Reklama

Reklama

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr na velmi ulítlé cestě pomalovaným autobusem s hosty a hlavně a parádními písněmi. Jedou odnikud nikam, ale rozhodující je tady pěkná hudba.
Po filmech Perný den (1964) a Help! (1965)z iniciativy Paula McCartneye, který se po smrti manažera Briana Epsteina v srpnu 1967 stal vedoucím souboru, Beatles natočili televizní film Magical Mystery Tour s mimořádně úspěšnými písněmi Hello Goodbye a All You Need is Love, ale zazní zde i Penny Lane a Strawberry Fields Forever. Pozoruhodné je obsazení hostů této podmanivé hymnické písně: All You Need Is Love: George Martin – piano, Mick Jagger, Keith Richards, Marianne Faithfull a další – vokály. Píseň Fool on the Hill vysoce oceňoval Leonard Bernstein ve svém pětadvacetidílném TV cyklu Koncerty pro mladé publikum (v ČT bylo uvedeno jako „Leonard Bernstein o hudbě"). Premiéra filmu o vánocích sklidila plno záporné kritiky, která „muzikál“ zákonitě proslavila.
Stejnojmenné gramofonové album vyšlo 27. listopadu 1967 ve Spojených státech a 8. prosince 1967 jako dvojité EP, obsahující šest písní, i ve Spojeném království. První strana alba je soundtrackem ke stejnojmennému filmu. Druhá strana pak obsahuje písně ze tří singlů, vydaných v roce 1967 (skladba I Am the Walrus se objevila jak ve filmu, tak jako B-strana singlu Hello Goodbye). Na prvním místě žebříčku v USA se album drželo osm týdnů a v roce 1968 Magical Mystery Tour bylo nominováno na Grammy za nejlepší album. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (86)

gombarix 

všechny recenze uživatele

Víceméně to za mě vystihl liborek_. Soundtrack nemá chybu, ale na to stačí si pořídit stejnojmenné album. Přidaná hodnota filmu je tak akorát v dokumentaci toho, kam vede THC, LSD a sláva v hlavě ... a snad i v symbolizaci bezvýchodnosti a vyprázdněnosti ideálů 60. let - což jsou ovšem asi věci vesměs nezamýšlené. ()

Dreadd 

všechny recenze uživatele

Roll up for the Mystery Tour! Film, který nelze dokonale pochopit pomocí legálně dostupných prostředků, představuje jeden velký videoklip ke stejnojmennému albu. Hudbě není co vytknout, některé skladby z Magical Mystery Tour představují vrchol jejich psychedelického období a album jako celek je minimálně nadprůměr. A pokud budete i film vnímat hlavně pocitově, lze si ho užít téměř stejně. ()

Reklama

BrianStorker 

všechny recenze uživatele

Jsem velký fanoušek The Beatles, ale nemohu jen kvůli tomu dát plný počet bodů. The Beatles miluji a vyrůstal jsem na nich. Porovnám-li tento snímek s A Hard Day´s night, nebo s Help!, nemohu jinak, než hodnotit pouze písničky. Děj vlastně neexistuje, scénář také ne. Je to slátanina, kterou snad nikdo, kromě autorů, nepochopí. Písně plný počet, scénář a děj absolutní nula. ()

SoolenJV 

všechny recenze uživatele

Psychedelický trip, který je čistou radostí z blbnutí, oslavou nesmyslu a žití. Velký třesk mezi The Beatles a Monty Pythononovým létajícím cirkusem. Lepší než se důkladně zhulit, zábavné, se skvělou hudbou a výborně postihující komediální talent Ringo Starra, který je v MMT naprosto nepřehlédnutelný. Sice nejslabší položka ve filmografii The Beatles, ale stále po čertech zábavné. ()

Pokryvac 

všechny recenze uživatele

Chel som dať hviezdičku naviac za piesne, ktoré vo filme odzneli, ale to by som nehodnotil film. Ten je napriek výbornej hudbe len organizovaný chaos bez nejakého zmyslu. V popise je taktiež zavádzajúce, že tu odznejú skladby ako Strawberry Fields Forever, Hello Goodbye, All You Need is Love alebo Penny Lane, čo nie je pravda. Tieto piesne sa objavili len na CD verzii Magical Mystery Tour, keďže pôvodné 2EP (dvojitý minialbum), ktoré vyšlo ako soundtrack k filmu, ich vôbec neobsahuje a tak sa teda nevyskytujú ani vo filme. Pre fanúšikov, samozrejme, hodné pozretia. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (17)

  • Natáčení probíhalo mimo jiné i v jižní Francii a byla to jedna z nejdražších scén celého filmu. Paul McCartney totiž vyrazil na kontinent bez patřičného vybavení a dokonce i bez pasu. Na letišti Heathrow namluvil pasové kontrole, že s doklady na něj čeká manažer v Paříži, tam zase pro změnu tvrdil, že pas mu přiveze zvláštní kurýr z Londýna. Díky svému věhlasu se dostal až na místo natáčení a volal osobního asistenta Beatles Petera Browna, aby mu urychleně poslal peníze a filmovou techniku. Snový záběr, v němž Paul poskakuje nahý v dvojexpozici s jakýmsi kopečkem vyšel filmové oddělení firmy Apple na tři tisíce liber. (Robbi)
  • Při takřka muzikálové scéně, při níž Beatles za zvuků "Your mother should know" sestupují ze schodiště, má Paul McCartney jako jediný v klopě černý karafiát, zatímco ostatní členové skupiny mají červené. Tento fakt se všeobecně považoval za jeden z důkazů ve známé kauze "Paul je mrtev". Totéž prý dokazoval i kostým mrože, ve kterém je Paul oblečen v písni "I am the Walrus" (v severských zemích je mrož považován za symbol smrti). (Robbi)
  • Přestože to tak místy nevypadá, film měl napsaný přesný scénář, podle nichž se natáčela většina scén. Pouze při záběrech v autobusu měli herci volnou ruku k improvizaci. John Lennon a George Harrison se netajili nechutí k natáčení, proto většinu času strávili spaním nebo se vyhýbali kamerám. (Morien)

Reklama

Reklama