Běžná selhání

• Slovensko Běžná selhání (více)

Běžná selhání sledují jeden den v životě tří žen. Hlavní hrdinky se neznají, ale jejich cesty se v kritických momentech setkají, aby si nezištně pomohly ve chvíli, kdy jejich město postihne tajemná katastrofická událost a výbuchy. Hana je čerstvá vdova, která odmítá truchlit, a navíc právě dnes dostala výpověď. Když se porouchá její čtyřnohý společník, robotický pes Arlo po jejím zesnulém muži, vydá se do obchodního centra nechat ho opravit. Na své cestě potká mladou dívku. Je to Tereza, která utekla z nepovedené oslavy vlastních narozenin a před svou příliš pečující mámou. Ta by za každou cenu chtěla, aby Tereza byla šťastná a perfektní. Což ona prostě není. Obchodní centrum zasáhne silný výbuch, Tereza se dá na útěk a při cestě ven najde na požárním schodišti opuštěného chlapce. Je to David, syn Silvy. Silva pochybuje, jestli je dobrá matka, jestli celý její život dává smysl a v návalu paniky zanechá Davida v dětském koutku. Tajemné exploze začnou sílit, zoufalá Silva musí najít svého syna, rebelující Tereza se smířit se svými rodiči a Hana přijmout svůj zármutek. (Bontonfilm)

aquiver

Originální povídkový film s působivou atmosférou nabízí dost zajímavé prolnutí žánrů. Ze 3 krátkých příběhů, které se tu a tam protnou, které cosi symbolizují na pozadí dramatické události, přírodní až apokalyptické změny světa, se možná dalo vykřesat ještě víc, ale jako pokus o něco jiného je snímek jistě podnětný. 65 % ()

DJ_bart

Jestliže v našem domácím rybníčku, jemuž říkáme "česká kinematografie", něco akutně chybí, je to druh ryb jménem "žánrovky". Přičemž snímek Běžná selhání na první dobrou působí jako prototyp vztahového dramatu – jenže v jádru pudla jde o velice originální feministický protipól katastrofického žánru, který na relativně minimalistickém měřítku nápaditě operuje jak s vědecko-fantastickými prvky [viz. futuristicky stylizovaná kosmopolitní architektura], tak stylistickými motivy [fialová barva, světla, oheň]. Co se týká příběhu, sleduje jeden den v životě tří různých žen – vdovy Hany, teenagerky Terezy, a matky Silvy – jejichž osudy se vzájemně protnou na pozadí mysteriózní přírodní katastrofy, která divákům zůstává až do konce neodhalena.... A jasně, strašně rád bych tomu za tu jinakost a nevšední tvůrčí zpracování chtěl dát 5 hvězd, protože "na český poměry dobrý" – akorát prolnutí jednotlivých dějových linek mohlo být přeci jen o něco inovativnější a otevřený konec tomu všemu taky moc nepomáhá. I tak jde o neskutečně vynalézavou, konceptuálně rozmanitou a progresivní žánrovku, která snadno strčí do kapsy všechny komerční škváry s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. Cena za režii pro Cristinu Grosan naprosto zasloužená.... VERDIKT: 8 robotických pejsků z 10 ()

Krt.Ek

Čtyři hvězdičky za dvojí naději (kontextovou a obsahovou). Kontextově: Mám radost, že se nejmladší generace (režisérka Groșan, r. 1987, scenáristka Vlasaková, r. 1990, ale třeba i herečka B. Kaňoková, r. 1989) nebojí ambicióznějších, autorských filmů (které však v posledku díky své enigmatičnosti mají šanci zaujmout tak 10 % diváctva), stejně tak mám radost, že jsme konečně zjistili, že cesta na evropský trh vede přes koprodukce, víc takový mezinárodních spolupráci, a říkám vám, do deseti budeme soutěžit v hlavní soutěži v Cannes. Obsahově: Měl jsem za to, že až přijdou poslední dnové lidstva, vypukne panika a lidé začnou rabovat, vraždit a znásilňovat, a ono ne! Konečně bude čas na restauraci vztahů, lidstvo si uvědomí, co že je v životě tím zásadním... Btw. mluvit o Běžných selháních jako o povídkovém filmu mně nepřijde zrovna dvakrát přesné (snímek se určitě neskládá ze svébytných, uzavřených mikropříběhů), spíš se mi zdá, že využívá štafetový způsob vyprávění (ve svých filmech tohoto přístupu využíval kupř. maďarský režisér Miklós Jancsó). 75 % ()

Autogram

Znepokojivú atmosféru sa filmu podarilo vyčarovať veľmi ľahko a povedal by som, že aj kvalitne. Očakávania, čo strašné sa o chvíľu stane, nakoniec nie sú naplnené, ak nerátam polárnu žiaru (dnes už bežnú vec) alebo smrť robotického psa (dnes nie celkom bežná). Počítač nám síce skapať môže, ale určite ho nebudem rituálne pochovávať v záhrade. Nelogické veci sa prelínajú so zaujímavými momentami, ale cez tri hviezdy ísť nedokážem. Vraj majú byť hlavnými postavami tri ženy, no tou treťou je malý chlapec a nie jeho mama, ktorá ho nezodpovedne zabudla v detskom kútiku v obchode. ()

honajz

Ve své podstatě ekologická agitka (Gaia se zlobí, Gaia si to řádění lidí nenechá líbit) ve feministicko - lesbicko - ADHD a celkově moderně politicky korektním duchu. Chlapi jsou tu jen na ozdobu, myslím, že se to mělo celé natočit rovnou bez nich. Celkově nuda, kdy pořád jako divák čekám Něco, nějakou větší výpověď, ale ta nepřijde. Postavy jsou žel jen načrtnuté, postava Hany si přímo říkala o lepší propracování a psychologii a větší prostor, pak tu máme tu lesbickou "zlou" maminku, kde jsem naprosto chápal její touhu být chvilku sama, chvilku sama se sebou a dělat si to, co ji baví, a pak jsou tu postavy rodičů a Terezy plus samotný ten kluk, které výpověď nenesou žádnou, ale fakt vůbec žádnou, snad kromě opět ekologické snahy chránit zvířátka. A kurňa, porod kočky jsem fakt vidět nemusel. Celkově slušná kamera, výprava, ale mizerná psychologie postav a naprosto tristní a nicneříkající vyznění. Film mi nic nedal, tedy jestli poselstvím nemělo být něco tak okatě profláklého jako mějme se rádi, dokud je čas. Jo a abych nezapomněl - jděte už do pr.dele s těmi klišé, jak všichni bydlí v moderně zařízených vilách nacpaných nejmodernějším nábytkem a spotřebiči. Tímhle sponzoringem film jen popírá sám sebe. ()

• Budova, ve které se film odehrává, je Dům bytové kultury (DBK). Slouží jako obchodní dům a je považován za jedno z vrcholných děl poválečné brutalistní architektury u nás. (TroiMae)
  • Film zaznamenal pomerne veľký úspech ešte pred oficiálnym uvedením do českých/slovenských kín. Na festivale v Benátkach zaňho režisérka Grosan dostala cenu Autrici under 40 Valentina Pedicini (Cena za najlepšiu réžiu medzi tvorcami pod 40 rokov). Porota svoj výber zdôvodnila nasledovne: „Za sviežosť projektu s ambicióznymi vyhliadkami, za schopnosť autorky presadiť sa ako harmonická koordinátorka diela a za to, že sa na natáčaní filmu podieľali mladí ľudia, najmä kameraman a scenáristka. Zapojenie ženských postáv a ich vzájomná podpora pri drobných – ale mimoriadne veľkých – neúspechoch každodennosti umocňujú pocit sesterstva, ktorý rastie od záberu k záberu.“ (Arsenal83)
  • Film podpořil Státní fond kinematografie částkou 10 milionů korun. (SONY_)