Reklama

Reklama

A.I. Umělá inteligence

  • USA A.I. Artificial Intelligence (více)
Trailer 1
USA, 2001, 146 min

Obsahy(1)

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (915)

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

S Kubrickem z toho mohla být velkolepá hardcore scifi (v určitých momentech je to tam velmi cítit - pokřivené vztahy v rodině, lidská nezodpovědnost za stvořenou umělou inteligenci, možná paralela s bohem), se Spielbergem máme doják pro celou rodinu. Nadávat ale protentokrát nebudu, protože to se mnou celkem hlo a na konci jsem brečel jak malá holka :-D ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Medzi vrcholy filmu treba zaradiť herecké výkony. A v tomto ohľade patrí všetka úcta Haleymu Joelovi Osmontovi. Osmont bol už nominovaný na Oscara za svoju roľu v Šiestom zmysle. Tu nielenže nežmurká (ako robot ani nemôže), ale zo začiatku sa pohybuje ako robot úplne verne a jeho city prenikajú aj cez túto fasádu. Veľkým potešením pre diváka bol aj Jude Law. Aj keď väčšiu časť réžie mal Spielberg, je v nej predsa cítiť Kubrickov vplyv a hlavne námet. Buď sa človeku zdá, že film je absolútna kravina, alebo má človek pocit, že je v prítomnosti niečoho veľkého, filozoficky hlbokého, čo nemôže pochopiť. Narážky na jednoduchšie veci nášho denného života ako aj hlboké myšlienky o živote samom, o láske, ľudských citoch a ľudskosti sa dajú ešte vyčítať - aj keď niektoré až po niekoľkodennom rozmýšľaní. Ale predsa sa človek nezbaví toho pocitu, že sa mu Kubrick snaží povedať ešte čosi viac, čo mu ešte nedošlo. ()

Reklama

HOCKEYKA 

všechny recenze uživatele

Nádherný,na emócie veľmi bohatý film,ktorý som dlhé roky zaryto ignorovala a prepínala.Môj odveký dešpekt k sci-fi žánru,všetkému robotickému a futuristickému sa mi tentokrát nevyplatil,ale možno dám šancu aj iným,podobne ladeným filmom.Veľké dojatie,slzičky,smútok a obdiv k nevšednému hereckému talentu dnes už dospelého Osmenta.Ďakujem ti,panebože,že sa mi nechcelo hľadat ovládač od telky,inak by som toto skvostné,čarovné dielko nikdy nevidela.Zaslúžených päť hviezdičiek. ()

Arx 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je podle mě hodně rozporuplný. Je to určitě zajímavé sci-fi ale musím se přiznat, že mě to občas i docela pěkně nudilo. Některé scény jsou ale opravdu výborné a hodně citlivé, kdy jsem jen sledoval obrazovku a dojatě kroutil hlavou jak je něco takového možné. Úplně nejlepší je ten konec.Nemám slov, totálně mě dojal a ve výsledku zvednul můj celkový dojem z tohoto Spielbergova díla. Být to o puůl hodiny kratší byl by to pro mě jeden z nejlepších filmů. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Problem tohohle sci-fi je naprosto silena a zbytecna delka a hlavne, ze je to cely tak trochu o nicem. Celej ten pribeh, kdy malyho robota vykopnou z baraku a ten si zacne myslet, ze ho vemou zpatky, kdyz bude zivej, je totiz mirne receno stupidni. Nastesti se film muze oprit o paradni vizualni stranku a skvely triky, takze kdyz nic jinyho, aspon je porad na co se koukat. Navic v druhy polovine se to vcelku zvedne a vynahradi to tu prvni ne moc zazivnou. Zaver je docela silnej a kdyz se k tomu prictou slusny vykony hercu v cele s solidnim Osmentem, da to slabsi 4*. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (28)

  • Jedna z budov Manhattanu je ve skutečnosti subwoofer počítače Apple Macintosh (z dílen Harman-Kardon). (HellFire)
  • Ve scéně, kdy vědci mluví o nalezení Davida (Haley Joel Osment), zmíní město Haddonfield. Haddonfield je skutečným městem v New Jersey, kde Steven Spielberg strávil několik let svého dětství. (HellFire)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Svět filmu dnes opustil další z velkých talentů. Pouhý týden před svými dvaasedmdesátými narozeninami zemřel držitel Oscara, uznávaný americký herec William Hurt. Smutnou zprávu médiím předal hercův… (více)

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)

Reklama

Reklama