Reklama

Reklama

Chyť mě, když to dokážeš

  • USA Catch Me If You Can (více)
Trailer 1
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Hrají:

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 078)

Legas 

všechny recenze uživatele

Příjemné retro, mezi DiCapriem a Hanksem to hezky jiskří a Spielberg odvádí svůj běžný standart. Možná by neškodila kratší stopáž nebo trošku více vynalézavosti. Ne že bych se dost nenasmál, ale chvílemi mi ty situace, do kterých se DiCaprio-podvodník dostával, přišli málo využité. 4 hvězdičky, ale s odřenýma ušima! (po druhém shlédnutí už bez odřených uší) ()

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Pro publikum mívají příběhy podle "skutečných událostí" zvláštní půvab, nadplánovou auru. Steven obrátil svůj zrak zpět a natočil zvláštní žánrový hokus-pokus, jakoby ho začala bavit skládačka, se kterou si hrál jako malý kluk. Hanks obsazený proti typu a DiCaprio jako mistr převleků si spolu hrají na kočku a na myš, jen místo myšího kožíšku vidíme pilotní/lékařský stejnokroj a dokonalé herecké manýry. Ale každá kočka se své kořisti dočká... ()

Reklama

ripo 

všechny recenze uživatele

Začnem od podlahy. Poznámky typu : "Tak toto nie je hodné veľkého režiséra Stevena Speilberga! " "Spielbergov najslabší kus! " a podobne, mi otvárajú nožík vo vrecku..... )) Film neposudzujem podľa toho, kto mal podľa svojich predpokladov ako zahrať a ako zrežírovať (vzhľadom na svoju minulosť vo filmárskej branži), ale podľa toho ako CELKOVO ten fim dopadol .... Takže ako dopadol celkovo ? Nadpriemerne. Vzhľadom na svoju dĺžku (141 min.) ani na chvíľu nenudil. Bola to zábava od začiatku do konca (s dramatickou plnkou typu rodinná kríza rodičov, či ťažký život vo francúzskom väzení, ktorý tu bol prezentovaný takmer ako beštiálny, tou najhoršou povesťou opradeny thajský žalár). Typy filmov, kde si zamilujete zápornú postavu, zvyknú mať u diváckej obce úspech. Tento bol podporený i kvalitne štandardnými (nie nijako nadpriemernými) hereckými výkonmi. Leonardo DiCaprio asi musel Spielbergovi bozkávať ruky, že mu dal šancu vymaniť sa zo škatuľky (ak nie škatule), do ktorej ho začali dávať takmer všetci po blokbusterovom Titanicu ... Spielberg sa prejavil ako dobrý kuchár, keď uvážlivo pracoval s ingredienciami dobrého scenára, dobrých hercov a dobrej kamery. Namixoval nám veľmi chutný guláš komédie, napätia a krimipríbehu .... Tak a teraz už len na záver : Dobrú chuť ! ()

Mi Nü-Chai 

všechny recenze uživatele

Já a S. S. si asi nikdy rozumět nebudeme. Byť nemohu Catch Me If You Can upřít vymazlený styl a docela sympatickou odlehčenost, stále je v něm na můj vkus příliš mnoho příliš dojemných scén a lidského tepla. A hlavně - ač je to komedie, není zrovna zábavná, film jsem vlastně ani nebyla schopná dokoukat, jak mne postupem času méně a méně bavil. ()

Tsuki 

všechny recenze uživatele

Přestože se nejedná o komedii, je to neuvěřitelně zábavný a poutavý film. Bavilo mě sledovat jak vynalézavost hlavní postavy, tak jeho dlouhou honičku s agentem Hanrattym. Je svým způsobem fascinující, že film je natočen podle skutečných událostí, a že takto můžeme sledovat reálné osudy člověka, který zkrátka a jednoduše využil tehdejší situace, kdy ještě sofistikované padělání a podvody nebyly tak rozšířené a kdy tyto věci ještě nehlídaly složité počítačové systémy. Žasnu nad kuráží a "průkopnictvím" tohoto člověka, kterého Leonardo Dicaprio ztvárnil s celou jeho sebevědomou a důmyslnou povahou. Myslím, že film, který je natočený podle skutečnosti a zároveň je takto hravý, se jen tak často nevidí.~(4,2)~ ()

Galerie (140)

Zajímavosti (72)

  • Natáčelo se od 11. února do 4. května 2002 v Kanadě a USA (New York a Kalifornie). (Varan)

Související novinky

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (více)

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)

Reklama

Reklama