V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

jefff

Viděno po mnoha letech. S odstupem musím říct, že Trošku chápu. Je vlastně technicky zručný režisér s dobrým okem, snahou napsat smysluplný příběh, ale bohužel naprosto bez vkusu. Fajnové pozadí je zadupáno řvaním, padáním, přehráváním, ječením a stupidním čertem. Škoda. ()

Chise

Princezna je nesympatická, čert neroztomilý, vodník perverzní a princ gay. To není žádná pohádka, ale sociální problém. ()

Rousse

1 hvězdu za to, že ne každá princezna musí být ověšená cinkrlátky, zlatem a napentlená v drahých šatech a 2 za naprosto geniální a bezchybnou Lucku Bílou - to ona pro mě byla princeznou tohoto večera... ()

ranp

Já mám tuhle pohádku moc rád. Imho jde o nejlepší naší porevoluční pohádku. Na klasický kousky typu Pyšná nebo Tři oříšky to sice nemá, ale kvalita tady určitě je, jde o jeden z nejlepších Troškových filmů. ()

Cejny

Zemlejnka je dobrá pohádka, ale když už ji vidíte po x-té, tak ztrácí své kouzlo. Navíc, když sám hlavní představitel Jindřicha (Radek Valenta) později v dokumentu ROZMARNÁ LÉTA ČESKÉHO FILMU přizná, že to vůbec nebyl žádný herecký výkon a že vůbec nehrál, tak 3 hvězdičky odpovídají. Ale tuhle pohádku jsem měl vždycky rád. Takže dám o jednu navíc :-) ()

Maynard.

Jedna z těch lepších "nových" českých pohádek... Slabost na ni mám především díky moc hezkejm písničkám, který zde zaznívají a který tak nějak pohladí pro duši. Když to tak vezmu, tak je to celkm i originální příběh, nejedná se o takovou tu klasiku. Díky celkem zajímavým postavám (čert, vodník a hlavně teda knížepán s Županičem :o) ), má svoje kouzlo. Ať si každej o Troškoj říká co chce (taky to není zrovna kdovíjakej maestro), ale tuhle pohádku mám mnohem rači než nějaký ty "novější" pohádky, který stojej za starou belu. ()

herr_carter

Tahleta uječenost se nikdy nezařadila mezi moje oblíbené kusy - Blanarovičovou mám rád, ale pokud jí někdo vychvaluje za zdejší roli idiotského čerta, pak to nechápu..zbytek herců umělých, potažmo nehodících se až hnusných..................moje hodnocení = 1,5 z 10. ()

Kanibal

Světlá chvilka Zdeňka Trošky. Princezna je milá a vcelku nevtíravě spojuje pohádkové postavy. Narozdíl od Troškových dalších pohádek je mezi dětmi oblíbená. ()

Jiří K.

Velká nůďa. A navíc, uvedenou filmovou chaloupku, jež se nachází cca 2 km za Bavorovem, jsem navštívil jen tak ze zvědavosti spolu s kamarádem (bydlí v Bavorově) cca 1 rok po natáčení. Takovej bordel jsem už dlouho neviděl. Filmaři nebyli schopni ani po roce své dílo odklidit. Polorozpadlý dům alá Troubky, zničené kurníky, stodola - díra jak po atomovce. No co Vám mám povídat. ()

rozbris

Nejlepší česká pohádka, která asi nebude nikdy překonána, jelikož Troška ze sebe vyždímal všechno a další takový se už nenarodí:-) ()

Wally

Jedna z těch rozhodně lepších pohádek, které se za posledních 20 let natočily. Za mne určitě pochvala i vzhledem k tomu k čemu se pan Troška pak ve své režisérské kariéře uchýlil. ()

Flaveus

Jedna z nejlepších moderních pohádek. Jednoznačně nejlepší pohádkovské Troškovo dílo. Krásná hrdinka, pěkné písničky a fenomenální čert. Jediné co mě mrzí, že Troška podlehl úspěchu a natočil druhý díl, který je naprosto zbytečný. ()

islanzadi

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek z dětství. Sice není úplně dokonalá, ale to není nic. I když jedno jí zazlívám, všichni na mě křičí eeeliško :) ()

Billie777

Není to špatné ale není to můj styl. Trochu moc přeslazený a kýčovitý, jak postava čerta a vodníka, tak ta krásná jihočeská krajina, rybník a bílý mlejn jako sníh. Malé děti určitě jásají ale já mám ráda pohádky na které se můžou dívat všechny generace ale tohle je prostě pohádka pro malé caparty. Nic proti, Yvetta Branarovičová čertíka zahrála skvěle ale já jsem si vždycky představovala čerta jinak, trochu normálnějšího a takového, z kterého bych měla alespoň trochu respekt (viz. S čerty nejsou žerty) ale tenhle je malý, trochu hloupý, roztomilý a příšerně uječený. Hrozný kýč. Stejně tak vodník. A když je někdo uvidí, nikoho to nezaskočí, prostě všichni v pohodě, jakoby potkávaly čerty, vodníky a jiné nadpřirozené bytosti na každém rohu. Narozdíl od uječených, šiškajících a někdy dost protivných čertů a vodníků tam byla ještě čarodějnice, hezky zahraná a díky bohu snesitelnější. Taktéž i kníže a ten jeho poskok. Jindřich byl takovej balík, prostě takový hloupý dřevo. Vlastně žádná záporná postava, protože i ti, kteří měly být asi ti zlý, byli hodní. Ééééliška byla jediná v pohodě, její táta Alois Švehlík taky. Párkrát jsem se pousmála ale to je málo. Třetí hvězda je za to, že se tahle pohádka hodně líbí mé matce, která se asi zbláznila. Asi si budu muset pustit nějakej krvák, protože po žádné pohádce jsem se necítila tak přeslazená jako po této. ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje