Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Poslední recenze (127)

plakát

Whiplash (2014) 

Film je skvělý, o tom žádná, ale jak jsem očekávala, nesedl mi příběh a hlavní postavy. Chvilkami mi to připomínalo Až na krev (tenhle název by se ostatně hodil i pro Whiplash) a došlo mi, že filmy, kde téměř není lidskost, a kde by něco alespoň trochu naředilo čerň v myslích hlavních postav, jsou pro mě téměř nekoukatelné. A přitom si nemyslím, že by každý film o ambiciózních psychopatech nutně musel představovat jen toxickou spirálu, která utahuje smyčku kolem krků hlavních postav čím dál tím pevněji. Hranici mezi šílenstvím a genialitou a tím, kam může vést přehnaná cílevědomost pro mě mnohem lépe vystihují filmy, které v sobě alespoň z části mají náznak lidskosti, takže jsou snáze uchopitelné a hlavní postavy tím pádem i snáze pochopitelné. Ze snímků, které za mě zvládly zobrazit chorobnou honbu za dokonalostí mnohem lépe, můžu jmenovat třeba své oblíbené sportovní drama Rivalové, ale lépe si nakonec v mých očích vedla třeba i Já, Tonya, byť ta tématicky sklouzává trochu jinam. Whiplash má senzační herecké výkony, vynikající střih a kameru i skvělá hudební vystoupení, takže technicky je film úplně na špici a ostatně i samotný příběh vypráví hodně sebejistě, ale osobně mi tenhle typ značně deprimujících filmů, který na mě působí dojmem, že chození přes mrtvoly v zájmu naplnění vlastních obřích ambicí je oukej, vůbec nesedí, proto dávám nižší hodnocení.

plakát

Lucy (2014) 

Takovouhle blbost aby jeden pohledal. Chcete-li ve scénáři vycházet z nějaké vědecky neprokázané myšlenky, musíte ji rozvíjet s nemalým uměním a citem pro balancování mezi pravdou a lží, poctivě nacházet šedé zóny a do nich vkládat všetečné otázky zpochybňujíci onu pravdu a díky pečlivému kočírování vlastní fantazie nakonec lež dělat alespoň trochu pravděpodobnou. Besson ale v Lucy nekočíruje snad nic a nikoho. Výkon hlavní hvězdy Scarlett Johansson mi byl protivný a její postava zcela nepochopitelná, nebyla však ve filmu zdaleka jediná. Nepochopitelný byl i celý scénář a to dokonce do takové míry, že jsem si myslela, že to snad v půlce vypnu, i přestože film nemá ani 90 minut. Vydržela jsem jen proto, že jsem doufala, že se ještě dočkám nějakého obstojného zvratu nebo finále, ale čekala jsem zcela marně. A přitom prvních pár minut jsem s radostí hltala metaforu na lovce a kořist. Žánr sci-fi asi vážně není pro mě, protože nezachycuje ani realitu, s níž bych se mohla ztotožnit, ani nerozvíjí fantasy svět, do kterého bych mohla utéct. Je to patvar mezi oběma světy a úspěch u mě získává jen s pečlivým a smysluplný scénářem, jako třeba v případě Příchozího. Lucy je ale nejen blbá blondýna, ale hlavně hrozně blbý film.

plakát

Kaskadér (2024) 

V rámci žánru skvělá podívaná, která mě nepřestávala bavit, nejčastěji zásluhou dechberoucích kaskadérských kousků, nezřídka narážkami na filmové klasiky, a to i mimo akční žánr (nejvíc mě mě samozřejmě potěšila ta na Thelmu a Louisu, která ale bohužel obsahuje velký spoiler),  čas od času vtipnými scénami nebo romantickou linkou. Kromě perfektního soundtracku musím vyzdvihnout také několik hravých a originálních scén, především rvačka "na drogách" a souboj v točícím se kontejneru byly vizuálně nesmírně působivé. Celé je to takové pěkné, i když jednoduché a tématicky to podobně jako třeba Babylon táhne láska k filmařině a především jejím neviditelných nedoceněným hrdinům, kteří si podobnou poctu zaslouží snad víc než kdo jiný.

Poslední hodnocení (1 217)

Ve jménu cti (2023)

17.07.2024

Neuvěřitelná (2019) (seriál)

14.07.2024

Zápisník alkoholičky (2024)

14.07.2024

Pianista (2002)

12.07.2024

Trojúhelník smutku (2022)

10.07.2024

Hrubý střih (2022)

06.07.2024

Babel (2006)

06.07.2024

Whiplash (2014)

24.06.2024

První rytíř (1995)

23.06.2024

Reklama

Poslední deníček (1)