Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Sandiego

Nemůžu si pomoci, ale i po deseti letech mě tahle filmová báseň zůstává v hlavě. Dle mého názoru asi těžko mohla vzniknout lepší filmová verze Erbenovy literární klasiky. Výborný už je samotný koncept, kdy každá báseň přináší odlišné roční období, které má specifickou vizuální podmanivost. A Brabec toto kouzlo dokázal beze zbytku vystihnout. K bezchybné obrazové stránce se přidává velmi silný hudební motiv, který určitě patří k tomu nejlepšímu co se na poli filmové hudby v naší porevoluční kinematografii urodilo. Tklivý klavír, ostrý tón píšťaly a orchestrální gradace vytvářejí neopakovatelnou atmosféru a pevně srůstají s dějem a obrazovou složkou. Co se týče jednotlivých povídek nedá se říct, že by kvalita byla přesně vyrovnaná. Vodník svým ztvárněním až bere dech a probouzející se jaro vytváří k baladickým scénám neodmyslitelnou kulisu, vrcholem je pro mě groteskně pojatá Svatební košile nápadně se podobající Kábrtovu zpracování, ale přesto výborně balancující na pokraji hrůzi a kramářského humoru. Rovněž s kontroverzně pojatou Polednicí nemám problém - všudypřítomné spalující horko a polední žár, přesně tak jsem si ji už předtím představoval. Navíc je Brabcova interpretace básně originální a zničující. Akorát trochu ruší onen slovní doprovod držící se Erbena. Zlatý kolovrat mě co se týče vizuální stránky uhranul nejvíce, i když se také nejvíce přiblížil kýčovitosti. Zajímavá je i svérázná herecká stylizace, ale co se týče pojetí příběhu, šlo asi o největší zklamání. Zato Dceřinna kletba je emocionálním vrcholem snímku, jenž jej podtrhuje přísný minimalismus a nefotogenická syrově podzimní nálada. Alena Mihulová pro mě předvádí vrcholnou kreaci celého filmu, i když na hodně malém prostoru. Štědrý večer je taková melancholická tečka a uzavření celého rámce, čímž naplňuje zvolenou logiku, ovšem tato volba k filmovému ztvárnění nebyla úplně nejlepší. I přes některé drobné výhrady musím konstatovat, že Brabec natočil snímek, který bude mít i do budoucna v české kinematografii své místo a že mluvit o samoúčelnosti a kýčovitosti není v tomto případě na místě. K tomu pan režisér dochází až v dalších snímcích Bolero a Máj. Jako by Kytice byla právě oným nepřekonatelným a vyčerpávajícím zenitem. ()

Pierre

Rozhodně odvážný počin, bylo určitě strašně těžké převést ty Erbenovy básně do filmové podoby. A povedlo se to podle mě tak napůl. Některým baladám ta atmostféra předlohy chybí, některé se vskutku povedli. Ta první ,,Kytice´´ je trochu zbytečná, protože trvá zhruba jen 3 minuty a je zde pouze jen tak na úvod. Pak hned následuje jeden z vrcholu snímku ,,Vodník´´ který by snesl i delší stopáž a věřím, že Erben by z něho musel být jenom nadšen. Je přesně takový, jak jsem si ho vždy při jeho čtění představoval. Musí se ocenit i záběry natáčené pod vodou. Poté začíná divná ,,Svatební košile´´ která mě opravdu neoslnila a připadala mi spíš směšná. Polednice je solidní, atmostféru předlohy má a nad tím Polívkou přivřu oči. Ale stejně musím konstatovat, že se tam opravdu nehodil.:DDPak je ,,Pohádkový Zlátý kolovrat´´ který mě bavil společně s Vodníkem asi nejvíc. Poslední 2 balady jsou kratké a už spíš odfláklé. A jinak: Nejsilnější stránka filmu je jednoznačně hudba, z té jde až mráz po zádech. Režie je po vizuální stránce taky silná. Škoda, jen těch některých umělých hereckých výkonů. Celkově mi to vychází na čisté 3 hvězdy. ()

blackrain

Zajímavě pojatá přehlídka básní Karla Jaromíra Erbena s hororovými a dramatickými prvky, doprovázená nesmazatelným rukopisem režiséra F.A. Brabce. Pořád nemůžu zapomenout na Vodníka a Svatební košili. ()

Damiel

Jeden z mála opravdu dobrých českých filmů po roce 2000. Krásné vizuální pojetí, u Brabce se prostě projevilo, že má kameramanské vidění v malíku (vlastně v oku). Nejvíc se mi líbila Zázvorková ve Štědrovečerní baladě - ukázka, že skutečný herec nepotřebuje slov. ()

kajas

Oproti mladšímu "Máji" vydařené dílo F. A. Brabce, příjemná hudba i herecké obsazení. Nechybí správná poetika, ze které by měl Karel Jaromír Erben jistě radost. Nejvíce mě potěšila "Polednice" a "Vodník", naopak "Štědrý den" je v psané verzi mnohem lepší. Škoda jen, že nebyly natočeny všechny básně, osobně mám nejraději "Poklad". Snad bych dala i ****, ale znechutil mne závěrečný "průvod" všech postav. ()

runner85

Táto zmeska krátkych bálad má svoje svetlé i temné stránky ... Napríklad taký Vodník bol skvelý a Linda Rybová a jej neskutočne erotický hlas boli vzrušujúci. Tak isto aj zlatý kolovrat ma zaujal. Tá svadobná košela bola celkom haluz i keď poriadne teda :D Zvyšok bol buď nuda alebo som tomu nechápal... ()

willow666

Možná by se takové klasiky jako je Kytice neměly točit, protože to někde vždycky vyvolá pohoršení a pocit, že to "naše" dílo někdo zneuctil. Já si ale myslím, že tenhle film se povedl. Pokud alespoň několika jedincům Erbena přiblížil, mělo to smysl. Rozhodně bych nikoho neodsuzovala, naopak. ()

L_O_U_S

Filmové zpracování poezie musí vždy vyvolat rozporuplné reakce. Mně se KYTICE docela líbila. Je to velmi poetický a technicky zvládnutý film. Možná by bylo zajímavé zakomponovat i hlas "vypravěče", tedy recitace těch pasáží, které nejsou v přímé řeči. Nejraději mám asi Svatební košile, u těch jsem se bál i při loutkové verzi. Karel Roden jako mrtvý ženich nemá chybu (samozřejmě přehrává, ale tady to sedí) a Jiří Schmitzer by podle mojeho táty mohl z fleku jít strašit na hřbitovy. "Co to máš na té tkaničce, na krku na té tkaničce?" (295.) ()

*Elfík*

Asi je mi souzeno komentář ke Kytice nedopsat, internet stále padá a padá. Tak zkratkovitě - lepší než Máj, hlavně tedy vizuálně, zde byl pan Brabec ještě docela při smyslech, výborný herecký koncert (nejvíce tu obdivuji Geislerovou a Sedláčkovou) a pak je toto dílo velmi děsivým pojmem, jelikož jsem si pod Kyticí představovala klasický horor. Ze sentimentality (či nostalgie) se na toto dívat znovu nebudu, tak mi promiňte neobjektivitu/subjektivitu.... ()

Aleee89

Film jsem viděla poprvé dost dávno. Erbena mám moc ráda, jeho poezie je super a jako jedna z mála české poezie mě bavila číst. Kytice samozřejmě není výjimka, tenhle film taky ne, je to dobrý a důstojný následovník jeho balad a básní... Škoda, že do filmu nemůžou dát všechny básně z Kytice, ale i tak to byl hezký film, i když trochu drastický, ale to on už prostě je Erben takový. Moc se mi líbil Vodník a Svatební košile. ()

kagemush

Už se Brabec Erbenovi omluvil? (raději pominu z jaké předlohy pan Brabec čerpal a jak ji mastil-,ale i tak to jsou kvalitativně dost nevyrovnaný příběhy,-jako by to byl povídkový film od několika různých režisérů,-něco se povedlo a většinou se něco hodně nepovedlo). ()

easaque

4* sfilmovat Erbenovu kytici byl velmi těžký úkol a myslím si že se ho Brabcovi povedlo plnit úspěšně a nejznámější povídky přenést přesvědčivě na filmové plátno. Zkloubil poetickou atmostéru s horovými prvky a vše nasnímal kamerou velmi vkusně a esteticky. Kdo nejde moc do hloubky díla, tak by si měl tohle dostatečně užije. Ode mě to má krásně čisté 4 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková