Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

Ivoshek

Akční sci-fi s nápaditým scénářem. Skoro jako Predátor. Pokud ale v tomhle někdo hledá filozofický přesah, měl by se občas podívat na nějaký normální film. ()

AlfaNumerO

Sci-fi klasika od šílených sourozenců Wachovských. Zcela nový přístup k filmovému zpracování, kterým se od té doby inspirovalo spousta jiných filmů. Ovšem jen jeden je originál. S dalšími pokračováními (ač už ne tolik kvalitními) tvoří jeden z nejsilnějších a nejvýpravnějších sci-fi zážitků všech dob. 93% ()

fleker

Matrix je nejlepší film mého života!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( .....vyvolat představu o kvalitě daného filmu. A mohou koneckonců konfrontovat s názory ostatních komentujících. V žádném případě by neměly být bezduchými štěky typu "Matrix je nejlepší film mého života!"....) ()

Ilicka

Dlouho tomu, co jsem Matrix neviděla, proto to nyní na velkém plátně byl skvělý zážitek. Ta stylovost a účelovost neztratila nic ze své působivosti ani v době, kdy vytáčené připojení je pasé. ()

JASON_X

Moc rád vzpomínám na okamžik, kdy jsem tenhle film viděl poprvé. Vůbec jsem tehdy netušil na co jdu, a není tedy divu, že mě hned úvodní scéna pevně přikovala do sedadla. Pak už jsem jen nevěřícně a se vzrůstajícím ohromením zíral - prvních pětatřicet minut filmu je tak neuvěřitelná, akcí a překvapeními nabitá jízda, že na mě působila jako nějaký psychedelický sen. Bílý králík, první Neův hovor s Morfeem, šílený okamžik se srostlými ústy ve výslechové místnosti s následnou ještě šílenější "hmyzoidní" sondou do břicha skrze pupek, Neovo odpojování a procitání... takový akční spád snad v žádném mně známém filmu k vidění není. Když jsem se dozvěděl pravdu o Matrixu, částečně se mi ulevilo, tep se zklidnil, zklidnilo se i filmové tempo (aspoň dočasně), ale zase mě mrzelo, že už skončil ten fascinující halucinační a adrenalinový zážitek... Odmala čtu sci-fi, takže hlavní myšlenka (pointa) filmu pro mě nebyla nic nového, nebo dokonce převratného. Ale vidět pak na plátně její filmové zpracování, navíc takhle bravurně provedené, byla pro mě velká lahůdka. Minimálně dvacetkrát. ()

luka4615

Snad nic nedefinuje pojem "revoluční sci-fi" lépe než právě Matrix. Na svou dobu přelomový film, který kromě perfektních akčních scén nabízí i hluboké poselství o vnímání člověka jako takového. „This is your last chance. After this, there is no turning back. You take the blue pill - the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill - you stay in Wonderland and I show you how deep the rabbit-hole goes.“ ()

Dharter

Všimli jste si Dámy v rudém? Stejná je i v The Devil's Advocate, a má důležitou roli; je to jen náhoda? A co zednářská čtvercovaná duální podlaha? V Matrixu i The Devil's Advocate je. Znamená to něco? Ano. Uvědomme si, že Matrix (1999) (dva roky před 11. září) je o probuzení z otroctví, ze systému, který nám toho moc nedává (když se objeví Dáma v rudém, tak Neovi v simulaci hrozí zastřelení Agentem Smithem, který představuje, stejně jako ostatní agenti v trilogii Matrix, tvar měnící džiny/démony), o odproKLAMování, o uvědomění si možnosti si vybrat vlastní směr myšlení, zcela svobodný; ale film The Devil's Advocate je o příchodu Antikrista (v Koránu Dadžál), který slouží Šejtánovi, či dokonce je Šejtánem. Má to spojitost, že v obou filmech hraje Keanu Reeves? Co představuje Dáma v rudém? Naší sexualitu/touhu po fyzičnu, ponechání ve stavu nízkého uvědomění. What does this Woman in Red Dress represent?; Al Pacino's speech about God (The Devil's Advocate) (v pozadí Dáma v rudém). ✔ ()

veru_needy

Matrix byl ve své době přelomovým filmem, který žánr sci-fi posunul od zkoumání vesmíru do úplně jiných vod počítačového světa. A byl doslova bombou. K tomu zcela jistě přispěl svým hereckým výkonem i Keanu Reeves. Příběh byl a vlastně stále je velmi originální, zvláštní a otevírá pro mnohé z nás dveře do světa, kterému nerozumíme, ale chtěli bychom. A proto je to tak fascinující a přitažlivé téma. Vizuální stránka je perfektní, triky jsou i po dlouhé době od vzniku stále na dobré úrovni, takže ani po letech tento film neztratil nic ze své zajímavosti. "Matrix je všude kolem nás. Vidíš ho, když se podíváš z okna, když jdeš do práce nebo do kostela, když platíš své daně. Je to svět, kterým ti zakryli oči, abys nepoznal pravdu." Nevím, co k tomuhle filmu víc říkat, protože je to naprosto skvělý film. Donutí vás přemýšlet. - "I hate this place, this zoo, this prison, this reality, whatever you want to call it. I can't stand it any longer. It's the smell, if there is such a thing. I feel saturated by it. " ()

Bauer

Zpomalený kulky to je originální,scénář super.Já nemám tomuto filmu co vytknout.Prostě kvalitní akční sci-fi film se spoustou výborných efektů.Nejde pod 5*. ()

d-corso

Slibný začátek, výborné akční scény a potom jen nuda. Se cyberpunkem má ten film společné jen dlouhé pláště a tmavé brýle hlavních hrdinů. Ale kde jsou prosím ty převratné myšlenky o kterých se v souvislosti s Matrixem tak často mluví? Zdá se mi, že k tomu, aby něco bylo zváno "filosofické" už stačí skutečně hodně málo... ()

Mikah

Matrix je snad jediný akční/sci-fi film, který mám ráda. A to i přesto, že jsem se na to kdysi podívala jen proto, že na soundtracku je jedna píseň od Linkin Park :). ()

becki_tu

Akční sci-fi libůstka s neotřelým obsahovým poselstvím doplněná o luxusní triky a nezapomenutelné akční scény. Wachowští stvořili kult, který poznamenal mnoho filmových fanoušků, včetně mě. A proto se k němu budu vždy rád vracet. ()

Lucasion

Matrix je film, který definoval žánr akční sci-fi. Snímek, který způsobil určitou revoluci v tom jak se dívat na film. Ať už si říká, kdo chce, co chce (Včetně samotného aktéra), tak pro Keana Reevese je Neo prostě jeho životní role. Spolu s Laurence Fishburnem a Carrie-Anne Moss vytvořili jistou trojici hrdinů v černých kožených oblecích s brýlemi a kung-fu triky. Na druhou stranu taky sourozenci Wachowski po této trilogii nenatočili nic lepšího. Matrix je prostě první a doslova ultimátní snímek plný futuristické a hnusné budoucnosti ovládané stroji. Svět, který známe, již není. Je to jenom součást počítačového programu, ve kterém je limit pouze naše mysl. Neo přijde na to, že zastavovat kulky, létat vzduchem, šlapat po hlavách, a nebo se vyhnout kulce je prostě stejně reálné, jako pro nás přejít ulici. Film jsem viděl mnohokrát a pořád u něj mám silný pocit, že sleduji téměř perfektní film, který má propracovaný a přesto jednoduchý scénář. Herce, který si vytvořili životní role, filmové triky, které způsobili velký boom a hlavně choreografii akčních scén, která se stala naprosto legendární. A hlavně i po dlouhých sedmnácti letech je stále jedna z nejlepších. (98 %) ()

prome

Vše co na plátně vidíte je skvělé a dokonalé. Shrnu to do jedné věty, jinak bych se tady o tom rozepsal aspoň na pár A4. Je to nejlepší scifi, které jsem kdy viděl. ()

Sawy

Technicky naprosto dokonalá záležitost,bez které by dnešní blockbustery vypadaly nejspíš úplně jinak.Triky jsou dokonalé,ta práce s kamerou dokonalá,výprava,střih,zvuk...dokonalé!Tohle všechno je ale jen lahodný obal na skvělém a promyšleném příběhu,který se odehrává v jednom z nejúžasnějších světů,jaké kdy kdo vymyslel.Do té doby naprosto neznamí bratři Wachowští natočili film,který změnil pohled na celý filmový svět.K tomu jim samozřejmě dopomohl skvělý Keanu Reeves,který roli Nea už nejspíš nemá šanci překonat.Z herců bych určitě ještě zmínil výborného Huga Weavinga.Ten se ve své roli vyžil a stvořil jednoho z nejpůsobivějších padouchů vůbec.No a pak jsou tady akční scény.To je kapitola sama pro sebe.Dnes už legendární halová scéna člověku řádně zvedne tep a závěrečná bitka v metru a její vyvrcholení je neuvěřitelně působivé.A ještě bullet-time.Psát komentář k Matrixu a nezmínit se o něm je prakticky nemožné.Za tuhle věcičku by měli nejen filmaři,ale taky tvůrci počítačových her poslat Wachowským nějakou pěkně drahou bonboniéru,protože je to prakticky ve všech velkých filmech a hrách.Matrix zkrátka vytřel zrak téměř všem a jediné co nechápu je fakt,že existují ještě dvě pokračování,protože tenhle film dokáže bez problémů obstát sám o sobě a žádné další vysvětlování už nebylo nutné.Ale v Hollywoodu šlo vždycky hlavně o prachy,takže vznik dalších dílů bylo asi nutné zlo.95 % ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)