Poslední recenze (189)
Blade Runner 2049 (2017)
Patřím mezi ty, které BR 2049 zklamal. Atmosféra je naprosto fantastická, ale film bohužel tak trochu o ničem. I přes všechnu snahu a um, které do natočení tohoto počinu šly, mi film nepřišel poutavý. Uniká mi závažnost motivací postav - když se člověk začne šťourat v premisách originálu, tak se celý fikční svět začíná rozpadat. Originál funguje díky tomu, že se drží malinko víc při zemi.
The Singularity (2012)
Tento film je orientovaný na obsah, prakticky bez vizuálního pozlátka. Vystupuje v něm široké spektrum specialistů, kteří mají k tématu umělé inteligence a vědomí co říct - od počítačových vědců, přes vládní činitele po filozofy a psychology. Názorové zastoupení je taky velice různorodé - od zapřísáhlých transhumanstů věřících v nástup singularity v několika příštích desetiletích až po úplné skeptiky, kteří mezi sebou otevřeně polemizují. Všechny tyto hlasy nechává režisér mluvit sami za sebe i za cenu toho, že se opakují a divákovi přidadnou, jakoby měli klapky na očích (hlavně Ray Kurzweil). Film určitě poslouží jako dobrý úvod k tématu.
Ex Machina (2014)
Výborný film, jehož ústředním motivem je strojové vědomí. Jak víme díky kritikám Turingova testu jako je argument čínského pokoje, schopnost inteligentně odpovídat na otázky není dostatečná pro prokázání schopnosti porozumění, a tedy i skutečné inteligence a/nebo vědomí. Závěr filmu ukáže, že hyper-inteligentní stroj má skutečné vědomí, protože prokázal, že má city a touhy (touha po svobodě). Film výborně ztvárňuje filozofická témata, ale je také drama s dobrým spádem. V závěru uvidíme také docela nekonvenční práci s kamerou, která umocňuje defamiliarizaci.
Poslední deníček (48)
Malá videoesej o popularitě postapokalyptické fikce
postapo