Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film sleduje životní cestu hlavního hrdiny Oldřicha z Roupova, syna vladyky, který se po návratu z Deváté křížové výpravy ocitne ve zpustošené zemi. Král Přemysl Otakar II. padl na Moravském poli a do Českého království přišly zlá léta. Oldřich se svým přítelem Jetřichem najdou útočiště v Sukořínském lese lapků. Události v kraji brzy doženou Oldřicha z Roupova k tomu, aby vyhlásil nepřátelství šlechtici Děpoltovi z Rýzmberka a stal se vůdcem zbojnické bandy. (ČSFD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (12)

MarekPlachky 

všechny recenze uživatele

To se mi takové příležitosti naskytlo podívati se v předstihu na tento film a i přestože se na maličkost moji skoro všichni vykašlali, kromě osoby jedné, které jsem velice vděčen, jsem si zážitku užil do sytosti. Nutno prvně dodati, že film rozhodně nehodnotím jakožto plnohodnotný snímek s profesionální produkcí, profesionálními herci, profesionálním rozpočtem a tak dále. Na druhou stranu musím vyzvednouti faktu, že se konečně někdo rozhodl udělati historický film, který má se skutečnou historií společného více než jen jméno žánru (dívám se na tebe Žižko a Napoleone). Vzhledem k rozpočtu a počtu účastníků se jim z vizuálu podařilo vytřískati vše, co se dalo a někdy i více. Za sebe říci mohu, že film vypadá dosti dobře. Naneštěstí kvalita počínaje kolísati ve scénáři a příběhu. Motivace a činy, pravidlo "show, dont tell", scény, které by tam měli pro rozvoj postav být, charaktery postav, takovéžto věci nejsou otázkou rozpočtu. Jinak se jedná o dobrý film, ale musíte na něj nahlížeti jako na snímek neprofesionální dělaný nadšenci. (Navíc se jim tam podařilo vměstnati vtip na Brno, což z něj dělá film roku.) ()

Vikta 

všechny recenze uživatele

Jedno se autorům musí nechat - obrovská odvaha... Obrovská odvaha to pustit do kin... Děj absolutně nedával smysl, postsynchrony byly naprosto tragický, ochotnický souboje "armád" bez komentáře... Rozumím, že rozpočet byl velmi nízký, to ale přeci neznamená, že musí být scénář naprosto dementní... Jediný, co stálo za to, byla hudba, za kterou dávám tu jednu ušmudlanou hvězdu... ()

Reklama

rublik05 

všechny recenze uživatele

Proč já mám letos na ty kinofilmy takovou smůlu. Koho by napadlo, že film, který zde v tu dobu měl krásné hodnocení přes 80 %, bude taková tragédie. A to jsem ještě zlanařil kamaráda Viktu (jehož komentář je více než výstižný), že se půjdeme mrknout na vynikající nezávislý český historický film a podpoříme tak tvůrce v jejich dalších projektech… Alespoň jsme ale po cestě domů měli co rozebírat. V první řadě bych chtěl zmínit, že velice fandím tomu, aby se v českých filmech dával prostor i méně známým tvářím, což byla konec konců jedna z věcí, jež mě na filmu zaujala. Koho ale proboha napadlo, nechat posléze v podstatě téměř všechny méně známé herce předabovat těmi nejprofláklejšími dabéry? To je za mě obrovský a nepochopitelný fail. Scénář je děravý jak ementál, od začátku je plný totálních nesmyslů, s detaily si rovněž nikdo hlavu nelámal, zářným příkladem je třeba takové nádherně čisté a nažehlené oblečení zbojníků za všech okolností nebo naprosto nesmyslné dějové zvraty. A to mně jinak výprava a kostýmy nepřišli nikterak tragické. Postavy se často chovají zcela iracionálně, dialogy místy přímo trhají uši, i návaznost jednotlivých scén mi přišla dost zvláštní. Hodně mě pobavily ty „armády“ vojáků. Těch pár ochotníků působilo hrozně toporně až trapně, snad žádný souboj nevypadal ani trochu autenticky. Závěr je, promiňte mi ten výraz, úplně z prdele. Sotva se po dlouhé době začne něco dít, tvůrci to hned utnou, navíc takovým prazvláštním způsobem, že jsem si chvílemi nebyl jistý, jestli se něco omylem nevystřihlo. Nechci znít přehnaně kriticky, ale Zbojník je příběhově opravdu velmi špatný. Jedinou, zdůrazňuji jedinou věc, kterou mohu s klidným svědomím pochválit, je dechberoucí hudba. Jan Valta je dle mého názoru hudební skladatel světového formátu, jeho práci lze obdivovat na hrách Kingdom Come či na hudebním DVD Arakain XXV Eden, díky němu jsem se při sledování Zbojníka cítil, jako bych se díval na nějaký zahraniční historický velkofilm, což je vzhledem k jeho obsahu neskutečný paradox. V podstatě právě jen díky hudbě lze k filmu napsat něco vyloženě kladného. Bohužel. Tak zklamaný jsem snad nebyl ani vloni z Napoleona, a to už je co říct. 2/10. ()

JJezek 

všechny recenze uživatele

Scénářově to je Robin Hood po Moravském poli - druhorozený nižší šlechtic se vrací po několika letech ve Svaté zemi zpět domů na Plzeňsko - zjišťuje, že zemřel jeho otec i starší bratr a je jediným dědicem zboží, které mu zabral vzdálený příbuzný- uchyluje se tak ke zbojníkům, kterých je za Braniborů v Čechách dost. Herecké výkony dobré i u řady neherců (postavy jsou nově nadobovány známými herci, ale vlastně mi to nevadilo), kamera dobrá, pěkné záběry na přírodu, dobře jsou natočeny akční a bojové scény (nevadí, že nestříká krev), filmová hudba je vynikající. Historicky tam pár blbostí je - lucemburská čabraka v bitvě na Moravském poli, ta obličejová maska u pěšího bojovníka (zachyceno u jezdce, který ztratil přilbu po nárazu nepřátelského kopí, navíc z rukopisu Matěje Pařížského kolem roku 1330), Kutná Hora spíš ještě neexistovala, rozhodně nebyla nijak známá. Zajímavé fenomény jsou institut odpovědi i krajský poprávce, těžko říct, jestli to bylo, spíš myslím, že to je až 14. a 15. století (na Plzeňsku, snad jako pozůstatek vévodství Václava I. je ještě v 80. letech lokální sudí a komorník). Zpracování naráží na limity nízkonákladového filmu, který je postaven na dobrovolnictví českého living history a jejich vybavení: výprava se soustřeďuje na místní lokality, většinou skanzeny - Curia Vítkov, Malešov (to není 13. století), Bärnau, klášter Doksany, nově postaveno je útočiště zbojníků. Odtud plynou některé výše zmíněné nepřesnosti. Několikrát se ve filmu objeví záběry z bitvy na Moravském poli - kde bojuje několik desítek pěšáků a pár jezdců - to je vlastně spíš smutné, bez rozpočtu se mohla natočit asi jen finální scéna, kdy pěšáci dobíjejí Přemysla bez koně. Peníze na kostýmovou výpravu, stavbu kulis nebo počítačové pozadí by myslím film posunuly do kategorie historického velkofilmu. Myslím, že by se nestalo, to co u Žižky - projebání 2 miliard na dvouhodinové pobíhání ve fantasy kostýmech po lese na základě larpové zápletky. Zbojník, společně s Richenzou (která je tak mizerně scénáristicky napsaná a toporně natočená, že se na to nedá dívat), jsou výpravou a reáliemi jeden z nejpřesnějších našich historických filmů staršího období. ()

FilmysMartym 

všechny recenze uživatele

Film Zbojník je novinkou Leoše Kastnera, která i přes překvapivě nízký rozpočet dělá divy. Historicky přesný a docela příběhově funkční snímek odehrávající se na Plzeňsku samozřejmě mnohdy dává najevo svůj budget, ale mnoho dalších prvků jako je grafika, kamera, color grade nebo naprosto pohlcující hudební podklad, některé nedostatky v rámci možností dorovná, mezi ně může patřit někdy zvláštní návaznost záběrů nebo framerate určitých scén. V porovnání s 450 milionovým Žižkou je Zbojník zázrak z čistého nebe a nedokážu si ani představit, jak by s podobným rozpočtem dopadl. Takovéto filmy by u nás měly vznikat, historii bohatou máme dostatečně a příběhů na odvyprávění taktéž. V kontextu amatérských filmů jednoznačných 9/10. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (15)

  • Zbojník představí celkem 4 katolické vojenské řády, mezi nimiž najdeme templáře, johanity, lazariány a německé rytíře. Stejné skóre má velkofilm Království nebeské (2005), s tím rozdílem, že ve Zbojníkovi nenajdeme Řád Božího hrobu Jeruzalémského a Scottův film zase nenabídl Řád svatého Lazara. (holmesjedna)
  • V několika scénách si lze všimnout detailů freskových vyobrazení či iluminací. Režisér Leoš Kastner totiž vystudoval nejdříve střední uměleckou školu Zámeček a poté i Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Je proto zřejmé, že umění hraje v jeho filmech důležitou roli. (holmesjedna)
  • Film se odehrává v roce 1278 na jižním Plzeňsku. (j00ckie)

Reklama

Reklama