Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Western
  • Drama
  • Komedie
  • Dobrodružný

Recenze (108)

plakát

Ikarie XB 1 (1963) 

Úžasný sci-fi film. Ani se mi nechce věřit, že něco takového vzniklo u nás 14 let před Hvězdnými válkami. Stále působivé, s mistrovskými triky a skvělou hudbou. Nejlepší část filmu je určitě prozkoumávání vesmírné lodi z 20. století s jadernými zbraněmi na palubě. Ikarie XB 1, to je náš filmový poklad, který strčí do kapsy většinu zahraničních scifáren z 50. a 60. let.

plakát

Zbraně pro San Sebastian (1968) 

Western netypický tím, že se odehrává v polovině 18. století, takže máme možnost vidět starší zbraně, vojáci nosí jiné uniformy a celkově je to originální. Spousta lidí tady píše o podobnosti s filmem Sedm statečných, ale já to vidím jinak. Anthony Quinn ztvárnil trestance prchajícího před zákonem, který se jako kněz ukryje v mexické vesnici, kterou ohrožují indiáni. Do doby, než sežene zbraně pro vesničany je ve  filmu dost náboženské tématiky, ale když se z vesnice stane plně vyzbrojená pevnost a indiáni zaútočí, stane se z toho brutální masakr. Dokonce dojde i na odpálení přehrady.

plakát

Souboj u El Diablo (1966) 

Už úvodní záběr na nůž, který rozřízne filmové plátno napovídá, že to bude drsný násilný western, což potvrdí první útok indiánů. Po druhém útoku se vojáci (většinou nováčci) ocitnou v pasti pod skalami, kde musí čelit silné přesile. S každým další útokem vojáci umírají, atmosféra houstne, až to začne vypadat, že nikdo z nich nepřežije. Skvělý western.

plakát

Souboj na obloze (1997) 

Zase jsem se nechal zlákat plakátem, tentokrát mě ani hodnocení neodradilo (k dnešnímu dni 24%). Úplný odpad to určitě není, ale blbost se špatně natočenou akcí ano.

plakát

V ostře sledovaném pásmu (1978) 

V Rusku probíhá vojenské cvičení, kde jižní vojáci mají dobýt velitelství severních. Většina filmu vypadá tak, že vojáci pobíhají po lese, občas nějaká rvačka s nepřítelem, ale to je všechno. Aby to bylo zajímavější, zamotají se do toho ozbrojení trestanci. To může znít napínavě, bohužel mají málo prostoru, takže napětí se nekoná.

plakát

Hrdinové z Telemarku (1965) 

Nevím, jak hodně film odpovídá skutečnosti, ale líbilo se mi to. Hlavní herecké duo Douglas a Harris je fajn, speciální efekty (výbuch lodi) povedené a pěkné zasněžené lokace mají své kouzlo. Špionážní příběh je jako z bondovky a připomíná pozdější snímek Kam orli nelétají (1968).

plakát

Winchester '73 (1950) 

Westernová klasika se slavnou puškou v hlavní roli. Potěší kvalitní scénář a velká dávka přestřelek, z nichž ta závěrečná ve skalách patří mezi nejlepší westernové souboje, jaké jsem kdy viděl. Jasných pět hvězd.

plakát

Ohnivá liška (1982) 

Clint tentokrát vyrazil do Ruska, aby tam ukradl speciální stíhačku a odletěl s ní do USA. Dvě hodiny jsou tak akorát. První část, kde Clint uniká ruským agentům je dost napínavá a v druhé části se to naplno rozjede a sledujeme letecké souboje. Pravda, triky už zestárly, ale Eastwood, superstíhačka a rusáci, to je kombinace, na kterou se pěně kouká.

plakát

Nejdelší den (1962) 

Jelikož jsme si nedávno připomínali 80 let od vylodění v Normandii, podíval jsem se na tenhle slavný velkofilm, poprvé v černobílé verzi. 42 hereckých hvězd a 5 režisérů, to v žádném jiném filmu neuvidíte. John Wayne jako vždy správný drsňák, Curd Jürgens opět v německé roli, Bourvil jako typický Francouz, ... Jenom škoda, že Sean Connery měl tak málo prostoru.

plakát

Banditi nebe (1986) 

Pokud budete očekávat normální válečný film, nebo se necháte zlákat lživým plakátem (takový výbuch vzducholodi ve filmu neuvidíte), budete možná zklamaní. Tohle je totiž béčková, ale celkem zábavná šílenost, která začíná jako western, ale když se děj přesune do Evropy, stane se z toho úplná kravina. V závěrečné bitvě jsem nemohl věřit vlastním očím, co všechno tam bojovalo proti vzducholodi. Jestli si myslíte, že ve válečném filmu vás nemůže nic překvapit, koukněte se na tohle.