Reklama

Reklama

Křižáci

  • Polsko Krzyżacy (více)
Polsko, 1960, 166 min

Režie:

Aleksander Ford

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Hrají:

Urszula Modrzyńska, Grażyna Staniszewska, Andrzej Szalawski, Henryk Borowski, Aleksander Fogiel, Mieczysław Kalenik, Emil Karewicz, Tadeusz Kosudarski (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Děj filmu se odehrává v 15. stol. Zachycuje obranné bitvy Polských rytířů proti křižákům. Sledujeme vlastně boj dvou odlišných kultur: proti polské společnost, která přísně dodržuje rytířské zákony i humánní zásady křesťanství, stojí křižáci, kteří užívají kříže jen k maskování svých válečnických výbojů… Původní záměr, totiž šíření křesťanství mezi pohanskými slovanskými kmeny na východě Evropy, je v době děje slavného románu a filmu jen zástěrkou surové dobyvačné politiky řádu německých rytířů. Film vrcholí slavnou bitvou u Grünwaldu v roce 1410, kdy spojená slovanská vojska přivodila křižákům zdrcující porážku. Bitvy se zúčastnily vedle polských, ukrajinských a litevských vojsk i české bojové houfy vedené Janem Žižkou z Trocnova. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (81)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Mohutný historický velkofilm. Výprava je vydařená a příjemná, hromadné scény jsou v pěkném souladu. Bohužel je film veden v duchu národního vlastenectví, tedy černobílým nekritickým pohledem k vlastní velké minulosti a historii. Tudíž Poláci jsou čestní, kultivovaní lidé. Snaží se hájit svá práva a lidskou spravedlnost. Němečtí řádoví rytíři jsou bezcharakterní banda lačnící po moci, území a bohatství. Zaštiťují se Bohem při páchání zločinů, lstivých a nerytířských skutků. Přesně v rámci národního vlastenectví se vše dostává do střetu dobra a zla. Dobro se snaží apelovat na zlo, zlo rozšiřuje svou moc a nárokuje si stále více požadavků. Dochází ke vzájemnému střetu se šťastným koncem. Hrdinou příběhu je mladý šlechtic Zbyszko z Bogdaniece (Mieczyslaw Kalenik), naivně horlivý a čestný mladík rytířsky hájící čest první pohledné dívčí tvářičky, na níž pohledné jeho dychtivé oko. A jeho pouť dostává rozměry po dosažení romantického ideálu po sjednání národní spravedlnosti, cti a lidskosti. Půvabné mladé ženy zastupuje vyvolená a osudem utrápená Danusia ze Spychówa (Grazyna Staniszewska), a všestranně nadaná kráska, zamotávající Zbyszkovu hlavu, Jagienka Zychówna (Urszula Modrzynska). Stranu dobra, hájící práva a spravedlnost pro polský lid, zastupuje křižákobijec a otec Danusie Jurand ze Spychówa (Andrzej Szalawski), Zbyszkův statečný strýc Macko z Bogdaniece (Aleksander Fogiel), moudrý a spravedlivý polský král Wladyslaw II. Jagiello (Emil Karewicz), či vévoda Janusz I. Mazowiecki (Tadeusz Bialoszczynski). Stranu zla, čili členy bratří německých křížových rytířů, zastupuje lstivý Siegfried de Löwe (Henryk Borowski), proradný Rotgier (Tadeusz Kosudarski), všehoschopný Kuno von Liechtenstein (Mieczyslaw Voit), opatrný vůdce Konrad von Jungingen (Janusz Strachocki), či jeho výbojný nástupce Ulrich von Jungingen (Stanislaw Jasiukiewicz). A ve výčtu nesmí chybět lehkomyslný Fulko de Lorche (Leon Niemczyk), stojící střídavě na obou stranách. A Sanderus (Wlodzimierz Skoczylas), v jehož postavě je vykresleno pokrytectví náboženství. A tak čest, spravedlnost, zrada, lačnost, faleš, prvotní i druhotný důvod křesťanství oblékají pompézní háv rytířů ve střetu o území a jeho bohatství. Jeden z největších střetů mezi Germány a Slovany. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Síce sa na filme už jasne podpísal rok vzniku, ale čo do dobrodružnosti a výpravy, ide aj dnes o veľmi zdarilé dielo. Svojou dĺžkou ale dosť prepálené. Škoda, že atmosféra je dobrá iba miestami, zbytočne často je vmiešavané komično a hlavne na dialógoch sa podpísala doba vzniku. Ale aj na bojových scénach, v ktorých to podsatné je ukázané iba málokedy. Dve devy, ktoré sú obsadené do rolí "krások", by dnes (a možno ani vtedy) neočarili ani hrdzavý bicykel a tak ódy na ich krásu sú na totálne mimo. Ale ako epický opis časti poľsko-litovskej histórie určite fajn. ()

Reklama

Jim_Beam 

všechny recenze uživatele

Kdyby to nebylo tak dlouhý, tak dám asi 3*, ale dívat se 180 minut na film, kterej vás nenudí jen proto, že se smějete tomu, jak je to špatný a některejm polskejm slovním hříčkám, který pro Čecha nabírají specifický význam, není žádnej šlágr... Vizuálně hodně špatný, dialogy taky mizerný, skoro každá postava působí aspoň chvíli prostoduše právě kvůli "super" replikám, příběh ucházející... ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Beru v potaz dobu vzniku, což je rok 1960, tudíž na tehdejší dobu jsem shlèdla skutečný velkofilm. Ale...První polovina filmu mě dost nudila, jevilo se mi to spíše jako konverzační na pozadí historických událostí, leč druhá polovina s významnou bitvou roku 1410, kdy rytíři ve jménu kříže dostali na krucifix, tak tady se to zlomilo ke čtyřem hvězdám. Taky bitva s dvěma sty tisíci bojovníky, ta se nedá odfláknout, zvláště když tam pomáhali i Češi a zástupci východní Evropy. Kniha je samozřejmě lepší, barvitější, ale to tak bývá. ()

nevermore 

všechny recenze uživatele

Monumentální historický epos pro náročného diváka. Skutečně tvrdý film, bez klišé a serepetiček. Po Potopě další výborný snímek z tohoto prostředí. Ale jak může kvalitě FILMU ubrat špatná DVD EDICE Urania? Všem hodnocením s tímto odůvodněním vážně nerozumim. Jinak všechny hodnocení nižší než 3 hvězdičky jsou ubohé, většinou s odůvodněním: nudila jsem se, dlouhý film mizerní herci. Cha. Tak koukejte na americký High-school komedie, nebo české komedie poslední dekády. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (3)

  • Rozpočet filmu byl 33 milionů polských zlotých. (Kulmon)
  • Premiéra filmu byla v den 550. výročí bitvy u Grunwaldu. (Kulmon)
  • Kniha i film zmiňují v bitvě u Grunwaldu Janu Žižku. V bitvě u Grunwaldu roku 1410 jej historické anály zaznamenaly vůbec poprvé. (Kulmon)

Reklama

Reklama