Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Krimi

Poslední recenze (820)

plakát

Banda - Finále čtvrté řady (2024) (epizoda) 

Závěr, který se nám natáhl jako kšandy a pátá série je to očekávané spuštění a šleha, která nás čeká. Upřímně, minulá série se Soldier Boyem mi přišla opravdu jako (zatím) vrchol a závěrečný střet všech se všemi, kdy Soldier Boy jediný dodržel slovo a postavil se proti Homelanderovi, než ho vypnuli a uspali a uzavřeli do komory byl some trully epic shit (a Soldier Boy příběhu skutečně dodal šťávu svojí staromódní mentalitou, říznutou typickými traumaty, drogami). úvod téhle série byl přinejmenším rozpačitý, woke shit, motání se v kruzích bez vývoje po snad první polovinu série, ale o to víc si to pak tvůrci, jak je jejich zvykem, vystupňovali a vynahradili v posledních pár epizodách. Ani v závěru s04 se nevyhneme pár skvělým twistům, jedné absolutně out of nowhere smrti (navíc u postavy, ke které jsem začal cítit víc a víc empatie pro její motivaci) a taky Kimiko a Frenchie reunite in love (as they fucking should entire show!), aby, jak je tomu ostatně vždy, vše krásné nemělo dlouhého trvání, tentokrát nebudu příliš spoilovat, jen to, že nás v závěrečné sérii asi čeká solidní big bang a situace pro hlavní hrdiny vypadá absolutně bezvýchodně, zatímco vše padá dolů, za zvuku Heart-Shaped Box od Nirvany (od nového Batmana další Nirvana) stejně jako jde cítit silná a jistá paralela s aktuálními volbami v USA. Ale upřímně, jsem rád, že se tvůrci v absolutním potitulkovém závěru rozhodli udělat ten tah, který jsem doufal, že se stane trochu dříve, ale buďme rádi, že vůbec bude. Za posledních několik epizod jsem ochoten ten rozjezd přehlédnout. Ale člověk už definitivně tak trochu i cítí jistou vyčpělost, takže je snad i velmi dobře, že bude nadcházející série příběh uzavírat.

plakát

Horizont: Americká sága (2024) 

Osobitá vize. 'Horizont' se nepachtí v nějaké šílené pře-vizualizované slow-mo orgii (ačkoliv i na úžasné záběry samozřejmě dojde), jako spíše plynule přeplouvá z jednoho příběhu do druhého, seznamuje nás s osudy obyčejných lidí, vojáky, osadníky, kmeny indiánů (i tak si Costner nemohl odpustit obsadit se do role, kde může být poster boy), s jejich denním chlebem a problémy, v druhé polovině devatenáctého století (a že těch postav je celkem slušná řádka, ale zase ne tolik, aby to bylo problematické sledovat), za ladných zvuků pomalých instrumentálních skladeb, jako protipól dnešních blockbusterů. Je to ale hlavně o tom, jak se jednotlivé příběhy komponují. Respektuju Costnera za ten finanční risk. Nechává tu poctivou filmařinu, herce, kostýmy a už velmi dlouho neviděné vyobrazení divokého západu (v malých detailech) udělat celý ten výsledný dojem, ukázat nám malé životní situace, na které u studiových produkcí není čas, protože je třeba "zachránit s(S)vět". Je tu spousta příběhů, co by v jiných rukou klidně vydaly na samostatné filmy a je těžké skoro v každé linii někomu nefandit. Myslím si, že se to dalo pitchnout a zpracovat dobře i jako nějaká minisérie, ale chápu i ten postoj k tomu, že tohle má být cinema experience. Nicméně, uvidíme, jak si povede plánovaná čtyřdílná záležitost dál na VOD a celkově, zatím její budoucnost nevypadá slibně, ačkoliv je to škoda, protože by mě moc zajímalo, jak bude příběh a osudy postav pokračovat. Poslední dobou často narážím na snímky, které by nějak sedly tématicky, stylem, autorsky ke 'Krvavému poledníku', v jehož adaptaci stále doufám, ale není to jen tak, udělat adaptaci něčeho takového, navíc western taky podle mě není úplně v kurzu. Nicméně, když sleduju Costnerův 'Horizont', v mnoha scénách ukázal přesně tu ryzí velkolepost, epičnost a ne nutně jen špinavost, ale naopak velikost divokého západu a jeho myšlenky, stejně jako myšlenky ve velmi klíčovém období během občanské války a "počátku Ameriky" tak, jak ji známe dnes (USA! USA! USA!). Závěrečná montáž nechává v očekávání, coby preview. Možná jsem jen nadšený, bez hlubší žánrové znalosti, nemyslím si ale, že je tohle naprostá masterpiece, byly chvíle, kdy jsem si naopak říkal, je tohle good nebo bad(?), ale definitivně mě to nechalo v nadšení za tu asi dost potřebnou svobodnou tvůrčí vizi a na tu délku to taky celkem uteklo, jak říkal Sergio Leone, problém s délkou filmu je jen, když vás nudí, můžete sledovat pětihodinový film, ale připadá vám jako hodina... protože funguje a naopak, tohle byl přesně ten případ, kdy jsem se do toho zažral. Costner se snaží o ságu a je to jeho dlouholetý passion project a zároveň pouze čtvrtina, věřím, že celkový dojem se může dost proměnit, zesílit, v kontextu dalších dílů.

plakát

Dva misionáři (1974) 

Filmy dua Spencer/Hill se dělí na ty propracovanější, co mají trochu nápaditější scénář a fungují a pak na ty, které spíše šablonovitě používají duo "bručoun Spencer a usměvavý lišák Hill jako (...) jdou zpráskat (...) a slíznou smetanu v jakéms-takéms vítězství". 'Dva misionáři' byli něco, co jsem pár let očumoval jako něco se slavnou dvojící na čumendu, co by snad ještě mohlo stát za to, až jsem si to nakonec pustil na stranu... a film definitivně patří do té druhé kategorie, ačkoliv bych vyloženě neřekl, že jde o film o ničem, nebo špatný, ale taky není ničím dobrý. Franco Rossi je nevýrazný rutinér, který skoro jako kdyby se k natáčení desátého společného snímku slavné dvojice dostal spíše náhodou a nic kloudného ani mimo tohle nenatočil. A tak si v Kolumbii dal alespoň film o dvou misionářích, z nichž jeden tak úplně není misionář, ale postaví se mocenskému vykořisťování, aby si uprostřed džungle založili vlastní víru a pojetí svobody. Zní to fajn, má to pár hlášek, dá se to, ale prostě, asi je lepší si znovu dát prověřené klasiky, než se snažit něco hledat v laciné italské produkci, jen protože jsou k tomu připlácnutá určitá jména. Na druhou stranu je očividné, že se dvojice ani tady nebrala nějak vážně a nedělalo jim problém natočil další absolutně silly věc a prostě byli svoji a jeli s tím, co bylo a co se tehdy nabízelo. "...a neříkej mi pořád otče, když bys moh bejt můj děda."

Poslední hodnocení (4 720)

Banda - Série 4 (2024) (série) (S04)

18.07.2024

Banda - Finále čtvrté řady (2024) (epizoda) (S04E08)

18.07.2024

Horizont: Americká sága (2024)

17.07.2024

Dva misionáři (1974)

16.07.2024

Psanci: Ve smrtelné pasti (2023)

15.07.2024

Longlegs (2024)

14.07.2024

Wildcat (2023)

13.07.2024

Dellamorte Dellamore (1994)

12.07.2024

Banda - Člověk uvnitř (2024) (epizoda) (S04E07)

12.07.2024

Reklama