Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Dobrodružný
  • Fantasy

Poslední recenze (438)

plakát

Wonka (2023) 

Problém tady začal podle mě už v momentě, kdy se někdo rozhodl, že origin Willyho Wonky bude muzikál. Nemyslím to tak, že by mi muzikály vadily nějak obecně - třeba Největší showman za mě byl skvělý - ale Wonka má jednu zásadní vadu. A to, že žádná z písniček není nikterak zajímavá nebo zapamatovatelná, jsou nudné a generické, jako kdyby je vytvořila umělá inteligence. A to samé platí i o choreografiích, které jsou sice profesionální, ale žádná nepřijde s nějakým zajímavým nápadem a ani nijak zvlášť neposouvají děj dále. A bohužel, muzikálová čísla tvoří značnou část stopáže. Příběh je jinak skutečně prostinký (byť ne prostý logických děr), po všech stránkách přizpůsobený menším dětem. To by obecně nevadilo - je spousta filmů, které si dokážou užít děti i dospělí - ale tady mi vše přišlo dělané skutečně jen pro děti, a zcela chybělo cokoliv, co by mohlo zaujmout dospělého diváka. Willy Wonka zde byl jen jako ambasador pozitivního myšlení, a jeho postavě, ostatně tak jako kterékoliv jiné, chyběl jakýkoliv rozměr kromě toho, zda jde o hodného nebo zlého. Přesto všechno se ale Wonka dokoukat dá, a nemohu upřít, že je to film pozitivní, který asi hodně lidem dokáže zvednout náladu. 45% a 2*

plakát

Nech svět světem (2023) 

Po většinu času mi film přišel skvělý. Příběh se nejdříve rozvíjhí velmi nenápadně, a jen postupně jsou divákovi dávány náznaky, že se světem není něco v pořádku. Vzniká tak velmi hutná atmosféra, podpořená velmi dobrými hereckými výkony všech zúčastněných. S tím, jak přibývá záhadných událostí mě film dokázal držet ve stále větším napětí, s očekáváním toho, jak se vše vyvrbí. Když zbývalo tak 20 minut do konce, začal jsem mít nepříjemné tušení, aby náhodou nešlo o další z řady filmů, které přijdou se spoustou záhad a náznaků, aniž by kdy měly v plánu je jakkoliv vysvětlit. No a bohužel přesně takhle to opět dopadlo - jen nevím, jestli závěr vnímat tak, že by byl skutečně tak primitivní a jednoduchý, nebo zda prostě tvůrci chtěli vše nechat otevřené interpretaci. Tak či tak, výsledný dojem byl hodně rozpačitý. Skvělé budování atmosféry a příběhu, který nakonec vede... nikam. 65% a 3*

plakát

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda) 

Ohledně celkových pocitů z téhle epizody jsem rozpolcený, přesto však převládá spokojenost. Samotné ztvárnění bitvy bylo podle mě úžasné a dost možná nejlepší ze všeho, co jsme zatím viděli (spolu s bitvou bastardů). Podařilo se skvěle vykreslit pochmurnou až zoufalou atmosféru, a ačkoliv se objevilo několik momentů, které vzbudily naději, tak se celým dílem táhla atmosféra zoufalé bitvy, kde jsou obránci přečísleni a postupně prohrávají. Tomu odpovídalo i množství odchodů jednotlivých postav - jednotlivé scény smrtí byly vždy hodně emotivní momenty a dotyční ve svých posledních chvílích ukázali, co jsou doopravdy zač a čelili smrti čelem a s odvahou. Audiovizuální stránka byla jako vždy u režiséra M. Sapochnika vymakaná. A to nemluvím jen o vizuálních efektech, které byly tradičně skvělé, ale hlavně o celkovém způsobu nasnímání epizody - třeba úvodní dlouhý nepřerušovaný záběr, útok Dothraků s hořícími meči, prostřihy mezi příběhy jednotlivých postav, celková realistická špinavost a krvavost nebo závěrečná sekvence s perfektně padnoucí dramatickou hudbou. Hodně jsem viděl stížnosti na tmavost epizody - já osobně tenhle problém nezaznamenal a moc tu kritiku nechápu. Bitva se celá odehrává v noci a jediné světlo pochází z loučí a ohňů, v pozdějších fází z většího ohně, který dává scénám hodně efektní oranžové nasvícení. Já jsem se díval na laptopu přes den a vždy jsem v pohodě viděl, co se na obrazovce děje a tmavé ladění podle mě dodalo epizodě tu pravou atmosféru. Přes tohle všechno však má epizoda dle mého názoru jednu zásadní vadu, a to je samotné zakončení. Vůbec nerozumím tomu, že když se celý díl buduje atmosféra zmaru a zoufalého boje a skrze prostřihy jsou sledovány snad všechny účastnící se postavy, tak se vše zakončí hloupým deus-ex-machina momentem, který je sice nečekaný, ale podle mě úplně blbě podaný a shazující svou snadností celou atmosféru epizody. Zároveň je také tímto dílem ukončeno podle mě hlavní téma seriálu, hrozba, která byla budována napříč 8 sériemi. Osobně jsem čekal završení této linky v úplně závěrečném dílu, takže teď mám z těch zbývajících 3 dost podivný pocit - aneb co tam vlastně chtějí řešit? Vím, zbývá ještě rozhodnout zápas o trůn, ale to mi v porovnání s hrozbou ze Severu přijde jako takové až trochu malicherné. Inu, v seriálu budu pokračovat, ale vůči zbývajícím dílům jsem mírně skeptický. /80% a 4*/

Poslední hodnocení (1 905)

Problém tří těles - Meditátor (2024) (epizoda) (S01E08)

05.04.2024

Problém tří těles - Jedině pokrok (2024) (epizoda) (S01E07)

05.04.2024

Problém tří těles - Vzhůru ke hvězdám (2024) (epizoda) (S01E06)

02.04.2024

Problém tří těles - Soudný den (2024) (epizoda) (S01E05)

02.04.2024

Problém tří těles - Náš Pán (2024) (epizoda) (S01E04)

02.04.2024

Problém tří těles - Ničitel světů (2024) (epizoda) (S01E03)

02.04.2024

Problém tří těles - Rudé pobřeží (2024) (epizoda) (S01E02)

02.04.2024

Problém tří těles - Odpočet (2024) (epizoda) (S01E01)

02.04.2024

Cruella (2021)

20.03.2024

Reklama

Poslední deníček (1)

Vyjádření ke kauze výměn bodů

Ahoj,

jak jste si jistě všimli, v poslední době se na čsfd rozmohl veliký odpor vůči tzv. výměnám bodů a lidem, kteří je provozují. Pokud jste o tomto nikdy neslyšeli, vězte, že šlo o případ, kdy se dva uživatelé domluvili, že si navzájem přidělí bod za účelem růstu bodového konta obou zúčastněných. K takovýmto výměnám docházelo obvykle na základě kontaktu skrze poštu, kdy dotyčný jedinec kontaktoval jiného uživatele, zda má o výměnu zájem. Nedávná změna pravidel čsfd tuto praktiku zakázala, resp. zakázala kontaktování jiného uživatele se žádostí o výměnu, a to pravděpodobně na základě dlouhodobých a hlasitých stížností jistého okruhu lidí, který mimo jiné stojí i za jedním z nejpopulárnějších témat na zdejší diskuzi - jistou černou listinou těch nejhorších a nejprohnilejších existencí, které ničí svým ohavným počínáním, to jest výměnami bodů samotné základy této slovutné databáze.

A pokud si onu listinu přečtete, jistě na ní najdete i moje jméno. Tento první (a na dlouhou dobu asi poslední) příspěvek do deníčku nicméně nepíši proto, že bych se chtěl za své počínání omlouvat. Nevidím k tomu totiž sebemenší důvod. Spíše bych rád objasnil, z jakého důvodu jsem se výměn účastnil a také nastínil, že problémy této databáze leží někde úplně jinde. A nechám jen na vašem mínění, zda jsem skutečně takový zlosyn a patřím ideálně rovnou na hranici.

Databáze a její bodový systém je v současné době nastavený tak, že neuvěřitelně diskriminuje nově příchozí obyvatele a naopak silně zvýhodňuje uživatele, kteří jsou zde již velice dlouho a mají nahrabáno mnoho bodů z doby, kdy tento server navštěvovalo jen pár lidí. Když se podíváte na to, jakými moudry tuto databázi ovlažují právě lidé z té TOP50, zjistíte, že minimálně polovina by za takovéto komentáře dnes (kdyby se zaregistrovali jako noví uživatelé) nedostala bod snad ani jeden. Nicméně se drží na výši již mnoho let a jejich komentáře jsou tak všem na očích - a pro nováčka, který se rozhodne rozdělit své body není nic jednoduššího, než je rozdat právě těm nahoře, jejichž komentáře vidí na prvních místech každý den.

Vzhledem k počtu uživatelů databáze se vaše nové komentáře k filmu objeví až na nějaké X-té stránce, kde si je upřímně řečeno stejně nikdo nepřečte. Nový uživatel tedy takto téměř nemá šanci za své komentáře (byť třeba velmi kvalitní) získat skoro žádný bod. Nabízí se mu tedy několik možností:

a) Stát se za každou cenu kontroverzním. Začít všechny urážet v diskuzích a následně psát komentáře plné vulgarismů, schválně hodnotit odpadem filmy všeobecně uznávané za kvalitní, ponižovat všecny, které nesdílí jeho názory atd atd. Jedna z takových existencí nedávno přesáhla počet 2000 bodů. Podle mého názoru to dost smutně vypovídá o stavu této databáze a naší spoelčnosti obecně - hulváti a šikanátoři jsou vyzdvihováni pomalu jako hrdinové. Lůza si zřejmě vždy ráda přečte denní dávku třeskutě vtipných vulgarismů a dotyční se mohou radovat z růstu svého konta. Pro mě osobně jsou tihle lidé daleko větší škůdci databáze, než kdokoliv jiný. Nicméně takovéto chování není nijak trestáno a dotyční se dále mohou akorát tak smát slušným lidem do obličeje.

b) Začít spamovat. Vecpat se do každé myslitelné diskuze a začít oblažovat ostatní svými slovními průjmy, ohodnotit a okomentovat tisíce filmů a všeobecně se snažit, aby mě někdo viděl a zpozoroval. A když se tak stene, je šance, že přilítne i nějaký ten bod. Není třeba žádného umu, jen dostatek volného času na zahnojování jakéhokoliv diskuzního prostoru. Podle mě další prototyp škůdce, opět prakticky nepotrestatelného.

c) Požádat někoho o výměnu bodů. Pokud tak učiním, nezahnojuji tim žádný diskuzní prostor, ani nikoho verbálně nenapadám. Jedná se o prostou nabídku/žádost, kterou je samozřejmě možné odmítnout - dovedu pochopit, že někdo výměnám nefandí. Tento způsob získání bodů nepovažuji za nijak nepoctivý - jedná se o prostou diplomacii, aneb každý získává body dle svých schopností. Podle mého názoru se jedná o regulérní způsob získání bodů v momentě, kdy nastavený systém nefunguje, resp. znemožňuje novým uživatelům/uživatelům s málo body nějaké získat standardní cestou. Nicméně, i když je tato možnost ze všech 3 zmíněných nejméně škodlivá, byla na nátlak jistých skupin zakázána. Proč?

Nelze si nevšimnout, že její odpůrci jsou zejména lidé, kteří už mají takzvaně "vystaráno", tudíž mají dostatek bodů na to, aby si jich ostatní všimli a oni si připadali patřičně důležitě. Ať už je žene kupředu strach z toho, že by se do jejich elitního kroužku mohl dostat někdo jiný, nebo jim prostě jen vadí, že si někdo dokázal obstarat více bodů než oni, rozpoutali kolem tohoto tématu až nepochopitelnou hysterii.

Nová pravidla, která výměny bodů zakazují jsou totiž založena na léty prověřeném systému udavačství. Aneb v momentě kdy napíšete podezřelou zprávu nějakému mravokárci, můžete se dočkat okamžitého nabonzování a výmazu celého konta. Začíná se tedy objevovat klasická atmosféra strachu, kdy se běžný člověk pomalu bojí někoho oslovit, byť by to bylo jen proto, že se mu opravdu líbí jeho názory a měl by zájem se blíže seznámit. Ačkoliv je mi jasné, že porovnávám rozsahem neporovnatelné, nemohu si nevybavit historická období, kdy udavačství taktéž hojně bujelo - čarodějnické procesy, nacismus, komunismus a mnohé další. Společné se současnou situací na čsfd mají to, že lidé byli napráskáváni za věci, jejichž ilegalita se vymyká zdravému rozumu a to právě často z motivu závisti nebo osobní zášti vůči dotyčné osobě. Osobně práskačství a udavačství považuji za daleko horší charakterovou vadu než nějaké nabídky výměny bodů.

Toto opatření navíc celému problému databáze a jejich bodů nijak nepomůže. Ono je jednoduché něco zakázat a rozpoutat hon na čarodějnice, ale přijít se skutečně systémovým řešením, to už ne. Návrhů zde byla spousta. Ať už třeba hodnocení jednotlivých příspěvků (ze kterých by se vypočítávala "aura" uživatele), nebo náhodné řazení komentářů místo řazení dle počtu bodů atd atd.

Abych to uzavřel - nová pravidla samozřejmě respektuji a proto také již nebudu nikomu nabízet jak vzájemnou výměnu bodů, tak ani nic jiného. ČSFD mám i přes jeho chyby rád a líbí se mi tu, tudíž bych server opouštěl s velice těžkým srdcem. Pokud ale máte zájem se pobavit o čemkoli (zatím) legálním, moje pošta je samozřejmě otevřená. Já zde zůstávám a budu zde nadále aktivním uživatelem. Nemám se rozhodně za co stydět, neb jsem vždy jednal v souladu s pravidly i vlastním svědomím. Pokud mě chcete odsoudit - prosím. Nebudete první ani poslední, a já se již naučil žit s tím, že je nemožné se skutečně zavděčit všem.

 

Hezký den,

draggo