Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

ti88na

Ťažko sa hľadajú vhodné slová na tento komentár. Steven Spielberg natočil film, ktorý by si mal pozrieť každý a to nie zo záujmu, ale z povinnosti, z úcty k tomu čo zobrazuje a koho zobrazuje, pretože aj po povinnom zhliadnutí si každý súdny človek naplno uvedomí tie emócie, smútok, hnev, nádej.... Schindlerov zoznam je viac ako len film a nemá zmysel konštatovať jeho kvality, o nich nie je možné polemizovať. Narozdiel od knihy, ktorú som nedokázala dočítať, pretože mi slzy rozmazávali písmenká, film som už videla myslím tri krát, ale keďže tých sĺz ešte aj po jeho dopozeraní je tiež priveľa, dávkujem si ho len výnimočne. Asi žiaden iný na mňa takto nepôsobí. Tri piliere Liam Neeson, Ralph Fiennes a Ben Kingsley sú famózni a všetkých troch si v prvom rade spájam z tými postavami, ktoré tu odohrali. Vo filme je nespočetné množstvo nezabudnuteľných momentov. Z nich je to predovšetkým autenticky natočené vyvražďovanie geta, popol zo spálených ľudských tiel dopadajúci na tvár Oskara Schindlera, ženy omylom odvezené do Osvienčimu, ich tváre plné strachu, keď v sprche nevedia či vyjde voda alebo smrteľný plyn a tá následná úľava a radosť, že ešte neprišiel ich koniec. Schindlerove prepočítavanie materiálnych vecí na ľudské životy, prakticky až do konca filmu. Krásny citát "kto zachráni jeden život, zachráni svet"....aj keď toto píšem, tlačia sa mi slzy do očí. A celé to zaklincoval ešte John Williams, ktorý stvoril nezabudnuteľný soundtrack, ktorého tóny sa stali synonymom tohoto filmu. ()

jakeer

Tematika druhej svetovej vojny je natoľko silná, že rovnaký musí byť aj film o nej, ak sa mu podarí verne zachytiť vtedajšiu dobu. Schindlerovmu zoznamu sa to podarilo, ale ja by som čakal niečo navyše - takto mi to príde len ako výborne nakrútený hraný dokument. Nechcem vidieť iba plejádu krutostí, bodol by aj príbeh, ktorý by ma chytil za srdce. Príbeh Oskara Schindlera ním nebol. ()

Corpsegrinder

Tolik jako tenhle film se vás jen málokterej dotkne. I v dnešní době kdy je násilí ve filmu běžnou záležitostí vás některý scény tady donutí odvrátit zrak. ()

Zmrv

Schindlerův seznam je pro mě stejný případ jako Kmotr. Veškerá chvála, která se na něj snáší je naprosto oprávněná, ale mě to tak strašně nebavilo, že jsem to ani nedokoukal. ()

Bafo

Nak tak mam furt rozporuplny pocity z tohodle filmu... Skvelej namet, super scenar, super herci, super kamera atd atd. Jen se mi zda ze Spielberg hraje moc na efekt coz mi prilis nesedi u tohodle tematu... je to rozhodne jeho nejlepsi film ale myslim ze to je tim jake tema si vybral... . Co mi dal vadi na seznamu je ze spielberg dle meho nazoru (jisty si tim nejsem) obcas zapomina na historicke realie a pridava tam takove ty dojemne sceny u kterejch sem vazne nevedel zdali se tak stali... ()

ClimbVibe

Nebudu teď hodnotit jestli je film věrný skutečnosti (není a chápu, že to diváci se zájmem o dokument jen tak nepřekousnou). Snímek samotný je ale perfektně natočený a i přes délku pořád strhující. Samozřejmě je to pořád ten Hollywoodský pohled na válku, kde se příliš "neušpiníte". Komu nevadí se dotknout války (přes médium filmu) trochu blíž - doporučuju "Jdi a dívej se". ()

Ezekiel1

Na adresu tohoto filmu musím říct, že to není snímek, který si asi zrovna budu pouštět moc často. Exhumace Židů, nebetyčná nacistická zvěrstva, smutek, pláč a děti, co přicházejí o své rodiče. Možná ani ne jednou do roka. Viděl jsem desítky lepších snímků. Komu však holocaust nic neříká, kdo si myslí, že Němci bojovali za správnou věc a měli právo na to říct, co je správné, kdo má být kvůli původu, či barvě pleti odsouzen nebo snad neprávem obviněn a považován za méněcenného musí tento film vidět!!!Schindlerův seznam neukazuje pouze samotného hrdinu a jeho obětavost pro druhé. Je názorným příkladem, že na život má právo každý ať už je jakýkoli. ()

MulaNula

Jsou filmy, které zabaví. Další, u kterých se člověk dívá v kolik skončí. Pak tu jsou filmy, kterých má člověk husí kůži. Dokonalý soundtrack, užasní Neeson/Kingsley/Fiennes a mnoho dalších aspektů zaručují dokonalý snímek. 100% ()

Lionheart

Jeden z nejtvrdších a nejemocionálnějších snímků všech dob, aspoň pro mě. Naprosto úchvatná černobílá kompozice v člověku vyvolá poci autentičnosti dokumentu. Skvělé herecké výkony, zvlášť Fiennese už nikdy nebudu mít rád. Jedna z prvních scén, ta, kde Schindler pozval v baru ke stolu důstojníky s nějakou slečnou, měla atmosféru Casablancy. Proto těch 5*, ale už to asi nechci vidět znovu. ()

Prochy38

Slovy těžko vyjádřitelné. Oscary zasloužené. Herecké výkony parádní. Skvělá režie. Brutalita a celková temnota doby vystižena myslím až moc dobře. Ani mi to nepřišlo jako tři hodiny. Krásné! 95% ()

luczi

Steven Spielberg nám dokazuje, že je výborným režisérem, proto je Schindlerův seznam čistě jako multimediální dílo dokonalý - příběh a dávka emocí, to vše přesně tolik, kolik si divák přeje = působivost sama, toliko superlativy, teď trocha historie: http://www.gruntova.cz/oskar-schindler . Je opravdu ironií, že v tomto případě padla pravda před uměním na kolena právě v případě režiséra židovského původu, mrtví (vlastně i my všichni ostatní) si však zaslouží především pravdu, a tak jak už tu padlo od uživatele Gemini, tohle si nemůže dovolit ani geniální Spielberg, film je velmi silné médium. ()

Frecklie

Ničí mě scéna s holčičkou v červeném. Je perfektní. Ona prostě jen prochází ghettem kde se vraždí a popravuje, jen tak si jde a to šílenství jakoby vůbec nevnímala, schová se pod postel a je tak krásná. A nakonec jí taky dostanou... Ten film je pětihvězdičkovej zážitek s nejzrůdnějším Ralphem Fiennesem. Spielberg si tohle dal na 101%! ()

Xavi6

Jo starej dobrej válečnej film z druhé světové války nikdy není žádným zklamáním, ale musí tam být nějaká osobnost, kterou zde naštěstí zastupuje Liam Neeson. Kdyby tento film špatně dopadl tak bych byl z toho asi hodně smutný, naštěstí to dopadlo tak, jak to má dopadnout vždycky! :) ()

tterez

Z filmů o holocaustu bych Schindlerův seznam jako nejlepší nevybrala. To ale nic nemění na tom, že mě to zasáhlo. Přemýšlím už dvě hodiny nad tím, kolik zbabělců na světě je a jak málo hrdinů se z nich vyvrbí. KDYBYCH stála před volbou JÁ nebo STOVKY zachráněných životů..co bych vybrala? Já vím, že teď spíš to první..jenže záleží na okolnostech. Když kolem sebe člověk vidí všechnu tu zlobu a utrpení, změní ho to? Myslím, že ve spoustě lidí se pak něco zlomí a jsou schopni dokázat víc než by kdy pomysleli. Ať už je to jakkoli, tenhle film má hodně co do sebe a stojí za zhlédnutí. ()

Yarushka

Velmi dojemný film s opravdu skvělými herci! Měla bych k filmu jednu připomínku: k tomu jakého hrdinu udělali ze Schindlera. Shlédla jsem dále k filmu bonus (89 min), který byl přiložen k originálu. Jednalo se o rozhovory pamětníků- lidí ze seznamu. Sami tvrdili, že to nebyl anděl. říkali: ,,Schindlerovi nebylo proti mysli úplatky brát nebo dávat. Oscar přijel do Polska(Krakov) za bohatstvím, ne zachránit nás." Scénky jinak byli většinou zrealizovány přesně jako např.: scéna s klukem, který si zachránil život zasalutováním, nebo skutečnost, že Amon G. střílel nejen z balkónu po každém, který se mu nelíbil. A že byli schopni židé poznat, kdy bude střílet, podle toho jestli měl na sobě tyrolský klobouk nebo bílé rukavice. Jinak musím pochválit černobílou kompozici a hudbu, která tam perfetkně pasovala.To jak se chovají židé v současnosti, to už je jiná kapitola... Čekala jsem na konci vygradování, ale bohužel nestalo se tak... Jinak to byl pro mě opradu silný emoční zážitek. ()

Marrty3

Naprosto famózní podívaná. Strhující snímek, který mě i přes tříhodinovou stopáž ani minutu nenudil, ba naopak, nenechal mě chvíli klidným. Velice drasticky zobrazené drama o holocaust ukazuje, že i mezi těmi špatnými, se najdou dobří lidé. Velmi realistický film natočený dokonalou formou pro diváka v každém věku. V tomto snímku Steven Spielberg vymáčkl jen to nejlepší ze svého umu. Emočně dokonalý film. Nemám nic co bych vytkl. Liam Neeson v roli Oskara Schindlera je naprosto dokonalý, hlavně v závěru kde ze sebe nechává chrlit svoje emoce a city. Úžasný snímek ! ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna