Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Horor
  • Sci-Fi

Recenze (3 948)

plakát

Soukromá škola (1983) 

Šestá teen komedie v roce 1983, tak co k tomu psát? Poprocková muzika s pár menšími rok starými hity (Rock This Town, Da Da Da), spousta pěkných holek které odhalí co můžou, pár vychovatelek kazících zábavu a trošku té kýčovité naivní romantiky. Všichni včetně dospělých jsou nadržení, dělají kraviny a z toho plyne humor. Neurazí to, ale všechny ty vtípky už jsem xkrát viděl, ani jednou jsem se pořádně nezasmál a vzhledem k tomu, že tu není žádný příběh, ani nějaké zajímavé postavy, tak víc než na 2* to není. PS: První známější film Matthewa Modina.

plakát

Dva podobní (1983) 

Bůh se rozhodne zničit svět, pokud se nenajdou dva lidi, kteří se do týdne zamilují tak, že se pro sebe obětují, čemuž se snaží zabránit ďábel. Výborný námět, osvědčený ústřední pár Travolta Newton-Johnová, pár dalších herců (Reed, Durning...) a menší hit Twist of Fate. A nevím proč, ale absolutně to nefunguje. Nebe a Bůh vypadají jak z české TV pohádky, andělé jako banda bezďáků, Reedův ďábel jako otylý strejda. K tomu on se pokouší řešit dluhy vyloupením banky a ona toho využije ke zpronevěře, absolutně si nerozumí, ale zamilují se. Mizerné dialogy, pitomý scény (restaurace) a romantická komedie končí jako thriller s rukojmím... obrovské zklamání, hvězdičky jen za chemii ústřední dvojice a napínavé finále, které je ovšem jak z jiného filmu.

plakát

Panictví po americku (1983) 

Jediný z 4 Cruisových filmů z roku 83, který jsem ještě neviděl; 3 kluci a mladší bráška se vydávají do Mexika 60. let ztratit panictví. Zpočátku to vypadalo jako další pitomá teen komedie a kluci se mi pletli, nakonec se z toho vyklubal docela fajn film. Postavy se vyprofilovaly (romantik, hajzlík, nadrženec a kšeftman), kromě shánění ženských se objevily i problémy (nasraní vojáci, gang, úplatnej polda). S chutí jsem se zasmál při kupování španělských mušek, líbilo se mi sblížení s čerstvě rozvedenou starší ženou a finální útěk z Mexika byl i celkem dramatický. Jen teda ten Cruise tady spíše nehraje než hraje a navíc jako klučina vypadal jako děsnej trouba.

plakát

Polda a bandita 3 (1983) 

Třetímu dílu chybí jak režisér, tak Fieldová a Reynolds (ten se mihne v kratičké snové sekvenci). Takže v centru dění je tentokrát polda v důchodu, se kterým se Enosové vsadí o 250 tisíc proti jeho odznaku, že nedoveze plastovou rybu z Floridy do Texasu. A jako soupeř je tu banditův sidekick Cledus, který s jeho image a autem vyráží poldovi rybu ukrást. Čili děj neexistuje a je to blbější, ale pořád zábavné, vedlejší postavy to bez problémů utáhnou. Buford se rozčiluje nad synem, konkurencí i moderním světem, Cledus balí ženskou, Enosové kují pikle a mezitím se závodí, skáče, demoluje všechno a všude a to navíc skoro celý film. Trojka je mnohem "akčnější" než předchozí díl. Zkrátka takový hraný animák, který si rozhodně nezaslouží 36%, ale aspoň 3*.

plakát

Transakce století (1983) 

Podivný film odehrávající se mezi "obchodníky se smrtí", laděný do komedie. V podstatě jde o to, že se Chasův obchodník snaží prodat jednomu banánovému diktátorovi bezpilotní letadla a nezastaví se před ničím, dokonce ani před tím nastrčit mu svoji holku (Weaverová) do postele. Na komedii nehodící se námět, z hrdiny je člověkovi spíše zle, než aby mu fandil a ani to není moc vtipný; od srdce jsem se zasmál jen u auta s plamenometem. Je tu slušný letecký souboj na konci a Chase se snaží jak může, ale i tak Friedkinův nejslabší film. 2*.

plakát

Falešné míče (1983) 

Teen komedie o sexu přesně v té podobě, v jaké to nesnáším. Dementní, trapné, stupidní, všichni jsou nadržení a chovají se jako idioti a každá scéna či "dialog" se točí kolem sexu. Přitom to není sexy,  koz je málo, místy je to příšerně natočené (vrakoviště vs. gladiátoři) a není to vtipné. Zasmál jsem se asi 3*, z toho jednou díky sprostému dabingu a je tu fajn muzika, za to 1*. Jinak jsem si říkal, jak by bylo fajn, kdyby se objevil třeba Jason s mačetou a ukončil jejich (a moje) utrpení, ale bohužel.

plakát

Taxikáři (1983) 

Taxikáři jsou ztřeštěnou, dementní komedií s bandou dementů, socek, magorů, buranů i zlodějíčků. Na příběh, postavy nebo něco podobného se tu nehraje, ale zato tu neustále někdo blbne, řádí, dělá kraviny nebo ostudu a k tomu burácí synťáková hudba plná neznámých, ale našlapaných písniček. Zkrátka typická 80s šílenost, u které jsem se ale docela bavil a která umí i překvapit - třeba když se ti loseři spojí, aby zachránili firmu, nebo nečeknou zápletkou s únosem na konci. Je tu mladičký Baldwin, Busey a nečekaně sympatický Mr. T, kterého jsem kromě Rockyho nikdy v ničem neviděl. Moc jsem v téhle blbině pozdější styl Schumachera nepoznával, ale rozhodně jsem se nenudil. 3*. PS: Jsem anděl smrti, zavezte mě do pekla. A máte zavazadla? :D

plakát

Flashdance (1983) 

Flashdance to je především legendární titulní pomalo-rychlá písnička, 100% největší hit roku 1983, který zaslouženě dostal Oskara (a na paty mu šlapající nadupaný Maniac). Film jsem kdysi v dětství viděl, ale vůbec nic jsem si z něj nepamatoval. A snadno bych to mohl sestřelit jako někteří tady jako povrchní, kýčovitý, bezpříběhový muzikál. Ale mě se to prostě líbilo, je to zkrátka ztělesnění feel good osmdesátek. Tanec ve všech podobách (balet, umělecký striptýz, krasobruslení, breakdance), spousta neznámých, ale výborných songů (plus dva starší Gloria a I Love Rock´n´Roll). Výborná atmosféra "downtownu" s fabrikami, bary a rozpadlými baráky, spousta symaptických postaviček okolo. A hlavně Jennifer Bealsová jako neskutečně miloučká, naivní, rázná i sexy (ten zadek a stehna!) osmnáctka. Tvůrci ji sice spárují s dvakrát tak starším Nourim, ale čert to vem, i ta romantika byla příjemná. Na konec přijde scéna konkurzu, což je jedna z nejúžasnějších tanečních scén, co jsem kdy viděl a mě je jasné, že míň jak 4* prostě dát nemůžu.

plakát

Phar Lap: Národní hrdina (1983) 

Skoro tři tisíce hodnocení, 85% a já jsem o tomhle filmu nikdy neslyšel, ba dokonce ani o tom koni a navíc jsem si myslel, že jde o dětský film. Přitom je to klasické sportovní drama. A i když mě koně, dostihy a tohle všechno moc nebere, musím uznat, že to byl výborný film. Do detailů vypiplaná retro výprava Austrálie 30. let, krásná hudba, perfektní kamera hlavně v dostizích, postavy (majitel, trenér, ošetřovatel), které jsou tak akorát nastřelené, aby se o nich člověk něco dověděl, ale aby nestáli v cestě hlavní hvězdě filmu. A v pozadí pěkné svinstvo ze strany majitele, sázkařů a hlavně dostihové federace, vedoucí k tragickému konci. Vše podtrhuje famózní starý dabing, třeba sportovní komentátoři závody prožívají jak kdyby komentovali finále mistrovství světa ve fotbale s českou účastí. Oceňuji, že si Wincer (později třeba Zachraňte Willyho) nic nepřidal a natočil to tak jak to bylo ve skutečnosti. Takže i když to není můj šálek čaje, 4* si to zaslouží.

plakát

Návrat černého hřebce (1983) 

Alec a Black podruhé po 4 letech a namísto tradičního dostihového/dětského filmu podivné arabské dobrodružství. Z Aleca je teenager, ovšem chová se stále jako naivní, umíněné a pitomé děcko; když mu Blacka unesou do pouště klidně se vydá mezi arabské kmeny a s absolutní naivitou prochází smrtelně nebezpečné situace. Ale tak je to dětský film. Black se hodinu prakticky neobjeví, místy je to nuda, místy naivní pohádka, na druhou stranu přátelství se starším arabským klukem je pěkné, stejně jako všechny koňské scény a finální závod v poušti s rozumným dovětkem parádní. Takže neutrální 3*, ale opět film, který šel tak trochu mimo mě.