Smolný pich aneb Pitomý porno

• Slovensko Smolný pich aneb Pitomý porno (více)

Kariéra učitelky Emi se ocitne v ohrožení, když se na internetu objeví video, v němž se oddává sexu se svým manželem. Nenápadná třicátnice je proto postavená před rodiče svých žáků, kteří mají rozhodnout o jejím setrvání v učitelském sboru na prestižní střední škole. Nekonvenční, satirický film režiséra Radua Judeho upoutal porotu MFF Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Přináší humorný a dráždivý pohled na současnou pokrytectvím nasáklou společnost libující si v předsudcích a ponížení. (Aerofilms)

berusche

Trier fakt ne. Protože Trier má gradující příběh, ve kterém tu nihilitu a hnusotu lidského pokolení vysvačí s nadsázkou a suverenitou jemu vlastní. Tohle je smutná snaha ukázat, jak vošklivý to jako na tom světě je. Ale naprosto lacině a prvoplánově. A ty voe, ta myšlenka s tím Aténiny štítem byla ubohá. Jednu si zaslouží akorát ty růžový předěly. ()

b.dragonfly

3 minuty pichu a pak hodina nudy. Nemůžu říct, že bych se chvilkama poťouchle neusmívala, ale osobně mně to nijak neohromilo. Závěrečná pasáž, kdy je učitelka lynčovaná rodiči na třídní schůzce, se mi asi líbila nejvíc - to byla klasická ukázka pokrytectví a předsudků celé společnosti, a to nejen v Rumunsku. Vtipné je, na co všechno dětičky tajně koukají, ale když se jedná o učitele, tak je to naprosto nepřípustné. Položme si otázku.. To si jako vážně všichni myslí, že my učitelky nešukáme? --- ()

Krt.Ek

Musím přiznat, že poprvé mě Radu Jude, lítý to tupitel všech forem předsudků a projevů lidské malosti, trochu zklamal - tu čtvrtou hvězdičku jsem nakonec "vylovil" v prvé řadě díky tomu, že ústy Petry Nesvačilové se jazykem evropského filmu (navzdory tomu, že Judeovy filmy "traktují" rumunskou zkušenost, tím, že tepou tmářství se přihlašují k programu osvícenství, což je evropský projekt zakládající naše moderní společenství, překračující národní státy) stává i čeština; btw. taktéž se mi líbí, jak si film udělal z vnějších omezení produkce, covidových restrikcí, výhodu. ___ "Smolný pich" dle mého skromného soudu selhává v tom, že spolu jeho jednotlivé části nekomunikují, místo toho, aby se spojily a utvořily nezapomenutelné (integrované, organické) dílo, tak celek filmu rozmělňují a rozkližují. Konkrétně: první, dokumentárně laděná část mně naznačuje, že bych měl tento film brát setsakramentsky vážně, že hloupost ve všech svých projevech rozleptává společnost, že nic není nebezpečnější, že hloupost a nic než hloupost je matkou veškeré mravní a materiální bídy; a pak přijde část třetí, karnevalová, přepjatě parodická, která výchozí situaci převrací, staví na hlavu, naznačuje, že je legitimní (možná dokonce nutné?) číst tento film jako žert, jako absurdní vtip, nevinnou výstřednost páně režiséra. A teď si, diváku, vyber! Neznat, čemu se Radu Jude ve své tvorbě věnuje, co ho asi trápí a jak pracuje s humorem, odcházel bych rozpolcen, a film bych pravděpodobně odmítl jakožto něco, co neví, co a jak chce říci. 70 % [dafilms] ()

Vajonek

Nestává se mi často, abych nedodívala film do konce, Smolný pich se ale zařazuje do tohoto mého tenkého seznamu. Zvládla jsem první cca půl hodinu, když jsme ale po úvodním "porno" videu pořád jen procházeli šedavým rumunským městem s dlouhými záběry na různé billboardy či rozpadající se baráky a poslouchali afektované lidi, náhodné zákazníky obchodu, lékárny, řidiče, jak se s někým sprostě dohadují, bez jakékoli (zjevné) spojitosti s "příběhem", vzdala jsem to s tím, že se asi nedočkám čehokoli, co by mě mohlo zajímat a vypla to. Možná jsem o něco přišla, silně o tom ale pochybuji. ()

Deimos

KINO Art/// Obsazení 6/10 Děj 8/10 Hudba 4/10 Kamera 10/10/// PLUS: jsem si celkem jistý, že pro cinefily, milovníky rumunské kinematografie a režiséra Radu Jude to bude skvělý film, určitě je také odvážný a vlastně díky mainstreamovému názvu láká nejen artové diváky MÍNUS: přesto musíte být cílovým publikem, jinak odejdete z kina neuspokojeni/// Shrnutí:  Už před lety jsem psal recenzi na Judeho Aferim! a i zde nalézám podobný styl, jen v jiných kulisách. Film vypráví o vážných a aktuálních problémech, především současného Rumunska, ale to samé se děje všude jinde na světě. Snímek ocení (s přibývajícími léty o to víc) filmový historici. A to hned ve třech rovinách. V rovině přímé současnosti a velké filmové výpovědi na aktuální témata včetně až absurdně působící Covid pandemie. V rovině nedávné i dávné minulosti a historii včetně použitých starých záběrů a v rovině budoucích diváků a jejich pozdějšího náhledu na naši současnost a její problém(y)./// Celkem 73%/// ()

• Incident učiteľky pri aute na chodníku v 18. min. – má rozpustené, voľné vlasy, po odchode už má znovu vrkoč, cop. Tašku má na ľavom pleci, potom na pravom. (GabrielGabko)
  • Film bol v USA vydaný bez ratingu, pretože MPAA požadovala niektoré úpravy, aby mohol mať aspoň rating NC-17. (m.a.t.o.)
  • V Rusku bolo verejné premietanie filmu zakázané kvôli "propagácii pornografie". (m.a.t.o.)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD