Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1413 a anglický král Jindřich V. vznáší svůj nárok na francouzskou korunu, která mu – podle něj i podle ostatních anglických šlechticů – dědictvím patří. Francouzský následník trůnu však na Jindřichův požadavek odpovídá poselstvím, které mladého krále zesměšní a urazí. Jindřich je odhodlán získat Anglii to, co jí po právu náleží a vyráží s obrovskou armádou a více než tisícem lodí proti nepříteli. Rozhodující bitva se má odehrát na den svatého Kryšpína u francouzského města Agincourt... Již několikátá filmová verze Shakespearova Jindřicha V., z nichž nejslavnější byl Jindřich V. Laurence Oliviera z roku 1944 (Olivier jím tehdy zahájil řadu svých slavných shakespearovských adaptací, podobně i Branagh, který po Jindřichovi natočil ještě filmy Mnoho povyku pro nic v roce 1993, Hamlet v roce 1996 a Marná lásky snaha v roce 1999). Jindřich V. byl jeho prvním – a hned mimořádně úspěšným – režijním pokusem. Film získal Oscara za kostýmy, Branagh sám byl na Oscara nominován jak za režii, tak za své ztvárnění anglického krále. Kromě toho získalo toto dílo řadu dalších mezinárodních cen. V dalších rolích se představí plejáda slavných britských herců: Ian Holm, Derek Jacobi, Paul Scofield, Judi Denchová či Emma Thompsonová. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (83)

rt12 

všechny recenze uživatele

Jakmile padla první replika nadabovaného Kennetha Branagha a jeho hlas zněl jako by byl vykleštěný, TV jsem vypnula a jala se shánět dílo v PŮVODNÍM ZNĚNÍ. Trvalo to, ale rozhodně se vyplatilo. Dále je ku prospěchu mít Shakespearova Jindřicha přečteného, lépe se orientujete v ději a víte k čemu se vlastně vrací ve svých vzpomínkách. Bouřlivé pijácké výboje Jindry a důvod jeho proměny, jsou zde mlhavě popsány, přestože je to jedna z věcí stěžejních. Jinak je zde celé dílo uchopeno zkušenou rukou, což je ostatně zmíněno v ostatních komentářích. Nejvíc mě vzala brilantně natočená scéna samotné bitvy, měla jsem pocit až fyzické přítomnosti. Rozhodně je to pro všechny, kteří mají rádi historické filmy, nebo samotného Shakespeara. ()

casioa.... 

všechny recenze uživatele

Pre mňa zatiaľ rozhodne najlepší "Kenneth", posledného "Kenneth-a" (Thor) som zatiaľ (k 03.07.11) ešte nevidel (no čo som videl trailer a čo to čítal, sotva sa to chytí na Kenneth-ovu klasiku :). Verím, že Šejkspír sa v hrobe iba spokojne usmieva! Jeho odkaz žije ďalej ("Celý svet je scéna a muži, ženy - všetci sú len herci"). ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejlepších shakespearovských adaptací. K.Branagh se obklopil anglickou hereckou špičkou, D.Jacobimu přisoudil roli moderního chóru a sám se s jistotou zhostil nejen režie, ale taky titulní role. Nezapomenutelná je v jeho podání především motivační řeč k armádě (Crispin´s day speech), ze které dodnes čerpá většina autorů historických velkofilmů, syrová inscenace bitvy u Agincourtu a čtyřminutový nepřerušovaný záběr, v němž nese přes bitevní pole jednoho z mrtvých vozatajů (Non Nobis, Domine-úžasný hudební doprovod P.Doyla). Tak tedy "once more unto the breach, dear friends, once more!" ()

Eleanor05 

všechny recenze uživatele

Nevím dost dobře, co napsat... Branaghův Hamlet pro mě byl rozhodně zábavnější snímek, ale v Hamletovi zase není ani jedna scéna tak výborná, jako jeden z posledních výstupů v Jindřichu V. Král Jindřich (Kenneth Branagh) prochází v čtyřminutovém nepřerušovaném záběru válečným polem po bitvě, v bahně mezi mrtvými, a nese na zádech jednu z obětí masakru. Do toho všeho burácí chorál Non Nobis Domine - výborně majestátní, dojímavé a skvěle filmařsky zvládnuté! Nicméně, bohužel, ani tento jednoznačný klad snímku nemůže zvrátit jeho rozvleklost. /// Opakovaně se přesvědčuji, že Shakespeare pro mě zřejmě není to pravé ořechové... ;-) ()

MISSha 

všechny recenze uživatele

Váhám mezi 4* a 5*… Zatím jsem se přiklonila k první variantě, ale jsem si na sto procent jistá, že až to zhlédnu podruhé, budu mít jasno. Opětovně poctivá filmařina mnou oblíbeného a obdivovaného Kennetha Branagha který byl pro filmové verze her W. Shakespeara snad stvořen. Scéna Jindřichova projevu před zdánlivě prohranou bitvou je tak dech beroucí, že spolehlivě strčí do kapsy i projevy Williama Wallace (Statečné srdce) či novodobějšího Jiřího V. (Králova řeč). ()

Galerie (19)

Zajímavosti (9)

  • Americký krasobruslař Paul Wylie použil hudbu ze soundtracku ve svém programu na Olympijských hrách v roce 1992. Vyhrál stříbrnou medaili. (StarsFan)
  • Emma Thompson, která ve filmu hraje francouzskou princeznu Kateřinu, se vdala za Branagha v roce 1989, tedy ve stejný rok, kdy měl film premiéru. (StarsFan)
  • Celý film byl natočen chronologicky podle děje. (StarsFan)

Související novinky

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (více)

Michael Mann svolává anglické lučištníky

Michael Mann svolává anglické lučištníky

04.05.2013

Potřebuje totiž posily pro jednu z nejslavnějších středověkých bitev. Film s jednoznačným názvem Agincourt bude adaptací stejnojmenného románu Bernarda Cornwella, v současnosti snad nejproslulejšího… (více)

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

27.10.2010

Mann už zanedlouho rozběhne na HBO osobně režírovaným pilotem seriál z dostihového prostředí Luck (v hlavní roli Dustin Hoffman), ale mezitím se rozhoduje o dalším „velkém“ filmu. V podstatě jsou ve… (více)

Reklama

Reklama