Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Dokumentární
  • Akční
  • Komedie
  • Horor

Poslední recenze (862)

plakát

Špionážní operace (2023) (seriál) 

Tvůrci dotáhnou před kamery důležité účastníky jednotlivých operací a předvedou s nimi dokonalý chaos, kdy průměrný divák Netflixu, který nebude znát geopolitickou situaci 20. a 21. století, prostě chvílemi nebude tušit, o čem je řeč, proč se to děje a kde to vlastně jsme. Zkratkovitost si zde podává ruku s nepřehledností a neschopností chronologicky sestavit vývoj daných operací, jejich pozadí, příčiny a důsledky. Dvě nudné epizody, které jsou rozházené mezi ostatní, se věnují situaci v Afghánistánu, kdy čekáte, že to bude mapovat vývoj války a vše bude vrcholit skutečně zajímavou tajnou operací na dopadení bin Ládina. Ne, to by bylo až moc zajímavé, prostě uděláme příběh o tom, že někdo od CIA přistál vrtulníkem na severu země -> skok: Taliban je poražen. Epizoda dvě, někdo tam někoho rekrutoval a o tom "někom" se nedovíme vubec nic, konec. Polovina operací není ani dostatečně zajímavá na to, aby se o nich točilo, a ta druhá je tak mizerně natočena, že chvílemi zavání až lajdáctvím. Celá dvojepizoda se věnuje událostem v Mnichovu, ale tvůrci nejsou ani schopni ukázat, co přesně se na tom letišti pokazilo, proč ten plán nevyšel, prostě jen konstatují "nepovedlo se to". Chvílemi jsem měl pocit, že tvůrci neměli čas nebo chuť ani na důkladnou rešerši a prostě čerpali jen z toho, co jim řekla wikipedie. Možná jim křivdím, ale jejich dokument přesně tak působí. 50 % 

plakát

Starodávné apokalypsy (2022) (seriál) 

Graham Hancock předvedl profesionální práci v hledání souvislostí mezi archeologií, astronomií a geografií na archeologických nalezištích. Tedy v různých oborech, které spolu ve většině případů moc nespolupracují. Díky tomu se dostal k závěrům a informacím, které jsou svým způsobem revoluční a velmi relevantní i pro vědeckou obec. Kdyby vše zůstalo u faktických důkazů, byl by to fantastický dokument, který by přinesl spoustu nových informací nebo na pevných základech stojících teorií. Hancock ovšem vše relevantní, co za celou sérii (a život) objevil, pohřbívá naprosto nepodloženými teoriemi o Antlantidě, žvaněním o vyspělé civilizaci s elektřinou a vzducholoděmi před desítkami tisíci let, a to vše na základě absolutně ničeho, až má člověk pocit, že se z vědeckého dokumentu dostal během pár minut do Vetřelců dávnověku, kde dobrý příběh vítězí nad realitou. Naprosto nepochopitelně tedy sám sabotuje dokument, který se snažil pracovat pouze s fakty, pohádkami o nikdy neexistující Atlantidě kdesi v Karibiku. 65 % (dnešní teorie o Atlantidě existují pouze díky řeckému filosofovi Platonovi, který s největší pravděpodobností vycházel z ústně předávaného příběhu o tragédii na řeckém ostrově Santorini, kde o tisíc let dříve sopečná erupce zničila na tu dobu vyspělou civilizaci, kterou díky erupci vymazala z povrchu a díky zaplavenému kráteru (obrazně řečeno) "potopila" pod vodu.)

plakát

Jan Žižka (2022) 

Dvouhodinové zoufalé pobíhání po lese, kamenolomu a jeskyni (středověká atmosféra jak víno), které občas okoření mizerně natočené šermovačky se 40 střihy za vteřinu, aby nikdo neviděl ten nulový komparz, otřesnou choreografii a plastové rekvizity. Výprava nulová, triky laciné nebo žádné, scénář neuvěřitelně špatný. Pocta Žižkovi, který je v titulcích správně vychválen jako nikdy neporažený mistrný taktik, což je doslova pár minut poté, co prohraje ve filmu a přijde o všechny muže  po naprosto tragickém plánu. Pocta tak velká, že pokud by ve filmu jeho postava vůbec nebyla, nezmění se vůbec nic. Navíc to na ten rozpočet vypadá šíleně lacině a nemít Jákl přírodní kulisy v podobě "středověkých" stromů, tak to nikdy nebude schopen natočit. Veškerý rozpočet evidentně padl na vyčpělé (kdysi kvalitní) herce, kteří si přijeli rychle vydělat na východ Evropy a bylo jim úplně jedno v čem se vlastně objeví. Foster ani nemusel předstírat to utrpení, stačilo poslouchat Jáklovy pokyny a při spuštění klapky zůstat přirozený. Rychle natočená lesní parodie na středověk, cením hlavně ten jeden trakař na seno, který měl znázornit nepřekonatelnou taktiku vozové hradby.  50 %

Poslední hodnocení (3 592)

Loď duchů (2002)

20.07.2024

Furiosa: Sága Šíleného Maxe (2024)

14.07.2024

Hell House LLC Origins: The Carmichael Manor (2023)

13.07.2024

Abigail (2024)

23.06.2024

Late Night with the Devil (2023)

09.06.2024

Lowlifes (2024)

09.06.2024

What You Wish For (2023)

08.06.2024

Hledání opravdového boha (2017)

02.06.2024

Fallout - Konec (2024) (epizoda) (S01E01)

29.04.2024

Reklama

Poslední deníček (1)

Fakulta / The Faculty (1998)

 

Aby můj profil nebyl čistě o kritizování systému CSFD a různých idiotů, využiju poprvé a naposled tento deníček, ve kterém bych si dovolil popsat velmi kvalitní sci-fi horor, který je do teď zcela nedoceněný, ačkoliv patří mezi nejlepší teen horory v historii filmu.

 

Zeck a Fakulta:

Můj vztah k Fakultě je výjimečný. Jedná se rozhodně o můj nejoblíbenější film a rozhodně se jedná i o film, který jsem viděl v životě nejčastěji (zhruba 30x). Byl to první film, který mě plně zaujal a uvedl do světa filmů, protože právě on nastartoval můj zájem o filmy všeobecně. Poprvé jsem tento horor viděl zhruba v šesté třídě na základní škole a tenkrát jsem u něj sral strachy, přestože Fakulta je spíše sci-fi komedií, jenže to vysvětli šesťákovi, který se primárně zaměřuje na pozlátko a ještě není schopen vnímat souvislosti. Druhá zkušenost s Fakultou byla v ranním počátku mé puberty zhruba o dva roky později a jako každý pubertální ocas jsem potřeboval svůj vzor. Zeke Tyler aka dealer drog mi jako pubertální vzor vyhovoval téměř ve všech směrech. Právě Zeke posloužil jako inspirace pro mojí přezdívku, kterou mě nazývají téměř všichni mí známí už hezkou řádku let.

 

Zeke Tyler:

Postavu Zekeho ztvárnil tehdy dvacetiletý mladík, který začínal se svojí kariérou a odehráno měl maximálně pár divadelních představení, protože ho vyrazili z herecké školy. Josh Hartnett, který se postupem času přeměnil v idol čtrnáctek díky hezké tvářičce ovšem jako plyšáčkový herec nezačínal. Jako mladý na svůj vzhled dokonce natolik kašlal, že si vlasy stříhal sám a jeho číro mělo tolik zubů, kolik jich v historii světa ztratili hokejisté při zápasech. Jeho vlastnoručně oškudlané vlasy narychlo zgelované do ptačího hnízda se zalíbily i režisérovi Rodriguezovi a tak Joshe obsadil do role, která mu změnila život. Zeke Tyler byl jednoduše vzhledem totální feťák, jehož starosti jsou omezené maximálně na dokončení nové drogy, kterou začne dealovat po škole. Přesto všechno ale oplývá neuvěřitelnou inteligencí a pozorovacími schopnostmi, kdy jen tiše sedí v rohu, ale přitom má perfektní přehled o situaci. Zeke je zároveň postava, která evokuje promarněný potenciál, jelikož opakuje poslední ročník i když je mnohokrát chytřejší než jeho spolužáci. Jeho rodiče ho opustili a tak žije sám v jejich domě a na jídlo si vydělává vlastnoručním vyráběním drog z kofeinových pilulek nebo prodáváním porna mezi své spolužáky. Má doma zbraň, jezdí v Mustangu a je mu všechno u prdele. Zkrátka, zasraně cool vzor pro všechny pubescenty, kteří zrovna vzor hledají. Já ve svých 14 podlehl!

 

Příběh:

Námět pro Fakultu není nijak originální, jde o "tichou invazi" mimozemšťanů na naší planetu. Tichá proto, že mimozemšťané postupně ovládají lidi, jen aby mohli přebrat vládu nad světem. Něco podobného už před Fakultou bylo zobrazeno například v Invazi lupičů těl nebo ve Vládcích loutek a Lupičích těl. Fakulta ovšem přinesla do té doby dvě skvělé novinky, jednak zahrnula do filmu vtip, narážky na jiné filmy a postavy, ale hlavně děj vrazila na střední školu, ve které dokázala naprosto dokonale popsat hierarchii studentů, jejich psychologii a zároveň přinesla skvělé postavy samotných študáků, kteří reprezentovali snad každého člověka, který kdy chodil na střední. Příběh začíná tak, že je napaden trenér fotbalistů a ten jako první člověk infikovaný mimozemským parazitem začíná nákazu šířit. Postupně nakazí celý učitelský sbor a když je ovládnut i poslední učitel, všechna pozornost se začíná zaměřovat na studenty. Tehdy třicetiletý Rodriguez dokonale pracoval s napětím a paranoiou, zároveň do filmu přitáhl své věrné herecké hvězdy do menších rolí jako například Roberta Patricka nebo Salmu Hayek

 

Bilance:

K Fakultě se musí přistupovat velmi osobitě a opatrně. Pokud tento film uvidí člověk poprvé ve dvaceti letech a starší, pak mu přijde jako tuctová béčková nuda ze střední. Málokrát jsem se setkal s pozitivními ohlasy na Fakultu například od třicátníků. V podstatě všichni uživatelé, se kterými jsem byl na CSFD v kontaktu ohledně Fakulty a pro které tento film znamená něco víc, jsou řádově stejně staří jako já (* 1989), tento film viděli jako puberťáci a díky tomu na ně zapůsobil. Fakulta se celkově řadí do kategorie teen horor a jestliže teen filmy slouží primárně pro teen generaci, pak je Fakulta jednoznačně jeden z nejlepších teen sci-fi hororů v historii filmu. Má skvělého režiséra, skvělé mladé herce, ze kterých se postupem času stali kvalitní herci (Hartnett, Wood, DuVall, Hatosy), v téměř každé roli velké herecké jméno, brilantní vykreslení střední, kvalitní efekty a do té doby originální námět pro teenhoror. Hodnocení Fakulty je na CSFD 67% a na IMDb 63%, ale pokud by hodnotila pouze cílová skupina, pak se jedná o jeden z nejvděčnějších filmů, které byly kdy natočeny. 

 

-> STAHUJ FAKULTU, ZDE  <-

Fakulta / The Faculty (1998)