Šógun - Série 1

(série)
USA, 2024, 9 h 56 min (Minutáž: 54–71 min)

Předloha:

James Clavell (kniha)

VanTom

Rozmáchlá historická freska realisticky, precizně a s citem pro detail vyobrazuje turbulentní dobu prvních styků evropských mořeplavců (barbarů) s japonskými domorodci (pohledem z druhé strany též barbary). Pomalu, důsledně rozplétá politické ambice lorda Toranagy (jako vždy magnetický Hirojuki Sanada) na pozadí střetu kultur, náboženství a zvyklostí, které mění dějiny. Přes vynikající produkční hodnoty se nesnaží lacině podbízet, ale plnohodnotně adaptuje dospělou (dobrodružně romantickou) předlohu. ()

Woitisek

Špičková seriálová podívaná. Shōgun je v podstatě naprosto bezchybné ztvárnění japonské kultury z období samurajů zabalené v kožichu bezvadně zvládnutého dramatu po vzoru Game of Thrones. Tento seriál skvěle vyobrazuje striktnost a surovost japonské kultury a máme tu čest sledovat setkání světa typického Evropana s tímhle světem pro něj naprosto nepochopitelným. Každá postava je zde odlišná a svým způsobem zajímavá. Často se těžko odhaduje, co se někomu honí hlavou (viz. postava Hirojukiho Sanady) a samotný intelekt postavy tak vyjde na povrch až špičkovém zvratu, jichž je tu požehnaně. Už zpočátku je nám ukázáno, že tu kdokoliv může kdykoliv přijít o život, což přináší všemu váhu a máte o své oblíbence opravdový strach. Po všech směrech je tu všecičko zvládnuto na jedničku, a proto je za mě první série něčím úžasným. Snad se pokračování bude držet stejné laťky. ()

mm13

Keď adaptujete knihu angloamerického autora, ktorý dokonale porozumel milovanému najďalekejšiemu východu a pritom nemáte jedinú zábranu a našťastie ani dôvod neprizvať si k tomu kolegov z onoho kultúrneho okruhu... potom, za výdatného prispenia ojedinelého dramatického talentu pred aj za kamerou, nevyhnutne stvoríte nárez, ktorý vyrazí dych aj tým najväčším skeptikom a mudrlantom. (S výnimkou tých, ktorí, hneď ako sa dozvedeli, že sa točí nový Šógun, vzali do rúk spomínanú predlohu Jamesa Clavella a vyťahujúc najčerstvejšie spomienky na dejové kľučky sa teraz predbiehajú v akože konštruktívnej kritike, pritom nepochopili ani hovno už pri samotnom rýchlo-čítaní objemovo najväčšej knihy, akú kedy držali v rukách). Šógun 2024 je obrovská udalosť, instantný popkultúrny fenomén, ktorý, ako je pri takých dobrým zvykom, rozpráva starý dobrý príbeh svojim vlastným jazykom a robí tak z neho (už len zopakujem) zase raz jedinečný zážitok! Od prvého do posledného ťahu štetcom. Ešte som nebol ani v polovici a už som sa tešil na opakovačku, ktorá príde najneskôr ešte túto jeseň. Úžasný výkon! ()

muti

Určite stojí za pozretie, ale game of thrones to nie je. Od začiatku máme dobrych a zlých, pričom vedľajší členovia koncilu nedostávajú žiaden priestor, takže su len NPCs. Máme teda len dvoch lídrov a vieme na ktorej strane sú "ti naši ". Hlavný hrdina zo západu je veľmi otravný. Mariko má okolo seba veľký hype. Celkovo je dej predvidatelny, napríklad hneď je jasné ze ti dvaja skončia v posteli 🤷 čím krajsia herečka tým hlavnejšia postava je stereotyp, cez ktorý sa snad raz prenesieme. Záverečný boj nenastava, finále tak trošku vyšumelo do prázdna ako konárik bez lístia ... ()

Maniik88

Wau. Ja som knihou ani starým seriálom nepobozkaný. Preto bol pre mňa seriál jedno veľké prekvapenie. Čakal som viac vojen a akcie, čakal som viac hollywood štýl. Čakal som vo veľa epizódach proste niečo úplne iné. Už prvé diely ma vtiahli do toho prekrásneho sveta feudálneho Japonska z roku 1600. Perfektní japonskí herci. Toranaga alias Sanada, toho som žral. No Mariko-sama alias Anna Sawai, tá mi priam učarovala. Na nervy mi liezol Európan Anjin alias Cosmo. Jeho postava ma nebavila a ani to nezahral ktovieako. Po prvých dieloch to občas stratilo drive a riešili sa blbosti ako kurtizány, bažant a tak. Ale spätne to hodnotím kladno. Proste to prispelo k ďalšiemu vykresleniu postáv a miesta a posunu Anjina niekam ďalej. No a potom prišiel diel 9. To bol jeden z najlepších seriálových počinov ever. Mariko brutálne zahrala celý diel a už jej príhovor bol za 5*, potom odchod z hradu za ďalších 5 a celkovo ten diel bol vrchol série. Ten ma presvedčil, že nakoniec dám 5*. 10 diel bol zase prekvapením. Sanada ako Shogun. Perfektný stratég a chaldný kalkulátor. Ale že tá veľká bitka neprišla nevadí. Nesadlo by to k zvyšku série. Asi je škoda, že chcú točiť ďalšiu, no možno bude vyšší rozpočet a aj tá bitka bude. Jednoznačne top prekvapenie tohto roka, užil som si to náramne. A tie rozhovory v Japonštine, om nom nom. ()

• Styl kraul, kterým John Blackthorne (Cosmo Jarvis) plave v moři, Evropa 17. století neznala. Evropané plavali stylem prsa a s kraulem se oficiálně poprvé potkali až v roce 1844, když ho v Londýně předvedli dva severoameričtí Indiáni. (Jirka_Šč)
  • Nattō, pokrm se slizkou strukturou, který Mariko (Anna Sawai) večeří a John Blackthorne (Cosmo Jarvis) projeví zájem ochutnat, se vyrábí z vařených sojových bobů fermetovaných bakteriální kulturou Bacillus subtilis. (Jirka_Šč)
  • Hatamoto byla důstojnická hodnost, přeložitelná jako „strážce vlajky“ nebo „muži shromáždění kolem vlajky“. Člověk s touto hodností měl právo osobní audience u šóguna. (Jirka_Šč)