Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Majetný šéf autotováren Mirko Rolín je znuděný rozmařilým životem a rozhodne se strávit dovolenou sám, daleko od společnosti svých pražských přátel. S kamarádem Theodorem dokonce uzavře sázku, že se měsíc obejde bez pohodlí i polibku ženy. Vydá se pěšky do Dubrovníku, kde se seznámí s Vlastou, dcerou pražského majitele vinic, která zde tráví léto. Náhodou totiž požádal v jejich sídle o nocleh a posléze přijal i zaměstnání řidiče a sluhy. Otec chystá pro Vlastu překvapení v podobě ženicha, jímž je Mirkův přítel Theodor. Ten o Vlastu nemá zájem, neboť je zasnouben s herečkou Rosou Valetti... (ČSFD)

(více)

Recenze (21)

baroko 

všechny recenze uživatele

Poněkud nenáročný ale rozhodně příjemný snímek natočený v atraktivním prostředí mořského pobřeží vyrovnávající dosti slabší zápletku a dialogy, kterým nedokáží vdechnout přesvědčivost ani jindy bravurní herecké hvězdy jako Pištěk nebo Nedošinská. Ale na bezstarostný prázdninový večer celkem vřele doporučuji. Vzhledem k ročníku vzniku filmu přidávám jednu hvězdičku navíc. ()

Gavin87 

všechny recenze uživatele

Po technické stránce je ten film naprosto strašný - chápu, že v té době nebylo ještě filmování na takové úrovni, nicméně zvuk kamer, prostřihy a studiové postsynchrony v tomhle filmu by mohly sloužit jako ukázka, jak se to dělat nemá. Scénář byl dosti naivní a od Čeňka Šlégla jsem čekal trochu více. Právem zapomenutý brak, který nemůže zachránit ani Rolf Wanka, ani Theodor Pištěk. ()

Reklama

argenson 

všechny recenze uživatele

Standardní červená knihovna se vším, co k tomu patří. Zde trochu oživená atraktivními exteriéry chorvatského pobřeží. Ale je to divně sestříhaný, což je možná tím, že dochovaná kopie je špatná, protože se na ni hodně dlouho prášilo. Měl jsem ale jeden problém - s angažováním dvou dočasných hvězd českého filmu Nancy Rubensové a Trudy Grosslichtové (bylo to jejich jediné setkání před kamerou). Ta děvčata jsou si typově tak podobná a herecky tak nevýrazná, že se mi prostě pletla. ()

FireTight 

všechny recenze uživatele

Příjemný a ničím nenáročný romantický film, který si vás nejvíc získá hlavně krásnými jugoslávskými exteriéry a také nádherným vzevřením Nancy Rubensové. Jak ta byla ve svých jednadvaceti letech nádherná a jak jí to v těch "klučíčích šatech" seklo! No, raději půjdu dál... I přes výše zmíněné vlastnosti má film také něco, co jej v mých očích sráží. Jednak naprosto nesnesitelného Theodora, kterého bych nejraději někam zamkl a zahodil klíč (možná to bude tím, že mi občas připomínal hodně přehnanou verzi mé osoby), a taky docela jednoduchou, až triviální, zápletku. V podstatě se ve filmu stane strašně málo a ani to není obohaceno nějakými nepředvídatelnými a neočekávanými zvraty - sázka, příchod, láska, prohlédnutí, odmítnutí naschvál, neštěstí a zase láska. To buhužel na víc jak tři hvězdičky nestačí. ()

Martrix 

všechny recenze uživatele

V mnoha ohledech jde o pozoruhodný film. Komedie zasazené především do exteriérů, navíc v zahraničí, nebyly úplně běžné. Vlastně si vybavuji jen Tři kroky od těla K. Lamače, které se odehrávají v Cannes na francouzské riviéře. To ale není zdaleka vše. Rozbor hereckého obsazení by vydal na mnoho řádků. V době natáčení pětatřicetiletý Wanka, který s herectvím začal až v osmadvaceti, ovlivnil zvláštním způsobem dynamiku mnohých scén. Jeho projev byl introvertní, jakoby vláčnější a pomáhal mu vytvořit auru tajemna. Pro českou kinematografii je škoda, že byl o dva roky později zapuzen českou veřejností. Pak tady máme Nancy Rubensovou, která ve svých jednadvaceti hrála patnáctiletou divošku s temperamentem, který plně vynahrazoval rezervy v hereckém projevu. Role jí krásně sedla a dala vyniknout jejímu příjemně zvonivému smíchu. Bylo osvěžující ji sledovat i poslouchat. Mnoho dalších filmů nenatočila; v konkurenci velkých hereckých osobností, navíc ve složité době, obstát nemohla. Další poněkud záhadnou herečkou byla Truda Grosslichtová. Jen díky druhé světové, která ji přiměla stáhnout se kvůli svému původu do ústraní, není součástí pamětnické síně slávy. Lehce raritní jsou také dvě roličky, dnes bychom řekli camea Pivce a Marvana, kteří pronesli každý snad jen pět vět. Naopak role hereckých matadorů Pištěka a Nedošínské, můžeme brát za zlatý standard. A na závěr jsem si nechal Čeňka Šlégla. Pro všestraného umělce, který si o rok později vyzkoušel i post režiséra, byl Divoch prvním realizovaným scénářem. A nutno říct, že na první pokus to nebylo špatné. Pravdou ale je, že zvláště v závěru už to bylo překombinované a že náhoda s jakou se Mirek dostal právě do Jugoslávie a do konkrétní vily a ještě jako poutník... . Ale tak jako u ostatních filmů pro pamětníky i tady je potřeba divácká vstřícnost...je to devadesát let stará komedie. Navíc udělaná lidmi, kteří mnoho zkušeností neměli. ()

Zajímavosti (3)

  • Román Miloše Křenovského původně vycházel časopisecky na stránkách Hvězdy československých paní a dívek na přelomu let 1932/3. Knižně pak vyšel v roce 1935. (NinadeL)
  • Ve scéně, kdy Mirko brání Vlastě odjet v autě, je volant na levé straně auta. Ovšem když kamera auto zabere shora, je najednou vpravo. (FireTight)
  • Film byl natočen ve Villa Sheherezade v Dubrovníku. (marhan)

Reklama

Reklama