Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (861)

Ainy 

všechny recenze uživatele

Romantický film s neromantickým koncem. Jsem ráda, že jsem se nenarodila v královské kolébce a na má bedra nebyly vloženy povinnosti vůči své zemi. Jsem nesmírně ráda, že jsem si mohla hrát s kým jsem chtěla, že jsem si mohla jet kam jsem chtěla a později, že jsem se mohla milovat s tím, do kterého jsem se zamilovala. Film jsem dnes viděla úplně poprvé a dlouho, předlouho jsem se na něj chystala. Audrey byla sluníčko a v roli křehké princezny, která se vzepřela rozvrhům a užila si svůj den jako anonymní žena, jí to nesmírně slušelo. Konec filmu ani nemá cenu moc rozebírat, protože ... dojemnější vyznání vzájemných citů, aniž by o tom mezi nimi padlo jediné slovo, jsem ještě neviděla. (Challenge tour 2015) ()

Mertax 

všechny recenze uživatele

Kdyby mi tenhle film neposlal kamarád na dvd (díky, Pájo), asi bych se k němu nedostala. V televizi na černobílý filmy moc nekoukám a v době, kdy to bylo v kinech, sem tu ještě nebyla. Co na tom, že scénář napsal někdo, kdo sympatizoval s komunisty, to bych nechala být. Audrey jakožto nováček začala po tomle filmu stoupat výš, Gregory už byl známý herec, natáčelo se v Evropě, což tehdy bylo hodně neobvyklé a podobný příběh se opravdu odehrál mezi anglickou princeznou Margaret a jistým neurozeným Peterem, jak sem se dozvěděla v opravdu zajímavých bonusech. Myslela sem si, že to se mnou nehne a bude to jen příjemný byť nadprůměrný snímek. Slza ukápla. Jen škoda že nemůžu bydlet v Koloseu, ale já se tam někdy vypravím, aspoň na návštěvu. A nebude to jen kvůli tomu, že mám Řím hrozně ráda (a nikdy sem v něm nebyla).. Kdo říká, že sem mu film nelíbil, tak ať si nejdřív strčí ruku do Úst pravdy:) ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Až budete někdy na dovolené v Římě, podívejte se pozorně na dno Fontány di Trevi. Najdete tam na kousíčky roztrhaný denní rozvrh okouzlující princezny a taky 5000 dolarů jednoho šarmantního obchodníka s hnojivy. Oba zdánlivě inkognito prožili nezapomenutelný den ve věčném městě a ani jim nevadilo, že jim Ústa pravdy ohlodala ruce až po ramena.. Jemná ROMAntika starých časů, které se již nikdy nevrátí. No jen si představte redaktora Blesku, jak se projíždí celý den na skútru s Madonnou po Praze a nechá si to pro sebe.. Důkazem toho, že Wylerovu režijní lehkost není snadné napodobit budiž závěrečná tiskovka, která jasně na body poráží tu z Notting Hillu, čerpajícím nepokrytě inspiraci právě v Roman Holiday. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Svěží, vtipné, opravdové, podpořené vynikající hudbou. Současní tvůrci romantických matlanin by si měli tento film povinně pouštět na seminářích a z úcty k filmovým fandům neprodukovat nic, co by Prázdninám v Římě nesahalo alespoň po pás. I takový film by totiž v dnešní době vynikal, jelikož Prádzniny jsou skvostem. Love story za tři Oscary, bravo! ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Milý film s kouzelnou Audrey a charismatickým, ale herecky prkenným Peckem. Nebo vy jste snad v jeho obličeji postřehli výraz zamilovanosti? Chemii mezi nima to ale neubírá. Hravě nápaditý scénář, pošetilost italské kultury, vtip i dobrodružství, a hlavně hezká myšlenka, vzešlá z premisy, na které romantická zápletka stojí. ()

Galerie (143)

Zajímavosti (59)

  • Scénář napsal Dalton Trumbo, ale jelikož se objevil na černé listině poté, co odmítl vypovídat před Výborem pro vyšetřování neamerické činnosti, zaštítil scénář svým jménem jeho přítel Ian McLellan Hunter, který za něj v roce 1954 dostal Oscara. Až roku 1993 Akademie vymazala Hunterovo jméno ze záznamů a posmrtně udělila Oscara Trumbovi. (Witta)
  • Jedná se o první americký film, který byl celý vyroben v Itálii. Natáčení proběhlo kompletně v Římě. Natáčelo se od 23. června do 11. října 1952. (Kulmon)
  • Prázdniny v Ríme boli Americkým filmovým inštitútom (American Film Institute) zaradené na štvrté miesto v rebríčku „10 najlepších filmov v žánri romantická komédia“. (TheRoller)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)

Reklama

Reklama