Reklama

Reklama

Ženám nelze nikdy zcela důvěřovat, ani těm nejlepším... Kdesi v útrobách trezoru londýnské banky Cox & Company leží schránka se jménem doktora Watsona, která má být otevřena až padesát let po jeho smrti. Obsahuje vzpomínky na dlouholeté přátelství s mužem, jenž povýšil schopnost dedukce na umění. Během života doktor Watson zaznamenal nějakých šedesát případů, demonstrujících jedinečný detektivní dar Sherlocka Holmese. Ovšem zažili i jiná dobrodružství, jež se Watson z diskrétních důvodů rozhodl až do jisté doby před veřejností utajit. Jednalo se o události takříkajíc delikátní osobní povahy. A jedno takové dobrodružství začíná v srpnu 1887, kdy se oba přátelé vracejí z Yorkshiru, kde Sherlock vyřešil záhadnou vraždu admirála Abernettiho. Události uvede do pohybu anonymní pozvání na vystoupení Ruského carského baletu... Snímek Soukromý život Sherlocka Holmese natočil v roce 1970 podle vlastního scénáře a ve vlastní produkci klasik hollywoodského filmu Billy Wilder a kromě důmyslného případu v něm předkládá ještě jedno paralelní téma, kterým je Holmesův vztah k ženám, jenž se v jemně potlačené podobě vine celým filmem. Sherlocka Holmese ztvárnil tehdy devětatřicetiletý britský herec Robert Stephens, jehož nadějnou kariéru překazilo nadměrné pití. Sherlockovu osudovou ženu si zahrála francouzská herečka Genevieve Pageová. Inteligentní film plný suchého anglického humoru ve své době u diváků příliš neuspěl a teprve postupem času se dočkal uznání, které mu bezesporu patří. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (85)

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Skvostná první půle (Watson a ruský balet, Watson a ruský balet!!), kterou zdobí výtečný humor i zajímavě se rozvíjející případ. Druhá půlka už bohužel stagnuje a nepokračuje v tom, co hbitě zahájila část předchozí, humoru je zde méně, děj stagnuje a tempo opadá stejně rychle, jako pěna u blbě načepovanýho piva. Díky ti Evulienko za tip, stejně jako pravdivou tezi o inspiraci pro Sherlocka od BBC. Závěrem zvolávám - na takový Johnlocky nemá ani Moffat koule a že vystříhnutý materiál (dle toho, co Evu píše) musí být zajímavým a to přes to, že by tempo činil ještě více strádajícím. ()

strougy 

všechny recenze uživatele

Bezesporu výborný film nabízející zajímavý příběh, vtipné dialogy a kvalitní herecké výkony. Ovšem mě, jakožto milovníka klasických příběhů od Conana Doyla, silně iritovaly určité změny u charakteru Holmesova bratra a tak i přes veškeré výše zmíněné klady nemohu dát více než tři hvězdy. Pro jondzavid: Sherlock užívá kokain v dobách, kdy nemá žádný případ i v klasických příbězích a není to tedy žádný originální nápad scénáristů. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

So Sherlockom nemám veľké skúsenosti, ale tento pohľad na detektíva, ktorý je ikonou svojho remesla sa mi zdal nie príliš vydarený. Aj keď snaha o nadľahčenie príbehu z tohto pohľadu je zrejmá (Holmes - narkoman fičiaci si na heroíne, vydávajúci sa za homosexuála a trápiaci sa so vzťahmi so ženami). Nič to, všetko to zachráni prípad, s ktorým si ani 'pán detektív' nevie rady, no s využitím anglického šarmu sa všetko vyrieši a mne to celkom príjemne uplynulo. 70%. ()

jondzavid 

všechny recenze uživatele

Krimi žáner príliš nemusím, ale táto satirická demýtizácia Sherlocka Holmesa ma kvalitne pobavila. Ústredná dvojica je výstižne obsadená a ešte lepšie zahraná, scenár je úžasný (od nápadu spraviť z Sherlocka feťáka a homosexuála až po lochnesské epizódy s mníchami), kamera nádherná a Wilderova réžia ako väčšinou bezchybná. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Na tehdejší dobu originální pohled na Sherlocka Homese, který sice dnes nikoho neohromí, protože variace na Irenu Adler, či narážky na homosexualitu, se v současnosti musí objevit snad v každém Holmesovi, ale před půl stoletím to bylo něco nového. Bohužel to taky proto neskousli studioví papaláši čekající od Wildera něco jiného, a film musel jít pod kudlu. Z pohledu dnešního diváka je však problém jinde. WIlder pro všechno to okolo Holmese zapomněl na skutečný případ. Hodina a půl (když neberu půl hodiny předehry na ruském baletu) je prostě moc na jednu variaci příběhu o Ireně. Divák má jasno po půl hodině, a ač je Skotsko krásné, ta historka je prostě moc natahovaná a často bez chuti. Tvůrci televizního Sherlocka se stylem filmu ve třetí a čtvrté sérii inspirovali až moc. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (3)

  • Christophera Lee môžeme v tomto filme vidieť jediný krát v jeho dlhej kariére bez príčeskov. Na žiadosť režiséra Wildera si dokonca nechal v maskérni predĺžiť svoju postupujúcu pleš až na temeno hlavy. (Tvrdolín Veliký)
  • Skladateľ Miklós Rozsa si odohral malé cameo dirigenta pri scéne baletu Labutie jazero. Je otočený chrbtom a nie je mu poriadne vidieť do tváre. (Tvrdolín Veliký)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Reklama

Reklama