Sociolog Víťa Jakoubek je tuctový třicátník, otec dvou dětí. O sobotách pomáhá tchánovi na chatě, přes týden obíhá obchody s nákupní taškou a v práci se marně pokouší uplatnit své znalosti. Jeho nezáživný život, plný zmatků a banálních katastrof, se změní, když dostane od ředitele úkol - prozkoumat hodnotový žebříček čerstvých maturantů. Když si ho na gymnáziu spletou s novým studentem a on se marně snaží omyl vysvětlit, rozhodne se přijmout nečekanou roli, aby snáze pronikl k názorům mladých. Do jeho skutečné identity je zasvěcena pouze ředitelka školy, emancipovaná žena, které se očividně líbí. Zatímco Víťovi se začíná v bezstarostném světě maturantů líbit, jeho rodinný život se dostává do stále větších problémů a roztržka s manželkou Janou se stále prohlubuje. Mezi "spolužáky" tráví pořád víc času, jde s nimi na diskotéku, koupí si oblečení pro mladé, pomalu se sbližuje se spolužačkou Evou a poznává, že středoškoláci dospělými opovrhují stejně jako jejich názory a hodnotami. Situace se vyhrotí, když se třídou odjede na chmelovou brigádu a zúčastní se nočního tahu, při němž studenti zdemolují kolotoč. (TV Nova)

iz67

Tenhle film hodne zestarl. A zustalo tam ta sklepacka stylizace, ktera ve filmu moc nefunguje a pak uz moc ne ()

Gamekeeper77

Jedna z posledních předrevolučních komedií, která se mi zalíbila už tenkrát, ve dvanácti letech. V tomhle směru jsem byl nejspíš už tehdy dost předčasně vyzrálej chlapec s výborným filmovým vkusem :-). 82%. ()

MartinTerran

Čekal jsem že to bude víc vtipné, ale nakonec z toho vzešla spíš tragikomedie. Jde vidět, že hlavní postava není profík a nechal se pohltit atmosférou. No to se holt někdy stává. Film byl dobře zpracován, postavy i výkony uvěřitelné. Hodnocení: 64/100. ()

knihovna

Tohle se mi nelíbilo ani v době vzniku, tehdy jsem byl lehce starší než ti maturanti, a teď se mi to líbí ještě míň. A Štaidlera kromě alles gute nemusím vůbec. ()

Milivoj

Výborná komedie s výtečným Milanem Štaindlerem v hlavní roli a v režii téhož. Spousta dnes už klasických hlášek... slzy mi kanou z oka. Bože, vždyť já už jsem vlastně taky pamětník. ()

rawboy

"Valná většina maturující mládeže již má zodpovědný přístup k životu. Existuje však ještě nejméně 50% těch, kteří zodpovědný přistup k životu nenalezli." ()

DooFooS

Tenhle film si pouštím na Vánoce každý rok místo Mrazíka a stejně tak, jako u Mrazíka se u něj směji víc a víc. Jediný rozdíl je v tom, že zatímco u Mrazíka byl smích s léty více hysterický, u tohoto filmu je smích více chápající. ()

wocicko

Skvělý nápad i zpracování, zajímavý pohled na věčný generační souboj, z něhož nikdo nevyjde jako vítěz. Moje nejoblíbenější scéna je: "Matikářka, dělej něco, nebo mě zítra tasí!" a taky ten brilantní konec: Nikdy se nevrátí, pohádka mládí... ()

Toumyk

Tak tohle je fakt šílenost...ale v dobrym slova smyslu...film, který jsem těsně před maturitou viděl nejmíň 10x a onu samotnou maturitní scénu ještě víckrát. Asi nejlepší část celýho filmu. ()

waltosin

Souhlasím s uživatelem Tosim je to nejlepší film Milana Šteindlera! Zajímavý výzkum a vtipné momenty se mi líbili. :) ()

Misoponia

Některé hlášky (například u maturity) jsou skvělé a dnes už všeobecně známé... Pro mě osobně ale průměrný film... ()

Perchta6

Skvělý film, ale pochopíš ho, až budeš sám mít děti a neuzavřené ambice... Zcela se ztotožňuju s Tosim, jeho komentář je přesný a vyčerpávající. ()

MiniMer

Ty hlášky,to je prostě něco. Tady se ještě M. Šteindler věnoval herectví a ne tomu, čemu se dnes zaprodává v televizi. D. Batulková byla (a je) krásná, Klára roztomilá a já jen doufám, že moje maturita nebude vypadat podobně. ()

Cibulka_C

Tohle bych asi považovala za nejlepší film Milana Šteindlera. Není to pitomý, je to o životě, i když je to možná trochu praštěný. Přece jenom to režíroval Milan Šteindler, ale rozhodně si snímek drží svůj ráz, svoji hodnotu a jako porevoluční snímek, který je možná trochu zapomenutý, i když neprávem, si těch 5 hvězd rozhodně zaslouží. Je to tak trochu o člověku, kterému se v jednu chvíli změní život a s ním i svět. Nepřestává mě okouzlovat mladá Dana Batulková, se kterou jsem moc filmů z minulého století neviděla anebo ji jen nevnímala, ovšem tady předvedla skvělý herecký výkon. Film se mi jakožto oddechová komedie líbil. Je jen tak k oddechu a opět je tu fakt, který mě nepřestává fascinovat. Že jsme byli v minulém století schopní točit povedené a vcelku kvalitní komedie. Tento snímek se rozhodně povedl, a proto můžu jenom doporučit! ()