Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Honza pracuje u sedláka, který má hodnou a pracovitou nevlastní dceru Markýtku a vlastní panovačnou a línou Doru. Ta se o Honzu uchází, ale on dává přednost Markýtce. Dora, aby se pomstila, podplatí verbíře a ti vezmou Honzu na vojnu. Markýtku vyžene z domu. Zatímco Honza verbířům uteče a spřátelí se s čerty, kteří mu darují kouzelný plášť neviditelnosti, plátýnko prostírající všemožné dobroty a brašnu, která ukrývá oddíl husarů, Markýtka odejde do města, ke kmotřičce sloužící v zámecké kuchyni. Stane se svědkem toho, jak zlý král Brambas, ucházející se o ruku princezny Eufrozíny, v hrůze prchne před drakem Bucifalem, který žije v podzemí zámku. Protože ují masa, což je v království zakázáno, je odsouzena k smrti na popravišti... (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (39)

Planeta Dinosaurů (2011) (seriál)

  • Jedním z 3D animátorů byl také Čech Jaroslav Polenský, který byl již v roce 1999 vedoucím počítačové animace u českého filmu Z pekla štěstí (1999). Jeho jméno je zmíněno v závěrečných titulcích. (Marasuchus17)

Jiří Pomeje

  • V čase premiéry filmu Z pekla štěstí 2 (2001) rekapituloval, proč se rozhodl přeorientovat z herectví na produkci: "S tou myšlenkou jsem si pohrával už během revoluce, a protože po roce 1990 nebyly peníze na kulturu a herecké práce vehementně ubývalo a já jsem člověk, který nenávidí, když se pláče, začal jsem se rozhlížet, co bych tak mohl dělat. Herectví jsem vystudoval a velmi rád se k němu vracím, ale najednou mi přišlo hloupé sedět u telefonu a čekat, jestli mi někdo dá práci. Chtěl jsem dělat něco s filmem, protože film miluji, ale pořád jsem nevěděl co. Až jsem si vzpomněl na knížku, kterou mi naši koupili v trafice na hranicích, když jsme jeli poprvé do Jugoslávie k moři. Byla to autobiografie jednoho blonďatého herce, já jsem z toho zrovna nadšený nebyl, ale nakonec jsem ji zhltnul a teď mi najednou přišlo dobrý udělat to jako on, jako Robert Redford - nebýt jen hercem, ale i producentem. Tak jsem se v šestadvaceti letech pustil do filmu s naivní představou, že najdu krásný scénář a natočím krásný film. Pustil jsem se do toho po hlavě, jak je mým dobrým zvykem, ale kdybych tehdy věděl, co všechno mě čeká, určitě bych se na to vykašlal. Získat důvěru, hlavně důvěru finančníků, bylo totiž strašně těžký. Musel jsem je svou prací a hlavně výsledky znovu a znovu přesvědčovat, že nejsem bláznivý herec z titulních stránek bulváru, který rozfofruje jejich peníze, aniž by oni za to něco dostali. Znovu a znovu jsem narážel na to, že se s vámi rádi vyfotí, rádi s vámi pohovoří, pozvou vás na podnikový večírek, ale když dojde na lámání chleba a měli by jít do nějakého projektu, tak na vás vytáhnou ono středověké: Zavřete slepice, zavřete okenice, přijeli herci. S tímhle jsem celých osm let musel tvrdě bojovat. Až dnes můžu říct, že mám důvěru velkých finančníků a že jsem je po těch osmi filmech snad přesvědčil, že svým slovům a závazkům dovedu ustát, že když se na něčem dohodneme, tak to prostě platí." A mimochodem - při financování prvního Z pekla štěstí (1999) obešel 375 potenciálních investorů, kvůli dvojce už 475. (NIRO)

Talentovaný pan Ripley (1999)

  • Film byl zásadní pro vzestup české trikařské společnosti Universal Production Partners (UPP), která před ním pracovala především na tuzemských snímcích jako Pelíšky (1999) nebo Z pekla štěstí (1999), ovšem po něm se na svém poli začala postupně stávat nepřehlédnutelnou a čím dál tím úspěšnější i mezinárodně. Její ředitel Vít Komrzý tehdy komentoval, že tato práce vlastně byla "shoda šťastných okolností i náhoda, která přála připraveným. Když v létě před dvěma lety začal Honza Svěrák připravovat Tmavomodrý svět, přivezl si z Londýna pana Dennise Lowea, což je supervizor vizuálních efektů. (...) Pak ale Jan Svěrák projekt na určitý čas přerušil a právě v té době Dennise Lowea oslovil Anthony Minghella, který chystal Ripleyho. A protože je v kompetenci supervizora vizuálních efektů navrhnout místo, kde je chce realizovat, a protože se Dennis během naší spolupráce přesvědčil, že UPP funguje, navrhl Prahu. Byl to pro produkci asi šok, ale Dennis se za nás zaručil, a tak jsme začali na Ripleym pracovat a udělali jsme v Praze víc než polovinu vizuálních efektů. (...) Minghella věřil Dennisovi. Řekl mu, jaké má požadavky, a už se nestaral o to, jak a kde je naplní. Když jsme začínali, řekl mi Dennis: 'Vítku, budu to dělat s vámi, ale musí to dopadnout, protože když ne, vám nikdo nic nevyčte, ale já budu mít problémy.' Proto jsme také cítili takovou odpovědnost a věděli jsme, že nemám právo něco pokazit." (NIRO)

Byl jednou jeden král... (1954)

  • Most z ktorého sa na príkaz sypala soľ do vody, ide ponad rybník Vítek. Most sa dostal do filmu minimálne ešte dvakrát, a to v rozprávke Z pekla šťastie (1999) a v dráme Všetci moji blízki (1999). Most, ktorý je kultúrnou pamiatkou, bol postavený v roku 1781 a tvorí ho 5 oblúkov z lomového kameňa. Bol súčasťou pôvodnej cesty medzi Starou Hlínou a Třeboní a dopravným účely slúžil do roku 1988. Most zničili záplavy v roku 2002. O rok neskôr bol opravený a pri jeho rekonštrukcii bol použitý pôvodný materiál a vzhľad sa maximálne priblížil pôvodnej podobe. (Raccoon.city)

Princezna ze mlejna 2 (2000)

  • Film se měl původně točit už v roce 1997. Už měly připravené kostýmy, playbacky atd. a jeden den před začátkem natáčení česká televize řekla, že se film točit nebude. Helena Růžičková už tuto situaci předpověděla a také z čísel vyčetla to, že v roce 1998 natočí pohádku, ale Princezna ze mlejna to nebude. A opravdu, v roce 1998 si zahrála v Z pekla štěstí (1999). (JT19)

Z pekla štěstí 2 (2001)

  • Počas premiéry Z pekla štěstí (1999) Karel Gott predniesol prípitok na úspech filmu a povedal, že by si rád niekedy v takej rozprávke zahral. Jeho želanie sa splnilo hneď s druhým dielom. Bol rád, že si konečne zahrá niekoho iného než seba. Pekelné scény sa nakrúcali v polovici septembra iba v noci, keď bolo asi 0 °C, ale Karel Gott, čoby Lucifer, sa nesťažoval. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

Související novinky

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje

26.02.2019

Ve věku 54 let zemřel český herec a producent Jiří Pomeje. Příčinou smrti byla rakovina. Absolvent DAMU, který založil společnost Fronda film, byl asi nejznámější díky své práci na filmech Princezna… (více)

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

26.05.2015

Chcete se zúčastnit natáčení filmu? Poznat osobnosti z oblasti filmového průmyslu ? Chcete strávit tři dny ve „filmovém městě"? Filmový workshop v Telči je tu právě pro vás. Už za pár dní! Máme zde… (více)

Reklama

Reklama