Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film sleduje životní cestu hlavního hrdiny Oldřicha z Roupova, syna vladyky, který se po návratu z Deváté křížové výpravy ocitne ve zpustošené zemi. Král Přemysl Otakar II. padl na Moravském poli a do Českého království přišly zlá léta. Oldřich se svým přítelem Jetřichem najdou útočiště v Sukořínském lese lapků. Události v kraji brzy doženou Oldřicha z Roupova k tomu, aby vyhlásil nepřátelství šlechtici Děpoltovi z Rýzmberka a stal se vůdcem zbojnické bandy. (ČSFD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (12)

Cal El 

všechny recenze uživatele

Top český nezávislý film. Nízkorozpočtová česká produkce pod vedením režiséra Leoše Kastnera dokázala minimálně po vizuální stránce vypálit rybník i nejdražšímu českému filmu historie Janu Žižkovi. Fantastická  výprava, atmosférická kamera či přesně sednoucí, místy až monumentální hudba vám dají ten pravý a neopakovatelný zážitek středověku. Je až s podivem, co vše se dá s velkou mírou nadšení a dobrovolníků u nás vytvořit mimo hlavní proud filmů koprodukovaných Českou  televizí či podpořených Státním Fondem. Trochu zamrzí předabování většiny herců včetně hlavní postavy Oldřicha v podání znamenitého Jakuba Chromečka. Pokud se bude film promítat ve vašem městě, rozhodně si ho nenechejte ujít. ()

JJezek 

všechny recenze uživatele

Scénářově to je Robin Hood po Moravském poli - druhorozený nižší šlechtic se vrací po několika letech ve Svaté zemi zpět domů na Plzeňsko - zjišťuje, že zemřel jeho otec i starší bratr a je jediným dědicem zboží, které mu zabral vzdálený příbuzný- uchyluje se tak ke zbojníkům, kterých je za Braniborů v Čechách dost. Herecké výkony dobré i u řady neherců (postavy jsou nově nadobovány známými herci, ale vlastně mi to nevadilo), kamera dobrá, pěkné záběry na přírodu, dobře jsou natočeny akční a bojové scény (nevadí, že nestříká krev), filmová hudba je vynikající. Historicky tam pár blbostí je - lucemburská čabraka v bitvě na Moravském poli, ta obličejová maska u pěšího bojovníka (zachyceno u jezdce, který ztratil přilbu po nárazu nepřátelského kopí, navíc z rukopisu Matěje Pařížského kolem roku 1330), Kutná Hora spíš ještě neexistovala, rozhodně nebyla nijak známá. Zajímavé fenomény jsou institut odpovědi i krajský poprávce, těžko říct, jestli to bylo, spíš myslím, že to je až 14. a 15. století (na Plzeňsku, snad jako pozůstatek vévodství Václava I. je ještě v 80. letech lokální sudí a komorník). Zpracování naráží na limity nízkonákladového filmu, který je postaven na dobrovolnictví českého living history a jejich vybavení: výprava se soustřeďuje na místní lokality, většinou skanzeny - Curia Vítkov, Malešov (to není 13. století), Bärnau, klášter Doksany, nově postaveno je útočiště zbojníků. Odtud plynou některé výše zmíněné nepřesnosti. Několikrát se ve filmu objeví záběry z bitvy na Moravském poli - kde bojuje několik desítek pěšáků a pár jezdců - to je vlastně spíš smutné, bez rozpočtu se mohla natočit asi jen finální scéna, kdy pěšáci dobíjejí Přemysla bez koně. Peníze na kostýmovou výpravu, stavbu kulis nebo počítačové pozadí by myslím film posunuly do kategorie historického velkofilmu. Myslím, že by se nestalo, to co u Žižky - projebání 2 miliard na dvouhodinové pobíhání ve fantasy kostýmech po lese na základě larpové zápletky. Zbojník, společně s Richenzou (která je tak mizerně scénáristicky napsaná a toporně natočená, že se na to nedá dívat), jsou výpravou a reáliemi jeden z nejpřesnějších našich historických filmů staršího období. ()

Reklama

KarlN 

všechny recenze uživatele

Vůbec nechápu zdejší chvalozpěvy a jasné nadhodnocení podprůměrného snímku. Těžký provar, stejně jako Žižka. Myslím, že máme historii o dost bohatší, například životy mnoha mocných a slavných panovníků, než natáčet podobné historky o nezajímavé postavě v podání ještě nezajímavějšího, a mně osobně, silně protivného herce. ()

FilmysMartym 

všechny recenze uživatele

Film Zbojník je novinkou Leoše Kastnera, která i přes překvapivě nízký rozpočet dělá divy. Historicky přesný a docela příběhově funkční snímek odehrávající se na Plzeňsku samozřejmě mnohdy dává najevo svůj budget, ale mnoho dalších prvků jako je grafika, kamera, color grade nebo naprosto pohlcující hudební podklad, některé nedostatky v rámci možností dorovná, mezi ně může patřit někdy zvláštní návaznost záběrů nebo framerate určitých scén. V porovnání s 450 milionovým Žižkou je Zbojník zázrak z čistého nebe a nedokážu si ani představit, jak by s podobným rozpočtem dopadl. Takovéto filmy by u nás měly vznikat, historii bohatou máme dostatečně a příběhů na odvyprávění taktéž. V kontextu amatérských filmů jednoznačných 9/10. ()

zukatoka02 

všechny recenze uživatele

Co se musí nechat je, že ten film vypadá sakra dobře, hudba je nádherná a výprava je naprosto fenomenální! Takhle má vypadat středověk! Je z toho cítit velké srdíčko a zapálení. Všichni, co se na tomto filmu podíleli, mají můj obdiv.  Mám ale trochu problém se scénářem. Především v poslední části filmu. Jinak se jedná na amatérské poměry a malý rozpočet o skvělý film, který jsem velmi ráda podpořila a přemýšlím, že ještě jednou podpořím.          SPOILERY!!! Ta zrada mi tam neseděla. Přišlo mi, že to bylo zničehonic. KONEC SPOILERŮ!!! ()

Galerie (18)

Zajímavosti (15)

  • Původní název filmu byl „Opovědník“, což je správné dobové označení pro šlechtice vykonávajícího krevní mstu. Nakonec byl zvolen název Zbojník, poněvadž se jedná o populárnější termín. (holmesjedna)
  • Postava probošta Miroslava byla dle slov režiséra „prokletá role“, poněvadž se mu rok a půl nedařilo napevno oslovit herce. Jako první byl v hledáčku Jan Přeučil, který vlastně na účast i kývl, ale herce provázeli během té doby zdravotní potíže, takže se nakonec Leoš Kastner rozhodl, že osloví někoho jiného. Roli si nakonec zahrál Jiří Dvořák. (holmesjedna)

Reklama

Reklama