Režie:
Jaroslav SoukupKamera:
Vladimír HolomekHudba:
Zdeněk BartákHrají:
Ladislav Potměšil, Rudolf Hrušínský ml., Petra Martincová, Simona Krainová, Jaroslav Sypal, Miroslav Moravec, Antonín Navrátil, Tomáš Matonoha (více)VOD (1)
Obsahy(1)
Náčelník policejní školy major Václav Maisner je fandou amerických filmových komedií o policejní akademii, a tak se rozhodne školu co nejvíc přiblížit svému vzoru. Připraví nové osnovy a nutí podřízené tvářit se stejně jako postavy v jeho oblíbených filmech. Na začátku školního roku vítá nové studenty. Poté mu náměstek ministra vnitra sdělí informaci, že jeden z nováčků je agentem FBI a na základě jeho hodnocení bude major buď povýšen, nebo degradován. Zatímco se Maisner pokouší agenta objevit, jeho zástupci - mohutný poručík Kuře a drobný poručík Hrubec - těžko zvládají výcvik podle jeho osnov. Situace se zkomplikuje, když patolog Slavíček při vyučování omdlí poté, co ho mrtvola na pitevním stole chytne za ruku. Přestože to byl jen Maisnerův kanadský žertík, Slavíček skončí v blázinci. Později odtud uprchne a zorganizuje loupež v bance, kde právě poručík Kuře vybírá peníze na výplaty. (TV Nova)
(více)Recenze (404)
Směr, kterým se Soukup po revoluci vydal, je podivuhodný. Tak evidentní vlezdoprdelství Americe snad není k vidění v žádné jiné české komedii. A znásilnění Komenského myšlenky školy hrou je také věc hodna pověšení za koule do průvanu. První díl ještě balancuje na hranici průměru a hnoje, existují i horší české filmy. 40% ()
No dobře, tak jsme si zkusili policajtskou komedii, sic ne originálně. Jak pejsek s kočičkou do dortu, dali jsme tam všechny vtipy a klišé, která máme rádi a povařili po česku. Ale proč, jako v bufetu je v menu gulášová polívka den po guláši, jste vařili ta pokračování? Tuhle parodii na Izerovu Policejní akademii nenarovnala ani erotická ikona Kudláková, viď Václave! Některé postavy jsou sice povedené a v kontextu i zábavné, ale vetšina trochu trapná a já tohodle myšáčka už víc hrát snad ani nechci. ()
Život je vážně krutý. Plankton si před milióny let poklidně plave ve vodě, nechává se kolébat vlnkami a má velké plány jako každý jiný inteligentní tvor, sní, že se v příštím převtělení probudí jako mamut, nebo jako lovec mamutů, jako rytíř, jako vynálezce, jako matka dvanáctirčat, jako jezdec formule 1 nebo dokonce jako komentátor na csfd, a ono ejhle, po té strašně dlouhé době procitne a ke své hrůze zjistí, že se stal ropou, ze které někdo vyrobil filmový pásek, což by tedy nebylo to nejhorší, kdyby na něj někdo natočil třeba dech beroucí dokument o vzniku a vývoji hemeroidů, nebo kdyby ho muminkova maminka použila k produkci dráždivého smradu, pálíc ho lupou, jenže ono né, Soukup do něho zvěčnil tuhle nebetyčnou blbost. A chudák plankton ví, že nemá šanci na vysvobození, protože je uložen navždy v národním filmovém archívu a na nějakou revoluci uvědomělých diváků, vylamujících těžké dveře tohoto ústavu a ničících nehodnotná díla, skutečně nelze spoléhat. Na filmu mě zaujaly jen dvě věci, spíše tedy dvě osoby: a) Moravec, který si podle mě dodnes rve v nebi vlasy (tedy jako ty kolem uší, popř. si ze zoufalství stříhá culík), protože ví, že na zemi mu stačilo jen málo, nastřelit náušnice, vzít si nějaké ty prsteny a ženské (a chlapi taky samozřejmě) by ho žádaly o autogram a samy mu padaly do postele, považujíc ho za Horsta Fuchse. A dále za b) ten tvor, co se vydával za kluka a ve skutečnosti to měla být holka. No podle mě to bylo přesně naopak, byl to od začátku kluk, a né moc hezký tedy, kterýmu se zkrátka Hrušínský nejml. velice líbil, a tak si v závěru vycpal prsa a snažil se bezúspěšně vydávat za holku. Ani ta scéna ve sprše mě nepřesvědčila, za prvé byla natočena z Potměšilova pohledu, který byl ožralý a na jeho svědectví se tedy nedá spoléhat, a za druhé, i když v té době (asi) ještě neexistoval fotošop, filmový střih i tehdy dokázal věci téměř nemožné. ()
Vůbec ne špatná komedie, která sice očividně vykrádá americkou Policejní akademii, ale sama to přiznává a na nic víc si nehraje...Potměšilovi role Maisnera sedla a bude s ní pravděpodobně navždy ztotožňován, pokračování už byla o něco slabší, ale to že se drží na samotném dně žebříčku CSFD považuju spíš za nějaký místní módní trend než za objektivní hodnocení. ()
Česká verze Policejní akademie, respektive parodie na Policejní akademii má obrovskou výhodu v tom, kolik zvučných hereckých jmen se tvůrcům do ní povedlo dostat. Herci jsou totiž to jediné, co tento projekt drží pohromadě. Herci se snaží seč můžou, víceméně všem jejich role perfektně sedly a třeba Ladislav Potměšil je v roli majora Maisnera naprosto geniální. Humorem je film přímo napěchován, takže o zábavu zde nouze rozhodně není. Na druhou stranu nutno dodat, že se jedná o humor z toho nejjednodušší ranku, takže jednotlivé vtipy či gagy tomu také odpovídají. Zcela tuctový je i samotný příběh, který svým způsobem nenabízí prakticky nic zajímavého, nicméně alespoň díky svižnému tempu nenudí a docela rychle uteče. První Byl jednou jeden polda ještě není až tak moc trapný, jako jeho dvě pokračování, ale ani v tomto případě se nejedná o žádný zázrak. 5/10. ()
Galerie (5)
Photo © Archiv TV Nova
Zajímavosti (10)
- O rolu poručíka Hrubca mali záujem Miroslav Táborský a Václav Vydra, ale nakoniec ju dostal Jaroslav Sypal, ktorý už mal zaplatenú dovolenku do Chorvátska, ktorú následne zrušil. Režisér mal pôvodne predstavu, že do rolí dôstojníkov obsadí starších hercov, napríklad Petra Nárožného. (Raccoon.city)
- Stejně jako ve snímku Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu (1992) byla i v tomto filmu a jeho pokračováních Simona Krainová předabována herečkou Ljubou Krbovou. (Foxhound#1)
- Ve 30. minutě můžeme nad postelí Kuřete (Ivan Gübel) vidět plakát k filmu Total Recall (1990). (Petsuchos)
Reklama