Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023 Autor dO_od

Jedním z důvodů, proč se vůbec povedl vznik seriálu Mandalorian, byl tehdejší technologický průlom zvaný StageCraft, jenž byl od té doby použit v řadě dalších filmových i seriálových produkcích. V podstatě se jedná o metodu natáčení uvnitř soundstage zvané Volume, která je obložená obřími prohnutými LED panely zobrazujícími většinou nějaké digitální pozadí renderované v herním Unreal Enginu. Tato technologie je pak propojená s kamerami, takže filmařům umožňuje natáčet relativně uvěřitelné scény s herci, za pohybu, přímo ve zvoleném prostředí. Má to samozřejmě svá pro a proti, a jak dokazuje seznam následujících filmů a seriálů, efektivita není vždy stoprocentní.

 

Zatímco například kameraman snímku The Batman Greig Fraser Volume využil jen částečně a ještě v kombinaci s reálnými lokacemi i dalšími efekty, čímž vznikly naprosto úchvatné scenérie a záběry, produkce Marvel Studios – konkrétně třetí Ant-Man a čtvrtý Thor – schytaly za použití Volume velkou kritiku, protože snímky vypadaly uměle a někdy dokonce vyloženě odpudivě. Technologie se však přenesla i do dalších Star Wars seriálů – tedy s výjimkou jediného. Showrunner chváleného Andora Tony Gilroy Volume odmítl (údajně až na jedinou krátkou pasáž) a raději upřednostnil skutečné lokace a staromódní efekty, produkce tak sice byla časově náročnější a pravděpodobně dražší, většina diváků a kritiků se však shoduje, že ze všech dosavadních Star Wars vypadal Andor nejlíp.

 

Oproti tomu seriály Obi-Wan Kenobi i Boba Fett: Zákon podsvětí vsadily na Volume až příliš, a výsledek byl přinejlepším rozpačitý s příklonem k tomu horšímu. Tento týden však na Disney+ přistála další seriálová novinka z předaleké galaxie, očekávaná Ahsoka. No a soudě dle reakcí na první díly se jí zatím kritika obrazu kompletně vyhnula, ačkoliv showrunner Dave Filoni Volume rovněž využil. Jak ale sám říká, vzhledem k tomu, že stál u vzniku celé této technologie, tak on a jeho tým dobře věděli, kdy Volume funguje, a kdy ne. V podstatě tak Ahsoka vznikala podobně jako například The Batman mixem různých postupů a metod (Volume, klasické modré plátno, skutečné lokace), kdy se tvůrci snažili z každé dostat jenom to nejlepší.

 

Filoni pak rovněž naznačil, že stejný postup hodlá razit i při natáčení svého celovečerního Star Wars filmu, v němž dojde ke kulminaci desítky let animovaných i hraných Star Wars projektů z jeho dílny. Snímek zatím nemá název ani stanovené datum premiéry a byl jedním ze tří, které šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy na letošním ročníku Star Wars Celebration oznamovala. Tím dalším má být origin Síly v podání Jamese Mangolda a třetí – pro změnu pokračování ságy s Daisy Ridley – chystá režisérka Sharmeen Obaid-Chinoy. Doufejme tedy, že si i tito filmaři použití Volume dobře rozmyslí, jelikož tato technologie skutečně není tak spásná, jak mnozí zjevně věřili.

Reklama

Související novinky

Našel Marvel režiséra pátých Avengers?

Našel Marvel režiséra pátých Avengers?

05.06.2024

Marvel potřebuje hit jako sůl. Poslední díla jako Ant-Man a Wasp: Quantumania nebo Marvels byla přijata s nemalými rozpaky a ani na streamu komiksové studio příliš neoslňuje tak, jak bylo dříve u… (více)

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (více)

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

25.05.2024

V minulých letech se komiksácké studio Marvel s oznamováním nových projektů trošku urvalo z řetězu. Po vrcholné éře, kdy hlediště kin praskala ve švech pod nápory chtivých diváků, kteří potřebovali… (více)

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

07.04.2024

Pokud jste fanoušci hraných verzí disneyovských animáků, následující první zpráva pro vás nebude úplně pozitivní. Plánovaná hraná verze animovaného snímku Moana (Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa… (více)

Comic-Con Prague 2024 odtajnil další hvězdné hosty

Comic-Con Prague 2024 odtajnil další hvězdné hosty

07.03.2024 Reklama

V pořadí pátý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky legendární space opery Star Wars či ikonické Hvězdné brány. Na začátku dubna budou moci v pražském Universu potkat… (více)

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

15.02.2024

Velké tajemství to nebylo, ale oficiálně potvrzeno taky ne. To se změnilo včerejším Valentýnem, kdy Marvel oznámil definitivní obsazení své Fantastické čtyřky. Reeda Richardse, nejgeniálnějšího vědce… (více)

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Spinoffů, prequelů či přímých pokračování jsme se měli ze Západozemí dočkat už několik. V současnosti je jisté, že se letos v srpnu dočkáme druhé série Rodu draka. Dále pak s určitostí vzniká série A… (více)

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers

02.02.2024

Přichází smutné zprávy ze zámoří. Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve čtvrtek 1. února v kalifornském Los Angeles americký herec Carl Weathers, známý především svou rolí boxera Apolla Creeda z… (více)

Postr4datelní vévodí nominacím na Zlaté maliny

Postr4datelní vévodí nominacím na Zlaté maliny

22.01.2024

V pondělí 22. ledna 2024, den před vyhlašováním nominací na Ceny Akademie, byly oznámeny nominace na nechvalně známé anticeny Golden Raspberry Awards, které každoročně vyzdvihují spíše ty nelichotivé… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Horor s Nicolasem Cagem je nečekaným hitem

Horor s Nicolasem Cagem je nečekaným hitem

15.07.2024

Ač víkendovým tržbám v Americe bez větších překvapení vede pokračování oblíbené animované série Já, padouch 4 a na vysoké příčce se i měsíc po svém domácím uvedení stále drží taky miliardový hit V… (více)

V hlavě 2 má miliardu

V hlavě 2 má miliardu

03.07.2024

Filmový rok 2024 zná svůj první miliardový hit. Nestala se jím Duna: Část druhá, ačkoliv se svými 711 miliony měla docela dobře nakročeno, ale dosáhlo toho jiné pokračování dalšího populárního snímku… (více)

Nejnovější novinky

Co nového chystá tvůrce Longlegs?

Co nového chystá tvůrce Longlegs?

dnes

Před několika dny jste se zde mohli dočíst, jak se malý hororový krimithriller od studia Neon pod názvem Longlegs, v němž mladá herečka Maika Monroe (Neutečeš, Watcher) coby agentka FBI vyráží na… (více)

Nový Blade bude mít tvrdou přístupnost

Nový Blade bude mít tvrdou přístupnost

včera

Je tomu už pět let od slavnostního oznámení marvelovského šéfa Kevina Feigeho na Comic-Conu v San Diegu v roce 2019, že se dočkáme nové verze komiksové postavy drsného lovce upírů Bladea s tváří… (více)

Twisters přináší smršť do kinosálů

Twisters přináší smršť do kinosálů

22.07.2024

Katastrofický dobrodružný snímek Twisters, volné pokračování legendárního blockbusteru Twister z roku 1996, má nyní za sebou první víkend od svého nasazení do amerických kin, a jak se zdá, hlavy u… (více)

Reklama

Reklama