Tanec v temnotách

• Dánsko Dancer in the Dark (více)

Svérázné československé emigrantce Selmě Ježkové hrozí brzká slepota. Sama emigrovala do Spojených států 60. let, aby tu zajistila oční operaci synovi postiženému dědičnou chorobou. Přestože Selmu obklopují dobří lidé, zůstává ve svém údělu sama. Potíže překonává zejména díky vášni k muzikálům. Trierovský dokumentární způsob snímání pomocí ruční digitální kamery tvoří zvláštní a často diskutovaný kontrast k žánru melodramatu a muzikálu. Závěrečnému snímku Trierovy “trilogie zlatého srdce” dominuje islandská zpěvačky Björk, která se zde se svou výjimečnou rolí zcela identifikovala bez dalších ambicí na filmovou kariéru. Za svůj výkon si odvezla hereckou cenu z Cannes, kde byl film oceněn i cenu nejvyšší, Zlatou palmou. (Aerofilms)

KarinG

Recenzia filmu Tanečnica v tme / Tanec v temnotách / Dancer in the Dark Réžia: Lars von Trier Rok: 2000 Pozor! Recenzia obsahuje spojlery! Dánsky filmový režisér Lars von Trier je fanúšikovi filmu dobre známy. Jeho nezameniteľný rukopis je v jeho filmoch „trademark“. Vo filme „Tanečnica v tme“ sa prejavil jeho talent vyvolať v divákovi celú škálu emócií, samozrejme tých „temných a smutných“ v nás. Príbeh je v celku jasný. Selma Jezek (Björk) je česká imigrantka, ktorá žije na americkom vidieku a pracuje v miestnej továrni. Je to matka samoživiteľka, ktorá má očným problém, spôsobujúci postupné oslepnutie. Jej cieľom je našetriť dosť peňazí a zabezpečiť tak svojmu malému synovi Genovi operáciu jeho očí, keďže trpí tou istou očnou chorobou ako jeho matka,  akurát že jeho ochorenie je agresívnejšie a operáciu potrebuje veľmi rýchlo. Peniaze ukrýva v skrýši vo svojom skromnom príbytku, avšak túto skrýšu objaví miestny policajt Bill (David Morse) a peniaze chce ukradnúť. Selma ho prichytí a bojuje s ním o peniaze. Zápas skončí tak, že policajt, zrejme pod návalom výčitiek, čo chcel urobiť a ukradnúť tak „operáciu očí jej syna“ doslova očami uprosí Selmu, aby ho dorazila nožom a chytí svojou rukou jej s nožom a de facto zapichne sám seba. Po čine je Selma zatknutá a obvinená z vraždy policajta. Jej obhajca je nemožný a obžaloba má všetky tromfy v rukách a dosahuje jej odsúdenie na súde, kde ľahostajný sudca bez záujmu nájsť pravdu a poľahčujúce okolnosti v prospech Selmy odsúdi Selmu k trestu smrti obesením. V továrni sa Selmina najlepšia kamarátka Kathy (Catherine Deneuve) rozhodne nájsť Selme schopného obhajcu, ktorý Selmu navštívi vo väzbe a ponúkne jej svoje služby s tým, že dokáže Selmu z toho dostať, nakoľko jej obhajca nevyužil zďaleka všetky možnosti na obhajobu a je tu reálna šanca na zrušenie trestu smrti. Bude to však niečo stáť a to je približne toľko, čo už má našetrené na operáciu syna Gena. Selma sa rozhodne ako matka a presvedčí Kathy, aby tie peniaze dala lekárovi ktorý sľubuje, že operáciu očí synovi Genovi spraví. Samotná scéna popravy je drstaická, brutálna a časovo dlhá. Lars von Trier v tejto scéne mučivo realisticky znázorňuje popravu. Strach zo smrti, technickú stránku veci obesenia, znechutenie dozorkyne, ktorá inštinktívne cíti, že táto žena nie je žiadna vrahyňa a musí ju obesiť. Tento film nie je vôbec vhodný pre citlivé povahy. Budete plakať, alebo budete znechutený a nahnevaný, možno budete cítiť fyzicky žalúdočnú nevoľnosť, ale budete rozhodne emočne dotknutí. Celý film je ladený formou muzikálu a faktom je, že s hudbou narába Lars von Trier sofistikovane. Hudba umocňuje jednotlivé scény a emócie.  Neskutočný herecký výkon Björk je jednoznačným plusom vo filme, jej spev, choreografia a vôbec všetko je dokonalé. Neskutočne ju doplňuje Catherine Deneuve, síce vedľajšia postava, ale veľmi prítomná. Tento film som videla v roku 2000 a aj v roku 2023 vo mne tieto dve hodiny a dvadsať minút zanechali stopu. Osobne ho mám zaradení v sekcii – tento film už vidieť zas a znova nedokážem. () (méně) (více)