Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (307)

mcb 

všechny recenze uživatele

Přibližně do poloviny je první celovečerní Star Trek vcelku nezajímavá konverzačka, která těží hlavně ze svého seriálového univerza, a se začleňováním neznalého diváka se moc nezatěžuje. Vše je vesměs podřízeno ortodoxním fanouškům, jak v rovině dialogové, tak i strukturou záběrů sestávajících se většinou z dlouhých výstavních scén, v nichž si trekkies konečně mohou v té nejlepší možné kvalitě prohlédnout interiéry a exteriéry nejznámější lodě ve vesmíru. Pomalé "bezdějové" vyprávění však následně Wise zasadí do mnohem širšího rámce, když začne s Enterprise putovat do neprobádaných útrob neznámého vetřelce - tady se opravdu nehodí nic jiného, než ono přirovnání k Vesmírné odysee. Dlouhé záběry, halucinogenní průlety lodí neznámým prostorem a majestátní hudba Jerryho Goldsmithe jdou sice proti očekáváním, ale na druhou stranu konstruují téměř nezapomenutelný vesmírný "trek" s výtečnou mysteriózní atmosférou. Úplný závěr je už naprostá "nerdvana" pro hardcore milovníky žánru. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že první startrekovská kino štrapáce navazuje a zaběhaný svět seriálu, člověk by čekal nějaký svižný úvod. Jenže zestrárlému pardálovi Kirkovi trvá hodinu a něco než shromáždí poztrácené členy posádky, povyhazuje nové, prohlédne si loď a poučí se z chyb. Robert Wise úvod naládoval jistě nikoli náhodnými aluzemi k Vesmírné odysee Stanley Kubricka, fascinované průlety kolem modelů, výtečná Goldsmithova hudba a zhruba v půli filmu i umírněná forma halucinačního průletu do neznáma. Je znát, jak moc si tvůrci užívají vysoký budget a možnost podívat se Enterprise doslova až do kuchyně. Z toho pohledu je ST: Motion Picture pouze pro trekkies, taková exkurze do dobře známého se všemi detaily. Příběh podřimuje, ale v důsledku stojí za to ho sledovat. Nechybí ani jemný humor a pěkné vesmírné akcičky... Každý, kdo se někdy nechal unést na NCC-1701 do hvězdných dálav si film užije... pro ostatní opravdu zdlouhavý a ukecaný trek ke hvězdám. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $35miliónovTržby USA $82,258,456Tržby Celosvetovo $139,000,000Tržby za predaj Blu-ray Star Trek: The Original Motion Picture Collection(I-VI diel) v USA $4,831,786 //počet predaných kusov 112,846 ║ úžasná hudba, slušné triky aj kulisy, len škoda že dej troška zbytočne naťahovaný /60%/ ()

Amarcord_1 

všechny recenze uživatele

60% - Kde se něco děje? Kde je nějaká zábava? Celý film jsem měl pocit, že ona krásná hudba Jerryho Goldsmithe je to jediné, co tento film křečovitě sune kupředu. Příliš často opakované koukání se na modýlky vesmírných lodí by se bez ní stalo dokonce nesnesitelné. Postavy mě vůbec nepřesvědčily o své opravdovosti, a myšlenka, o které tu všichni píší, se mi zdála pouze prvoplánová a vesmírný porod jsem chápal spíš jako z nouze ctnost (Kubrickova vesmírná soulož za hudby J. Strausse je jinačí kafe...). Při srovnání se Scottovým Vetřelcem (hudba též Goldsmith) z téhož roku vyjde Star Trek po všech stránkách jako chudý příbuzný. Jedná se však o započetí kultovní řady filmů, a to se počítá! ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Da sa povedat, ze som trekkie, kedze som doteraz videl vsetky serialy a filmy. Pôvodny serial ma stale bavi aj napriek tomu, ze uz po technickej stranke davno zastaral. No a po uspechu Star Wars sa konecne producenti rozhodli natocit aj filmovy Star Trek. No a vysledok je taky nemastne neslany. Aspon ze, to nenatocili rozvernym Star Wars stylom ale inspiorovali sa u Kubrickovej Vesmirnej Odysey. Hlavnym problemom je, ze zapletka by len tak tak vystacila na klasicku serialovu epizodu. Nevadi mi, ze tu nie su ziadne akcne sceny, hlavna zapletka je tiez zaujimava, ale okrem nej tu nie su ziadne podzapletky. Celu prvu polovicu sa dava posadka dokopy stylom, ze najprv sa nalodi jeden, potum druhy a tak dookola. Namiesto deja tu su nekonecne pomale sekvencie v ktorych si mame naplno vychutnavat zabery na Enterprise zo vsetkych moznych uhlov na ktore v serialy nemali peniaze. No a po trikovej stranke to uz dnes tiez nie je ziadne terno. Sice dokazem prihliadat u trikov na ich vek, ale nekonecne samoucelne sceny z vesmiru zacnu velmi rychlo nudit. V druhej polovici sa rozbehne linia s VGerom a konecne sa zacne nieco diat. Ale aj v tejto casti je tempo neustale spomalovane pomalymi scenami z vesmiru. Proste tempo je po cely zas dost pomale a film pôsobi nezazivne. Na druhej strane velkym kladom je stale posadka. Trojica Kirk, Spock, Kostra stale funguju prerfektne aj ked tu nemaju tolko vtipnych dialogov ako v serialy. Trochu priestoru dostane este Scotty, ktoyry uz zacal naberat vahu, ale este vyzeral solidne. Chekov, Sulu, Uhura su tu len za kompars, pritom by si kazdy z nich zasluzil nejaku scenu v ktorej by vynikli. Casu na to bolo dost. Z novych postav dostane priestor len Kapitan Decker, ktory musi neochotne predat velenie Enterprise Kirkovi a dost mi pripominal Rikera z TNG. Jak charakterom tak aj vztahom s Iliou, dalsou clenkou posadky. Zapletka je klasicky filozoficky Star Trekovska, takze žiadni zli mimozemstania sa nekonaju. Fantasticky sa vydaril soundtrack, vdaka ktoremu sa tie nekonecne natahovane zabery z vesmiru daju vydrzat. Takze vysledok je dost pomaly film s riedkym dejom ale pre trekkies to je povinnost. Netrekkies a ludia, ktori maju radi akcne sci-fi u toho zdochnu od nudy. 5/10. ()

Galerie (66)

Zajímavosti (32)

  • Klingonské slová, ktoré hovorí klingonský kapitán, boli vymyslené Jamesom Doohanom (inžinier Scott). Neskôr lingvista Marc Okrand vymyslel gramatické a syntaktické pravidlá pre tento jazyk, spolu s viacerými slovami pre Star Trek III: The Search for Spock (1984), a napísal klingonský slovník. (Nekrofil)
  • Vo filme sa po prvý raz objavili Klingoni so zvrásneným čelom. Už v pôvodnom seriáli Star Trek (1966) Gene Roddenberry chcel, aby Klingoni vyzerali mimozemsky. Obmedzenia v rozpočte pôvodného seriálu však umožnili iba to, že Klingoni dostali tmavý make-up a falošné obočia. (Nekrofil)
  • Prvý film v histórii kinematografie, pre ktorý sa kompletný mix a master zvuku robili na digitálnej platforme. Keďže však v tej dobe neexistoval digitálny formát zvuku pre kiná, kópie boli distribuované v štandardnom analógovom Dolby Stereo A. (BlueNeon81)

Související novinky

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

"Život je jako zahrada. Zažíváme dokonalé chvíle, ale uchovat je můžeme pouze ve vzpomínkách." Takhle před několika dny komentoval život herec a režisér Leonard Nimoy, v němž určitě poznáváte pana… (více)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (více)

Reklama

Reklama