Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva vážení nositelé oscarových nominací za Sunset Boulevard (1950) – herec William Holden a režisér Billy Wilder – se o tři roky později znovu sešli ve strhujícím dramatu z 2. světové války Stalag 17. Výsledkem byla další nominace za nejlepší režii pro Wildera (jeho čtvrtá) a Oscar za nejlepší herecký výkon pro Holdena. Holden vytvořil postavu cynického, protřelého seržanta J. J. Seftona,vězně v nechvalně známém německém zajateckém táboře, který tráví své dny vymýšlením všelijakých kšeftíků a obchodováním s Němci výměnou za zvláštní výsady. Když jsou ale dva vězni zabiti při pokusu o útěk, ukazuje se, že mezi vězni je zrádce. Je to Sefton? Role velitele tábora je výjimečně ujal slavný producent a režisér Otto Preminger, herec Robert Strauss získal oscarovou nominaci za postavu "Zvířete". (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (124)

elanius 

všechny recenze uživatele

(65/2015) / Úžasné množstvo filmárskych a komedionálnych nápadov boli tvorcovia schopný napchať do dvoch hodín. Asi tolko čo by teraz vystačilo na 10 filmov. Film z roku 1953 mi priniesol nečakané osvieženie. V prvom rade je to inteligentná komédia aj a toto robí z tohoto filmu s vojnovou tematikou unikát porovnatelný snáď iba s MASH. (8/10) ()

Wormboy 

všechny recenze uživatele

Wilderova detektivno komedialna variacia na Renoiarove Velke iluzie, prave svojim nadhladom prekonava francuzsku inspiraciu. Wilder sa nam nesnazi prehnanym premoralizovanim predkladat utrpenie zajatcov v nemeckych taboroch, ale skor "primitivizuje" vztahy (skvele sa to prejavuje pri scene s begmintonom:)) a na absurdny zivot v tabore nahliada ako na grotesku. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemně odlehčený vážný film o hrůzách a strastech války. Bez válečné akce, psychologicky vkusně podkreslené, výrazné herecké výkony, a zábavný ironický nadhled. Život válečného zajatce není jednoduchý a může trvat velmi dlouho. Zde je krásně vylíčen zajatecký německý tábor v Rakousku zřízený speciálně pro vojáky s hodností seržant. Všední život v nevšedním podání nás seznamuje s každou kratochvílí, kterou se zajatí vojáci rozptylují a zpříjemňují zdejší nesnadný pobyt. A samozřejmě nezapomínají na plánování útěků a popichování německých strážných. Americký zajatec J.J. Sefton (dobrý William Holden) je výraznou a velmi podnikavou postavou, který neváhá vydělávat na lidských vášních a touhách. Zpříjemňuje si život v zajateckém táboře pomocí vydělaných úplatků do té nejvyšší možné míře. Je nejjednodušším terčem při hledání zrádce. Krutou srážku osudu ale otáčí ve velké vítězství, očištění a famózní útěk. Z dalších rolí: americký poručík James Dunbar (Don Taylor), oslavovaný hrdina vytržený ze smrtících spárů Němců, velitel zajateckého tábora Oberst von Scherbach (známý režisér Otto Preminger), důmyslný ve špiclování zajatců, Stanislaus 'Zvíře' Kuzawa (dobrý Robert Strauss), emoční člověk prožívající vše velmi vášnivě, Harry Shapiro (dobrý Harvey Lembeck), vtipálek vymýšlející roztomilé rošťárny, 'Hoffy' Hoffman (Richard Erdman), velitel baráku zobrazených zajatců, německý agent Price (Peter Graves), rafinovaně nastrčený k zajatcům jako špicl, Duke (Neville Brand), nejvíce rozčilený z přítomnosti špicla, německý seržant Johann Sebastian Schulz (Sig Ruman), strážce vězňů zobrazeného baráku, Marko (William Pierson), nadšeně nosící poštu a táborové novinky, Clarence Harvey 'Cookie' Cook (Gil Stratton), vypravěč příběhu, a bláznivý Joey (Robinson Stone), jehož duše je navždy poznamenána hrůzou války. Zábavné, strhující, nevšední a přesto silné ve své výpovědi o hrůzách války a rafinované krutosti agresorů. Uvolněné a nadšenecky optimistické po pominutí všech těchto hrůz. ()

TheRoller 

všechny recenze uživatele

"There are two people in this barracks who know I didn't do it. Me and the guy that did do it."Wilder, Holden, kvalitný zvyšok obsadenie a použitie voice over-u. To sú dôvody, prečo bol Sunset Blvd. taký skvelý a prečo nie je Stalag 17 o nič horší. Scenár a.k.a. typická wilderovka - napchá svoju originalitu do hocakej témy. Ešte aj názov je neuveriteľne cool, hlavne v písanej podobe (Stalag 15 nevyzerá ani zďaleka tak dobre). Pôsobivá hudba - najmä skladba mne známa zo Smrtonostnej pasci. Skladba sa mi väčšinou spojí s filmom, kde som ju počul prvýkrát, aj keď pôvodne pochádza zo staršieho filmu (Singin' In the Rain & Mechanický pomaranč). Stalag 17 však Pascu (aj keď ju mám veľmi rád) prebíja na celej čiare a vždy, keď sa na ňu budem pozerať, spomeniem si práve na Wilderovo dielo. Aj to je jedným z dôkazov, ako veľmi tento film na mňa zapôsobil. Veľké uznanie si zaslúži Robert Strauss, plným právom nominovaný na Oscara. William Holden nie je len samostatná kapitola, je samostatná časť. Nikdy sa mi nestalo, že pri pozeraní na herca presne viem, čo si myslí, presne to zodpovedá kontextu, a on pritom nepovie ani slovo. Je to tá časť talentu, ktorá sa nedá získať, naučiť, natrénovať,... Buď to vo vás je, alebo nie je. Pravdepodobne nie je, pretože Holden toho dostal za nás všetkých. Jeden z najzaslúženejších Oscarov v histórii. K filmu nie je čo dodať, snáď len, ako by povedal sám William: "Thank You." 95% ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

To komediální pojetí se s cynickým přístupem hlavního hrdiny moc neslučuje. Jednou se bez mrknutí oka američtí zajatci střílí, podruhé se zase místní komická dvojice může klidně producírovat mimo tábor za přihlížení stráží. To je ovšem jedinou výtkou, jelikož Wilder dokáže gradovat napětí a vést herce k suverénním výkonům. William Holden dokazuje, že postavy drsňáků se dají zahrát i civilně bez přehrávání a chlapáckých gest. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (16)

  • Titulní píseň „When Johnny Comes Marching Home“ je lidovou pochodovou protiválečnou písní z doby občanské války. Jejím obsahem je volání po návratu domů. Stejnou píseň později použil Stanley Kubrick k satirickému podbarvení několika scén ve filmu Dr. Divnoláska. (GilEstel)
  • Film se natáčel postupně, tedy jednotlivé záběry tak jak je ve filmu vidíme. Spousta herců byla překvapena rozuzlením. (Kulmon)

Reklama

Reklama