Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Krimi
  • Dobrodružný

Oblíbené filmy (10)

Čelisti

Čelisti (1975)

Viděno snad padesátkrát. Absolvována přednáška z velké části věnovaná právě tomuto filmu a jeho roli v moderním výrazivu (nejen) americké kinematografie. Soundtrack, který nadlouho určil, co znamená "napínavá hudba k napínavému filmu". Vlastně ani nevím, co psát, protože je toho hodně a tady by se to stejně ztratilo. Raději si něco přečtěte sami.

Taxikář

Taxikář (1976)

Neuvěřitelná filmová symfonie. Věcí, pro které mám tenhle film tak rád, je hrozně moc. Ale za všechny: neochvějně drzá kamera, která nám všem v závěru přizná dekoraci a nechá nás přemýšlet, proč jsme se na ten masakr měli dívat právě v takové divácké póze "vševidoucího oka", které současně ví, že sleduje film. Otázky, slepé uličky v motivacích, náhlé zkraty v psychologii. tenhle film v sobě spojuje všechno to Ameriku počátku 70. let tak hnětlo a filmy jako Přání smrti nebo Drsný Harry to na plátně všem Američanům vysvětlovali jen tou tupě jednoznačnou optikou "spravedlnosti ve vlastních rukou" - tady i optika selhává: viz nezapomenutelný monolog před zrcadlem nebo finální (??) záchvěv v zotaveném (??) Travisovi v závěru snímaný přes zpětné zrcátko. A perfektní hudba!

Tenkrát v Americe

Tenkrát v Americe (1984)

celé je to vlastně film o iniciaci. Vstup na dráhu zločinu je neuvěřitelně trpkou a nesmlouvavě ironickou metaforou prostého mužského dospívání - nezapomenutelná je scéna s dortíkem coby úplatkem snaživé lehkonohé vrstevnici za ochotnější poskytnutí nejmenovaných sexuálních služeb. Morriconeho motiv, který v této scéně zaznívá vám vezme dech a donutí vás přemýšlet nad podobnými okamžiky, který musel zažít snad každý. Líbila se mi ochota nalézt v drsném světě ghetta, který jen vybízí k bujení zločinu a lidské hamižnosti, poezii. symfonie filmové skladby.

Kmotr II

Kmotr II (1974)

Film, který jsem viděl až relativně pozdě těsně před příchodem na vysokou - a stejně mám pocit, že kdybych ho neviděl, tak dneska dělám něco jiného a někde jinde. Tohle je snímek, jehož každá scéna je učebnicí filmového stylu, každý přechod od obrazu k obrazu, od záběru k záběru, od sekvence k sekvenci ukázkou neuvěřitelné tvůrčí sebejistoty a profesionality. Přál bych si, aby takových filmů bylo víc - které nic nerecyklují, neopakují, ale které ukazují cestu dalším a když se i ti následovníci přece jen dostanou alespoň na půl cesty, tak si jen spokojeně zamnou ruce, protože už nepotřebují soutěžit.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

WTF... Někdy přemýším, proč se snažím k některým filmům něco napsat. Ani nevím, kolikrát jsem to už viděl. Když jsem jako desetiletý chlapec býval často nemocný, od bratrance půjčená videokazeta u nás ve videu jela klidně celé odpoledne pořád dokola. Přestože v našich zeměpisných šířkách je celý fenomén STAR WARS tak trochu uměle naroubovaný a s naší kulturní tradicí vlastně nijak nesouvisí (ostatně stejně jako série o Jamesu Bondovi), zaplaťpánbůh za to, že je tu máme. Osobně nevím, co bych si bez nich počal. Díky Star Wars (a Impériu zvlášť) jsem se rozhodl, že film chci i studovat.

Osvícení

Osvícení (1980)

Není to jenom adaptace. Je to úžasná hra s prostorem žánru i prostorem filmu. Kubrick nejen natáčí horror, natáčí především formálně precizní dekonstrukci horroru - proto ten chlad v přístupu k postavám, to Nicholsonovo přehrávání a přebujele "těžká" forma. Svým vyprávěním vytváří labyrint motivů, epizod, které dohormady sice dávají čitelný příběh zrodu jednoho šílenství, ale ve své disparátnosti a neusouvztažitelnosti (viz hl. závěrečná fotografie na zdi ale i celá předchozí hromada kontradikcí) ukazují především na iluzornost jakéhokoli vyprávění. Fikce u něj není cílem, spíše předmětem takřka laboratorního zájmu. Někomu se může zdát, že v tom naopak není vůbec nic, než filmařská macha. A někomu jako intelektuální balzám.

Bourneovo ultimátum

Bourneovo ultimátum (2007)

Dotřetice a asi nejlépe, i když tady už se ztrácí byť jakákoli snaha motivovat zákruty ve vyprávění hluboko v jednání postav a okolnostech filmového prostředí. Bourne jde od akce k akci a sama "chůze" od bodu jedna k bodu dva a pak dál je tu smyslem. Doslova myslící akční film, kdy je každá další scéna hrdinou jakoby "připravena" už ve scéně předcházející, kdy jste to zdaleka ještě nevěděli (honba po střechách v Africe). Co na tom, že na okřídlenou otázku "What connects the dots?" snímek odpovídá poněkud rozšafně: co by, baví nás to. Věrnější následovník Hitchcockových rad, než by se mohlo na první ultramoderním pojetím poznamenaný pohled zdát. Viscerální narace ve špičkové formě a čisté potěšení z fyzického prožívání informací.

Někdo to rád horké

Někdo to rád horké (1959)

Jak se vlastně ryba tak velká vejde do konzervy tak malé? - Smrsknou se při marinování. Není co dodat, pure Wilder. (ale přiznávám, že mezi mými nejoblíbenějšími filmy tady na CSFD by to asi podobně slušelo i Sunset Boulevardu.

L. A. - Přísně tajné

L. A. - Přísně tajné (1997)

Jeden z nejlepších noirů všech dob s perfektně vystavěnou zápletkou, neuvěřitelným drivem v příběhu i v psychologii postav a nádherná hudba Jerryho Goldsmithe. James Ellroy patří k nejdrsnějším svědomím Americky a Hansonův film je zatím jednoznačně nejzdařilejší adaptací jeho pochmurného literárního světa. Fleur de Liz, whatever you desire!

Potomci lidí

Potomci lidí (2006)

Nemám slov. Naprostý génius formy dýchá z každičkého záběru. V podstatě vše už tu bylo několikrát řečeno, takže není co dodat... Byl jsem uchvácen už prvními záběry. Otřesen, ohromen, dojat a se závěrečnými titulky vyplivnut z kinosálu jako vymačkaný pomeranč. Naprosto bezprecedentní příklad toho, jak se filmový styl povyšuje v autorství. Pořád vznikají legendy... A tohle je dokonalý mýtus. Se vším všudy.