Manželé Stodolovi

• Slovensko Manželia Stodolovci (více)

Jaroslav a Dana jsou mladý pár, který žije v poklidné vesnici, kde se všichni obyvatelé dobře znají. S vidinou snadno získaných peněz se rozhodnou okrást jejich osamělého starého souseda, kterého při tom Jaroslav zabije. K jejich překvapení policie přijme násilnou smrt důchodce skoro automaticky jako nešťastnou náhodu a dál se o případ nezajímá. To Stodolovi přivede k myšlence, že senioři jsou snadnými obětmi nejen pro drobné krádeže, ale i vraždy. Není cesty zpět, Daně se zalíbila moc nad jejími oběťmi a podivný dobrodružný pocit vítězství nad policií. Jaroslav se ocitá na křižovatce, kdy má šanci od Dany odejít, ale selhává a musí čelit následkům svých i jejích zločinů. Brutální vraždy úzce souvisely s jejich vztahem, jsou obrazem závislosti a vzájemné manipulace, z nichž ani jeden nemohl vyjít vítězně. (Cinemart)

marhoul

Lucie Žáčková a Jan Hájek to opět rozbalili na jedničku s hvězdičkou. Koncert! Osobně mě netrápí nakolik je či není snímek blízký reálnému příběhu, pokud vím, vznikl kvalitní dokument, dá se vidět ten, však jako ukázka vývoje jednoho nechutně toxického vztahu, chování blba vlevo a absolutně nechutné manipulátorky, sociopatky a beztak i (jinak vcelku ojedinělé) psychopatky vpravo, film nemá chybu. Sorry ale umlátit lopatou! 😆 Excelentně vystřihnutá i nasnímaná Zrůda. ()

petikacka

Nebudu tady soudit jak dalece je to podle pravdy.  Mě se na filmu líbila ta plíživá proměna myšlení a chování na počátku obyčejného páru v monstra postrádající jakékoliv svědomí  a jejich vývoj byl hodně mrazivý. A ten nic nevysvětlující a nedoříkávající styl natáčení to jenom podtrhoval. Tuto kauzu znám téměř dopodrobna už od dob jejich odsouzení takže si na druhou stranu myslím, že to bylo natočeno téměř přesně. Jen jsem pořád nechápala ty jejich motivy, ale po zhlédnutí mě to přijde jako logické vysvětlení. Na konci jsem měla opravdu husí kůži po celém těle a to díky hereckému koncertu Jana Hájka a hlavně Lucie Žáčkové, z níž šel doslova strach s tím jejím klidem a úsměvy. Brrrr...Za mě taktéž mrazivých 80% ()

Marigold

Prudce toxická romance vesnické Lady Macbeth a submisivního chlápka od vedle, který typově odkazuje k sociálnímu realismu, jaký mi tu chybí. Obě postavy, o něž se film opírá, mají navzdory atributu zrůdnosti až překvapivě mnoho vrstev a pokud by člověk zaujal cynický odstup, tak je to vlastně především příběh jednoho turbulentního manželství dominantní ženy a chlapa, který ji oddaně miluje, ale nezvládá. Ano, ocitáme se eticky na tenké hraně romantizace nepřijatelných postav, ale v téhle empatii není nic cheap, protože se odvíjí od dobré charakterové studie a precizně zvládnuté režie. Navíc dramaturgický switch do procedurálního popisu vražd v poslední třetině výtečně zafunguje jako kontrast k "romantické linii". Výkon Lucie Žáčkové je jeden z nejlepších, jaké tu byly po revoluci k vidění a fungující chemie se zvláštně měkkým Janem Hájkem je alfou omegou celého filmu. Stodolovi jsou česká odpověď na Dahmera, pro mě nejsuverénnější tuzemský film za dlouho. ()

Renfield

Manipulace a zaslepenost. Většina filmu je hlubokým rozborem jednoho těžce nezdravého vztahu, tak nějak na příkladu Stodolových. Více než o činy v ní jde o cestu k nim a samozřejmě i o následky (ať už "pozitivní", či negativní) na psychice obou manželů. Postava Dany z toho samozřejmě vychází hůře, ale nemám pocit, že by byl Jaroslav nějak obhajován. Těžko považovat za lepšího někoho, kdo vědomě koná takové činy, i kdyby mu byly jakkoliv nepříjemné. Jako ukázka toho, kam samozřejmě v extrémním případě může vést totální zaslepenost, je to výborné. Jako psychologický rozbor dobře napsaných a ještě lépe zahraných postav taktéž. Kriminální rovina dostává zásadnější prostor v závěru, je kontrastem k té vztahové, aby zároveň postavy ještě dotvářela. ()

filmfanouch

Hraný debut Petra Hátleho mohl klidně skončit jako laciná snaha svézt se na úspěchu více než kdy jindy populárních true crime příběhů, výsledek ovšem dodává mnohem více. Nejen tragické psychologické drama, které snadno evokuje příběh Macbetha a Lady Macbeth, ale také výpověď o naivitě, důvěře a definici svobody. Jde o nepříjemný zážitek, kdy to celé podtrhuje fantasticky věrohodný výkon ústřední dvojice. Celý film ovšem nutně nestojí pouze na Janu Hájkovi a Lucii Žáčkové. Kombinace reálných základů a adekvátní fabulace přináší silný zážitek, ze kterého bude funkčně mrazit ještě nějakou dobu. A stejně tak si bude podmanivě manipulativní a chvílemi vyloženě chladnokrevný výkon Lucie Žáčkové říkat o to, aby vznikl prequel o Daně Bábikové. I když je poté teprve začátek roku 2024, ústřední dvojice si musí příští rok nutně dojít pro České lvy! ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v meste Zruč nad Sázavou a obci Brněnec. (dyfur)
  • Film je fikce, která pracuje s některými momenty skutečného příběhu Stodolových, podrobnosti jsou ale vyfabulované. (Cinemart)
  • Film podpořil Státní fond kinematografie částkou 7,5 milionů korun. (SONY_)