Pozadí událostí

• angličtina Behind the Curtain (festivalový název)
Česko, 2022, 5 h 2 min (Minutáž: 74–77 min)

Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na Univerzitě Palackého v Olomouci, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí.  Do funkce děkanky filozofické fakulty je zvolena ambiciózní Alice Klusová (Jitka Čvančarová). Ve snaze vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole se do jejího hledáčku se dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu… (Česká televize)

mira007

Pokud věrný divák veřejnoprávní televize napočítá kolikrát v tomto seriálu v hlavním vysílacím čase zazní sousloví "flaška ( od šampaňského) v zadku" a " anální sex"  tak pokud mu je nad šedesát, tak ho asi trefí. Za mne celkem schizofrenní dílo na jedné straně úchylné na druhou stranu zábavné , na jednu stranu vážné na druhou mrazivé, hloupé, ale i inteligentní, herecké výkony od ochotnických po geniální a do toho mix žánrů od thrilleru po grotesku alá Chaplin s rébusem, zda to autoři opravdu takto chtěli. Každopádně to nenechalo nikoho lhostejným, že něco takového existuje a mne to nakonec pobavilo. ()

JB2203

Ovlivněn kritikami a zdejším hodnocením, snažil jsem se najít na Pozadí událostí cokoli negativního, co by mě o nízkých kvalitách minisérie v intencích apriorního očekávání přesvědčilo. Leč po jejím zhlédnutí jsem navzdory tomuto očekávání nabyl zcela opačného dojmu. Z mého pohledu se totiž jedná o inteligentní, vtipné a zábavné dílo s parodickým přesahem zacíleným na zjevné pokrytectví nejen modelových charakterů uvnitř samotného příběhu, ale evidentně (v nezamýšlené nadstavbě) i na pokrytectví leckterých rádoby osvícených kritiků (item z řad zdejších uživatelů). Hřebejkovi se opět podařilo udržet herecké kreace v meritu režijního záměru a vybudovat na nich mnohovrstevný příběh, jehož primárním záměrem nebylo diváka moralizovat či mravně kotvit, nýbrž a především bavit, což se, myslím, povedlo na výbornou. No, jednu hvězdičku si ve svém verdiktu přece jenom odpustím, a to za příliš nablýskané ostruhy zabodnuté do slabin mé věkem cizelované prudérnosti. P.S.: Potom, co jsem si o seriálu v posledních dnech přečetl, mám pocit, že všichni kritizující věděli lépe než sami autoři o čem to mělo být, jakým způsobem to mělo odrážet realitu a jak to mělo být natočeno. Jakoby umělecká nadsázka, tvůrčí nadhled či prostá sebeironie neměly v případě Pozadí událostí licencované právo na tvůrčí realizaci. Mimochodem, odsuzovat umělecký počin za to, že nenaplnil mé vlastní představy o jeho strukturální formě a morálním vyznění, mi přijde nanejvýš pochybné. ()

cerdax2

Pokud tak respektovane dvojici - Jarkovsky a Hrebejk - pripada komicke, ze byl nekdo zabit a posmrtne znasilnen, ze je vyhrozovano stihanim nevinnemu ci terorizovani podrizenych nebo ze si renomovana zahranicni firma vyzdobi sve reprezentativni prostory umeleckou tvorbou na hranici pornografie jako vystrizenou z minuleho stoleti, pak si jejich dalsi tvorbu pravdepodobne odpustim. 35% ()

Azurose

Ať si každá říká, co chce, tento seriál je úspěšný hlavně díky tomu, jak pracuje s žánry. První dva díly pro mne byly peklem, ale po tom, co jsem přistoupil na hru tvůrců mě to začalo bavit. Spousta věcí nedává smysl a člověk si říká o co tady sakra jde, ale to je kouzlo tohoto seriálu. Přestože seriál celkem cílevědomě útočí na různé skupiny osob, mrzí to především ty, kteří se v tom sami vidí a neumí si to přiznat. Tento seriál není nic, co by si člověk pustil jen tak z nudy, ale jako okénko do práce se žánry a satirou je to super. ()

tereez

Okej, přesuňme se zpátky tak do roku 2000, kdy by kolem seriálu nevzniknul hype toho, že je to neuctivý ke zneužívanejm, protože by tehdy zneužívaní nikoho nezajímali a všichni by byli vobrácený hlavně ze vztahu dvou matek. No a jako i po tom přesunu mi to přijde prostě hrozný. Herecká chemie funguje jen mezi sourozenci, zbytek ani ťuk. Katarzia mi po prvním díle přišla nejtragičtější, ale ve výsledku po posledním díle patřila k tomu lepšímu z hroznýho průměru všech ostatních. Dialogy bad, z groteskních bitek by mi slejzaly nehty, kdybych tomu dávala plnou pozornost a nepouštěla si to při práci. Jak je možný, že to, co zřejmě vypadá na place vtipně, pak v TV vyznívá totálně trapně? Nevěřim tomu, že by se tolik herců upsalo k trapnosti, tohle z toho prostě muselo vylézt až pak. Nebo je to "berem všechno, co točí Hřebejk, protože to nebude blbý?" No jo, jenže vono to blbý překvapivě je. Už zahradnictví bylo nic moc a tohle je pro mě fakt šok, že ti samí lidé, kteří vyplodili toto, dokázali kdysi vyplodit Pelíšky. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen… (více)