražských restaurací. Využívá pracovní liknavosti vrchních a ochotně inkasuje netrpělivé hosty. Sám je překvapen, jak mu jednoduchý trik vynáší. Jenže – tak dlouho se chodí se džbánem… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (730)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Asi nejlepsi film Josefa Abrhama a jeden z nej od Smoljaka a zaroven jedna z nejlepsich ceskejch komedii. Film ma dobrej napad a dokaze porad prichazet s necim originalnim, je tu neskutecny mnozstvi hlasek, pribeh hezky odsejpa a je to fakt skvela zabava. Akorat zaverecnej beh cisniku byl mozna krapet prehnanej, ale jinak je film bezchybnej. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Aj keď je Dalibor Vrána odborníkom na slovo vzatým a opatrnosti prikladá veľkú váhu, notoricky známe božie mlyny ho predsa len spravodlivo pomelú. Predtým vás však čaká 85 minút vrcholnej československej filmovej zábavy, ktorá zkultovnila natoľko, že si na nej čas vyláme zuby i za niekoľko desiatok rokov. ()

Reklama

Phobia 

všechny recenze uživatele

Tak si zas jednou pocvičím ňadra proti proudu. Nááádech - a hop do toho po hlavě! Film jsem viděla jako děcko a od té doby se mu vyhýbala - až do včerejšího večera. Koukla jsem na zdejší super hodnocení, řekla si, že duo Svěrák/Smoljak je přece osvědčené a mnou velmi oblíbené, tak proč to zase nezkusit, třeba už jsem do humoru "Vrchní, prchni!" dospěla. A ne, co mi vadilo jako malému odlitku, to jsem negativně vnímala i jako stará vyzobaná kukuřica. Už samotný Abrhámův charakter vyvolává pramálo sympatií: nenapravitelný děvkař, kterého alimenty drží ve fázi permanentní finanční nouze - a příležitost, konkrétně nenáviděný společenský oblek, z něj udělá zloděje, podvodníka, prostě ksindl, co se mi v reálném životě ekluje. Existují historické výjimky, třeba Robin Hood, tomu palce držet můžu. Daliboru Vránovi (a jemu podobným) ne, tomu můžu maximálně přát, aby si pořádně namlátil držku. Pár fórků mě přimělo k úsměvu, ale celkově je pro mě tenhle film nejslabším kouskem Svěráko-Smoljakovské spolupráce. Za sebe sem hvízdnu lehce znuzený průměr a počkám se třetím sledováním do důchodového věku, zda se mi žebříček hodnot neposune ve prospěch kurevníků a chmatáků. 51% ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Podle svých slov ještě neostřílený filmař Ladislav Smoljak, dostal svou druhou možnost točit pro Barrandov a skvěle toho využil. Kdo jiný, než Zdeněk Svěrák, se chopil scénáře a je zde další textově nezapomenutelný, ryze český filmeček. Záměrná satira na laxnost tehdejších vrchních, s romantickým nádechem svůdníka z konce šedé normalizační doby, je klasicky klidná, s lehce dramatickým koncem, který ovšem převyšuje nesmrtelný humor Zdeňka Svěráka. Role Josefa Abrháma a Zdeňka Svěráka jsou dokonalé. Až absurdní maloměšťáctví, které si pro sebe Svěrák sám napsal, ztvárnil výborně a Josef Abrhám už podobně zazářil nejen ve filmu Penzion pro svobodné pány. Vše nádherně dolaďuje Jaroslav Uhlíř svou lidovou písní o "českém snu" zbohatnout. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Jedna z těch dnes již opravdu legendárních komedií. Důkaz toho, že z velmi jednoduchého příběhu se dokáže vytěžit maximum, aby byl divák spokojen a skvěle se bavil. Právě odsud víme pořádně jak vypadá Velorex, jak si dávat pozor na výběr šatů :-), hláška "Stěrače stírají, postřikovače stříkají" se cituje dodnes a písnička Severní vítr zlidověla u táboráků. Nestárnoucí klasika. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (95)

  • Ačkoliv si Pařízek (Zdeněk Svěrák) koupil svůj vůz (Škoda 120 L) dříve, než Dalibor Vrána (Josef Abrhám) své nové auto (Lada 1600), má Pařízek na svém voze vyšší sérii SPZ, než Dalibor Vrána. (via22)
  • Jan Němeček (Honzík, syn Vránových) si spomína na natáčanie slovami: "Bola to taká hra na srandu. Keď ma filmový otec vybral v Špindlerovom Mlyne z kufra žigulíka, tak mi povedal, že by bola dobrá sranda, keby som praskol čiapkou a utiekol mu do lesa. Takže som si v piatich rokoch ani neuvedomoval, že sa točí film. Zo žižkovského domu, kde sme ako rodina Vránových bývali, si vybavujem závesy, ktoré sa dávali na okná. Až do svojich dvanástich rokov som si myslel, že vo filme mám len repliku, ako sa vrhám Josefovi Abrhámovi (Dalibor Vrána) okolo krku. Až v dvanástich rokoch som zistil, že som aj vo viacerých scénach. Ako dieťa si pamätám že som sa dokonca zviezol vo Velorexe svojho filmového otca." (Raccoon.city)
  • Malou roličku opilého návštěvníka motorestu (Ilja Racek), který vnutí Daliboru Vránovi (Josef Abrhám) peníze za tři myslivce, měl původně hrát František Vláčil. Den před natáčením ovšem onemocněl a nemohl ji zrealizovat, proto byl na poslední chvíli povolán jako náhrada zmíněný Ilja Racek. (mchnk)

Související novinky

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

České nebe se rozrostlo o další velkou hvězdu, ve věku dvaaosmdesáti let totiž zemřela jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie, Josef Abrhám. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel… (více)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (více)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu

28.10.2019

Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po… (více)

Reklama

Reklama