Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

Jezinka.Jezinka

John Malkovich vypadal už v roce 1987 jako opotřebovaný padesátník. Jeho postava cynického Krále krysy a pěstouna v jedné osobě měla osobité kouzlo zcela neopotřebované. Říše slunce je zároveň velkolepá a komorní, válečné drama o poraněné dětské duši a bezelstném obdivu ke statečnosti, i když jí zrovna disponuje nepřítel na smrt. ()

Anderton

Ríša slnka je taký malý Spielbergov klenot, stratený v obkolesení Indyho dobrodružstiev. Je zaujímavé, že publikum, ktoré Spielberga milovalo, sa v tej dobe nenechalo zlákať niečím iným a hlbším, ako zmienenými oddychovkami. Spielberg to s druhou svetovou vie a vždy vedel, Ríša slnka je v jeho filmografii rovnocenná oveľa slávnejším dielam. Baleov ksicht bol frackovský už aj zamladi, nepovedal by som podľa tohto filmu, že z neho raz vyrastie taká megahviezda. Aj keď jeho talent je tu vidieť. ()

Fiftis

Cez všetky skvelé hodnotenia je to snímka z mne neznámych dôvodov pomerne zabúdaná, na televíznych obrazovkách málo vídaná a distribútormi filmových nosičov obchádzaná. Keď si uvedomím, aké kinematografické paskvili sa na nás dnes a denne chŕlia cez pulty trafík, potom nechápem. Empire of the Sun je filmom vskutku umeleckým a zároveň pútavým, filmom, ktorý vás pohltí a nepustí, filmom s veľkým F. Režisér Steven Spielberg nás o svojich kvalitách presvedčil už mnohokrát, pre Christiana Balea to bol štart medzi hereckú elitu a takmer všetci z ostatných protagonistov sa môžu pochválil nadmieru skvelou filmografiou. K výnimočnosti snímky iste nemalou mierou prispela aj skvelá hudba Johna Williamsa. Empire of the Sun je pre mňa jeden z filmov zlatého fondu svetovej kinematografie, filmov, ktoré možno hodnotiť len za použitia superlatívov. ()

D.Moore

Potvrzeno: Tenhle film mě dojme úplně vždycky. Za ohromný zážitek, který mi Říše slunce pokaždé připraví, může určitě i moje fascinace letadly (při scéně "cadillac of the skies" mě vždycky zamrazí, imaginární letecká bitva v havarovaném letadle nemá nejmenší chybu.... atd.), ale největší podíl má stejně Spielbergova preciznost, Williamsův hudební doprovod a Bale s Malkovichem. K málokterému filmu se přídavné jméno "krásný" hodí tak jako sem. ()

sepp

Povedeny film o jednom klukovi a jeho "dobrodruzstvi", nebo jak to nazvat, behem druhe svetove valky. Barvite vylicene postavy, zajimavy dej, ale take dosti zdlouhavy, coz ma za nasledek lehke nudeni divaka v druhe polovine. John Malkovich ale opetne hraje jako buh a vyprava dela z tohoto snimku nadprumerne kousky. Vic jak na 4* to ale neni... ()

• Titulní píseň "Suo Gân" je velšská ukolébavka. Režisér Spielberg ji vybral poté, co byl do role Jima obsazen Christian Bale, jenž pochází z Walesu. Píseň nazpíval James Rainbird. (Morien)
  • Japonské stíhačky Zero použité vo filme boli v skutočnosti modifikovanými výcvikovými strojmi Harvard. (beso74)
  • Poslední film Ralpha Michaela. (Kulmon)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (více)