Reklama

Reklama

Nebožtíci přejí lásce

  • USA Avanti! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (337)

Siegmund 

všechny recenze uživatele

Úžasně milá komedie. Nenáročný děj, odpočinkový film. Pravda, neznám sice nikoho, kdo by se u sledování tohoto filmu řehtal na celé kolo, ale o to víc je film pohodový. Dodnes si pamatuji, jak mě už v době svého vzniku film udivoval úslužností hotelového perzonálu, jakou si může majitný host zajistit. V době mrzkých diletantských dabingů musím u tohoto filmu upozornit na prvotřídní český dabing. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

tato Wilderova komedie má poklidnou atmosféru především díky lokaci italské Ischie, ale zároveň i temperament a švih, který mi trošku připomněl jeho dřívější "Raz dva tři". Ve výsledku milá romantická komedie, která mě i přes možná zbytečně dlouhou stopáž bavila - slabší 4* [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Reklama

Hennes 

všechny recenze uživatele

Co se stalo mezi mým otcem a vaší matkou ? Tak z ní originální název komedie a je to podstata celého děje. Komedie s místy černým humorem, s výbornými dialogy a hudbou dokonale "přišitou" tomuto snímku. Povedená a vtipná konfrontace amerického a italského přístupu. Bohatý američan si přijíždí pro tělo svého zesnulého otce. Angličanka zase pro tělo své matky. Na povrch vyjde milenecký vztah obou zesnulých, což je nepřípustné hlavně pro američana (Jack Lemmon). Jenže příjemná žena, italové a jejich pohodový přístup, nádherné okolí Ischie, jsou všechno vlivy, které nechají chladného američana pookřát. Sarkasmus a humor této komedie působí velice příjemně. Co se stalo mezi rodiči, stane se i mezi dětmi. ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Billy Wilder mě zpočátku potěšil. Zápletka mě bavila stejně jako roztomilé zesměšňování Italů a celé prosluněné Italské prostředí. Mělo to rytmus, ředitel hotelů byla fajnová komická postava a Jack Lemmon úžasný cynik. To se ale ve druhé polovině změnilo. Motiv ,,kterak se suchý cynik změní´´ není u komedií (natožpak romantických) nikterak ojedinělý a pokud je mi podán sympaticky tak mi nevadí. To se tady ale zrovna nestalo, Lemonnova proměna se mi nelíbila a čím víc začal film spadat do romantického žánru tím paradoxně ubývalo lehkosti a humoru. Později už snímek začal působit dokonce lehce nuceně, otravně a hlavně natahovaně, protože Wilder nepoznal míru a diváka přikoval k obrazovce na dlouhých 140 minut, přičemž ke konci už jsem musel sledovat snad jen ,,tlustoprdku´´ Juliet Mills, její podivné dialogy mezi Lemmonem, samé dost předvídatelné pointy a téměř v samotném závěru to jenom trochu oživila postava ministra zahraničí. V rámci žánru filmu se mi myšlenka ,,Láska je kouzelná v každém případě a nevybírá si´´, líbila jenomže nějaká přirozená smyslnost a romantičnost z filmu s přibývajícími minutami naprosto vyprchala, což asi takhle nemělo být. Julliet Mills mi pravda nepřipadala ani hezká, ale ani moc  sympatická a ani zábavná, zachraňoval  ji hlavně dabing Hany Maciuchové. Zato Lemmon byl dost dobrý, ale to je asi standardní. i tak se určitě s mistrem nevidíme naposled, to bych se mohl o dost ochudit. Ale tady je hlavní problém ta příšerná délka (:D). Já vím, že aktuálně máme všichni času dost, ale určitě mi rozumíte (:D). Přesto toto byla má první premiérová projekce v karanténě, na kterou jsem dostal chuť a je pravda, že to je společně s výlety do lesa, chaty, hudbou, čtením  a  nějakými streamy jedna z mála věcí, která byla na téhle antisocializační  době příjemná. Hlavně  první polovina by si určitě zasloužila minimálně čtyři hvězdy,   původní český dabing  a ten chlápek s razítkama (:D) pět. Dýchlo taky  na mě krásné kouzlo doby a panu Lemmonovi, Wilderovi a Brabcovi posílám tam nahoru velkou poklonu. Určitě se chci podívat na další podobné filmy.  Ale....ta druhá půlka? Celkově uděluji trojhvězdu. Až tahle kauza  skončí za měsíc či za týden, zbyde nám jen ona trojhvězda  a špajz narvaný hajzpapírem (reference Pokáč.) ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Billy Wilder pro mě začíná být doslova zakletý. První setkání s ním v podobě Slaměného vdovce bylo pro mě plné smíchu a radosti a tak jsem očekával, že ostatní jeho filmy půjdou ruku v ruce s pověstí režiséra nejlepších amerických komedií. Bohužel pro mě Štístko mě zklamalo a Nebožtíci přející lásce mě do nebe romantických komedií také nevynesli. Přesto právě u Nebožtíků (zábavnějších než Štístko) jde mluvit o zklamání mírnějším, za který může především délka 140 minut. Kdyby Wilder film tak o 20-30 minut zkrátil, zhustil vtipné momenty, skvělého Lemmona a sympatickou Juliet Mils, nebylo by co řešit. To se nestalo, ale i přesto nebožtíci zůstanou slušnou zábavou na pohodové odpoledne, ale nic víc... PS: tahle reklama na Ischii mě k cestě nedonutila... ()

Galerie (58)

Zajímavosti (17)

  • Britská televízna sieť Channel 4 nazvala film „vzácnym príkladom cestovateľskej komédie, ktorú nikdy nie je ľahké dotiahnuť do úspešného konca bez použitia starých rasových stereotypov." (Arsenal83)
  • Billy Wilder stál o služby Waltera Matthaua pro roli agenta Blodgetta, po odmítnutí nabídl roli podnikavého ředitele hotelu Marcello Mastroiannimu s nadějí, že na jeho angažmá Walter zabere. Ani Mastroianni nekývl, proto po zkouškách Nina Manfrediho a Romoly Valliho zvedl Wilder telefon a zavolal Clive Revillovi. Potřeboval herce s jazykovými schopnostmi a ty tento Novozélanďan dostatečně prokázal v dřívějších snímcích, kde hrál kromě Itala také postavy ruské, arabské, skotské a americké národnosti. (classic)

Reklama

Reklama