Reklama

Reklama

Ztracený na Sibiři

  • Česko Pohřben na Sibiři (více)

Obsahy(1)

Realisticky stvárnený príbeh o hrôzach stalinských gulagov je nielen verným zachytením čiernej etapy európskych dejín, ale aj humanistickou výpoveďou o dôstojnosti človeka v nedôstojných podmienkach. Film stavia na silnom a jednoduchom vyrozprávanom príbehu bez experimentovania s výrazovými prostriedkami, na mnohovrstevne koncipovaných charakteroch postáv a na neustále v ovzduší visiacej a skľučujúcej atmosfére diktatúry. História anglického archeológa omylom uneseného sovietskou Čekou z Iránu a z dôvodu falošného obvinenia zo špionáže odsúdeného do stalinských lágrov. Európska téma, ktorá mapuje dejiny celého kontinentu, nielen Ruska, ale aj celého bývalého východného bloku. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (63)

NinonL 

všechny recenze uživatele

Pominu-li příšerný dabing, který připomínal Troškovy letní taškařice 3. kategorie a ne film na vážné téma, celkový dojem je dosti žalostný. Kromě pár osamocených scén film nevzbuzuje ani strach ani znechucení nad Stalinovou tyranií nebo nad gulagy samotnými. Natož pak sympatie k hlavnímu hrdinovi. Chvílemi jsem netušila, jestli nekoukám na parodii. Zatím jediný dobrý film o ruských gulazích, který jsem viděla, bylo německé Bílé peklo režiséra Martinse. A samozřejmě Doktor Živago režiséra Davida Leana. Ačkoli ten není tak docela o gulagu. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Či už fašistické koncentráky alebo komunistické gulagy, totalitná moc sa vždy potrebovala takto chrániť. Po sovietskej perestrojke a revolučných rokov v strednej Európe i Rusi pociťovali potrebu sa umelecky vysporiadať zo svojou minulosťou. Vznikol zaujímavý príbeh, kde sledujeme osudy troch postáv - britského archeológa Andreja obvineného zo špionáže, lekárky Anny a dievčaťa Lilky. Sugestívne a pochmúrne poňatie filmu s dávkou nenávisti a zobrazení neľudských podmienok v gulagoch, kde neustále dýcha za chrbtom smrť, ostro kontrastuje s ľudskosťou, nádejou a láskou. Film sa vyznačuje charakteristickými dialógmi a ruským naturelom na aký sme zvyknutý zo starších filmov ( predpokladám, že si to tvorcovia ani neuvedomili - súčasné ruské filmy sú už viac zamerikanizované ) a hoci mi to sprvu vadilo, napokon som to ocenil. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Na lepší a hodnovernejší film s tématikou gulagov si momentálne nespomínam. Mnoho ich určite nebude a ak vás táto téma len trošku zaujíma , nenechajte si tento film ujsť. Film určite poteší aj divákov, ktorí inak tieto vojnové a podobné filmy nemusia, pretože toto je film o nezlomnom charaktere a túžbe po slobode. Táto téma je večná a divácky väčšinou veľmi vďačná. Film podáva dosť realistický pohľad na tábory, trestancov, dozorcov , ale nielen to. Ukazuje hlavne ako jednoducho a bezdôvodne sa tam človek dostal, čím všetkým musel prejsť a aké sú šance , že sa odtiaľ dostane živý. A možno aj táto nespravodlivosť drží človeka na žive aj tam, kde iní umierajú. 80%. ()

Josefin 

všechny recenze uživatele

Musím konstatovat, že pro mě byl tenhle film zklamáním. No ano stalinské gulagy na Sibiři a zvěrstva, které se tam děly, jenže nemyslím, že Ztracený na Sibiři tu hrůzu dostatečně zdůrazňuje. Kámenem úrazu už je pro mě na počátku Andrej anglický archeolog, který je do gulagu zavlečen a nemá problém se rusky evidentně domluvit ? Netvrdím, že to bylo špatné, ale u mě se žáden mrazivý zážitek nedostavil. Život mezi zajatci zloďěji a práskači je ovšem reálný. Některé scény jsou trochu chaotické, od Alexsandra Mitta jsem čekala velkolepější citový zážitek. /Pro mě osobně vyznívá lépe film Bílé peklo. / Možná by bylo lepší příběh situovat do pověstné Kolymy. Nepochybně lepší způsob zakončení by byl ku prospěchu celému zážitku z filmu. Takže jen 3*/ 60%. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Mělké jsou sibiřské hroby a mnoho jich tam.... Z tohoto nakouknutí pod pokličku stalinského gulagu se vám udělá zle a to upozorňuji, že se ještě nejednalo o ten nejostřejší typ tábora.... Takovéto pracovní tábory vznikaly již od dvacátých let s nástupen leninismu a dostat se do nich bylo velmi jednoduché... Soudruzi soudci se moc nezabývali právem a NKVD už vůbec ne. Úplně stačilo, když soused chtěl váš větší byt, něco si vymyslel a udal vás... Ať si nikdo nedělá iluze, že toto je už naštěstí pryč. Za Rusko bych ruku do ohně nedal a už vůbec nepochybuji o přítomnosti stovek takovýchto táborů na území Číny a hlavně Severní Korei... * * * * ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Film je inšpirovaný skutočnými životnými skúsenosťami Alexandra Mittu a Valery Friedovej. (MikaelSVK)
  • Prvý realisticky natočený portrét sibírskych gulagov, ktorý bol natočený v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu sovietskymi filmármi. (Smok)

Reklama

Reklama