Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Dokumentární
  • Pohádka
  • Animovaný

Oblíbené filmy (9)

Million Dollar Baby

Million Dollar Baby (2004)

Je to silný film a těžko se mu dá něco vytknout. Clint Eastwood natočil sportovní drama, které působí maximálně komorně. Je to dané hlavně tím, že nemá potřebu diváky dojímat mimořádně emotivní hudbou, když jde o důležitou nebo náročnou scénu. Nepotřebuje to. Nemá zapotřebí přidávat na emocích víc. Spoléhá se čistě na příběh samotný a především na parádní herecké výkony. Pro mě je to s Hilary Swank teprve druhý film, ale stále mi přijde, že je, nebo možná do této chvíle byla, trochu nedoceněná. Jasně ale ukázala, jak dobrá je to herečka. Přitom Swank není modelkovský typ a možná je i trochu přehlédnutelná. Jenže herečka je to poctivá a tím víc si vystačí se svým výrazem a očima. O Morganu Freemanovi také netřeba se nějak více rozepisovat. Vynikající herec, jehož hlas sám o sobě, společně s rozvážným minimalistickým herectvím, hraje při jeho výkonu klíčovou roli. Clint Eastwood je pak mistr filmu. Mezi několika filmy, které možná zase tak dobré nejsou se najdou takové skvosty jako Million Dollar Baby nebo Madisonské mosty. On sám používá jeden a tentýž výrazový prostředek prakticky ve všech filmech, jenže je to tak opravdové a uvěřitelné, že to bohatě stačí. Jemu prostě věřím i kdyby v hlavním vysílacím čase oznamoval, že je naklonovaný ufoun. A tak si mezi oblíbené filmy připisuji další!

Madisonské mosty

Madisonské mosty (1995)

Clint Eastwood a Meryl Streep jsou zárukou dobrého filmu. Už to je samo o sobě dostačující. Červenou knihovnu vlastně moc nemusím, ale pravdou je, že Madisonské mosty nejsou klasická romantická brakovka. Je to film, který se zamýšlí nad smyslem pro povinnost vedle chuti zažít tu opravdovou lásku, když víme, že nás potká. Ale utéct od všeho? Jde to vůbec? I když si to lidé okolo nás nezaslouží?

Řidič slečny Daisy

Řidič slečny Daisy (1989)

Film plyne přibližně takovou rychlostí, kterou by slečna Daisy nejraději jela, když šoféroval Hoke. Plyne zkrátka tak, jako životní zkušenost lidí, kteří už nikam nespěchají a vychutnávají si každou minutu. A protože film je více než o právech černochů a rasismu o přátelství, které přetrvá věky, vychutnával jsem si ho i já. Ostatně Morgan Freeman je zárukou kvality, Jessicu Tandy moc neznám přiznám se. Tohle je jeden z filmů, které mám moc rád, protože jak já rád s oblibou říkám, tohle je film o životě, protože to je život.

Smoke

Smoke (1995)

A tak se Smoke okamžitě stal mým milovaným filmem. Pravda je, že si mě získával postupně, ale přesně takové filmy miluju. O životě. O obyčejných lidech. Příběhy ze života. To vše Smoke nabízí prakticky v komorním podtextu, kdy nezní velkolepá hudba a herci své příběhy a monology vyprávějí jako by jen tak mimochodem. Vše působí tak přirozeně, jako by šlo o dokument ze života skutečných lidí. A filmy, u kterých se mi stane, že bych chtěl být její součástí, musí dostat pět hvězd. Pro mě osobně úžasný snímek a rád bych si dal ještě Vztek, snad bude minimálně stejně kvalitní.

Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho (1961)

Kdysi mi jeden zábavný prográmek tvrdil, že můj životní film je Snídaně u Tiffanyho. Viděl jsem jej už dvakrát a asi na tom pravdy něco bude. Audrey Hepburn touží po lásce stejně silně jako po zajištění. Film se z větší části nejspíš odehrával ve studiu, což je trochu škoda, ale Amerika šedesátých let je zachycena věrně. Hlavní představitelka je okouzlující stejně jako její postava a povaha Holly Golightlyové do které je snadné se zamilovat. Pro mě je to úžasný film, jehož sto patnáct minut uteče jako nic. A jestli romantický film, pak ten co má hloubku a nádhernou herečku s láskyplným úsměvem.

My Fair Lady

My Fair Lady (1964)

Sotva jsem před pár lety prvně shlédl My Fair Lady okamžitě jsem se do muzikálu zamiloval a téměř při každé repríze si ho nenechám ujít. Je to jediný film režiséra George Cukora a scénáristy Alana Jay Lernera, který jsem viděl. Hlavním důvodem, proč mm rád tento muzikál je pochopitelně Audrey Hepburn. Ona je hlavním důvodem proč miluji film Snídaně u Tiffanyho. Její neuvěřitelně roztomiloučká tvář, přirozený herecký projev a neuvěřitelný šarm a krása. Samozřejmě hned další důvod jsou melodie z nichž minimálně dvě dosáhly obrovské popularity i mimo film a téměř si žijí svým životem. My Fair Lady je jeden z nejklasičtějších muzikálů historie.

Zelená míle

Zelená míle (1999)

Forrest Gump, Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle - v tomto pořadí moje nejoblíbenější filmy. Ostatně Frank Darabont je režisérem právě Vykoupení. A na dvou se zase podílel jeden z nejlepších amerických herců Tom Hanks. A opět tu máme skvělý příběh, který bere dech. Sto osmdesát minut je opravdu hodně, ale v tomto případě to beru všemi deseti a nevadí mi ani minuta navíc. Zelená míle je po dvou výše uvedených další geniální film ve všech ohledech.

Forrest Gump

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump patří ke trojici mých nejoblíbenějších filmů. Podle mě se jedná o vůbec nejlepší film, jaký kdy byl natočen. Není divu, že byl pořádně oceněn. Forrest Gump, mimo jiné skvělé věci, je hlavně vynikající příběh. Příběh o obyčejném, lehce prostoduchém mladíkovi, který, jak se ale postupně ukáže, je vlastně chytřejší než všichni lidé okolo. Příběh o neuvěřitelném lidství, čisté, ryzí lásce a životě, který nabídne mnoho, od běžných lidských tragédií až po velké životní příběhy. A také o tom, že během relativně krátké doby se toho dá opravdu mnoho prožít. Dobrých filmů je mnoho. Ale aby film patřil k nejlepším na světě, musí být více než dobrý ve všech aspektech. Zde filmu vévodí hned několik věcí. Jedním ze základů jsou skvělé herecké výkony. Toma Hankse jsem nejspíš špatně hrát neviděl. Je to jeden z herců u kterých víte, že když v nějakém filmu hrají, bude to kvalitní film. I ostatní herci podali nadprůměrné výkony. Dalším skvělou dominantou filmu je scénář. Hlášek, které se běžně ujali mezi lidmi je celá řada. Od nejznámější o životě a bonboniéře až po "Když se dostaneš do problémů, utíkej." A nakonec bych rád zmínil hudbu. I ta se stala legendární. Stačí zaslechnout prvních pár tónů a hned víte, co se hraje. Absolutně dokonalá hudba provází celý film. Forrest Gump je tak dobrý film, protože je to film laskavý a neskutečně moudrý. Zazní v něm plno životních pravd. A také si myslím, že ač to mnoho lidí nepřizná, ve skutečnosti by chtěli být jako Forrest. Prožívat život naplno v každém okamžiku a být člověkem s velkým Č.