Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Sci-Fi
  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný

Recenze (174)

plakát

Prázdniny v Římě (1953) 

Nádherný, romantický, vtipně a inteligentně natočený film, který se navíc ještě obejde bez kýčovitého konce. Audrey Hepburn je tu opravdu úžasná a elegantní, zřejmě její nejlepší role. S Gregory Peckem si dokonale rozumějí.

plakát

Teorie všeho (2014) 

Zpracovat životopis tehdy ještě žijícího člověka má svoje výhody a nevýhody. Můžete spolupracovat přímo s ním a dostat se tak blíž ke skutečnosti, jenže na druhou stranu narazíte na věci, co chtějí citlivý přístup. Režisér proto drsnou realitu Hawkingovy nemoci sice ukázal, ale zjemnil a asi o něco uhladil i vztahy (možná až moc). Zaměření na osobní stránku místo fyziky odpovídá tomu, že se vychází ze vzpomínkové knihy Jane Hawkingové. A ceny pro herce v hlavní roli jsou tady rozhodně zasloužené.

plakát

Ptáci v trní (1983) (seriál) 

Tuhle sérii jsem viděla už dávno, takže ji nemám v paměti úplně čerstvě. Nicméně taky nevím, proč si vysloužila tak nízké hodnocení. Řekla bych, že je sice natočená jako červená knihovna, ale poctivě, s velice solidním obsazením i výpravou. Samozřejmě je to zkrácená a mírně zjednodušená verze. Vynechává i některé vedlejší postavy; jenže se děje u adaptací úplně běžně. Vztah Ralpha a Meggie je tu zachycený tak, aby si divačky získal, a oba jejich představitelé jsou vybraní dobře. Je tu pár detailů, které se z knihy nepřenesly, protože by to bylo složité, přitom měly svůj význam. Meggiin manžel měl být podobný Ralphovi. Proto si ho vybrala jako náhradu a proto většinu lidí nepřekvapilo, že se Ralphovi podobá i Meggiin syn. (Tohle tu samozřejmě taky není, i herec představující Dana vypadá úplně jinak.) Závěr je takový, jaký si Colleen McCulloughová mohla dovolit, aby nešla přímo proti církvi. Spoiler: Po náznaku smířlivého konce, kdy by se měl Dan vrátit domů jako kněz, zjistíme, že jediný, kdo po tom všem získal trochu štěstí, je Megiina legitimní dcera. Dan zemřel. Dalo by se říct, že kvůli tomu, že chtěl pomáhat ostatním; autorka předlohy ho ale nechala umřít jako oběť. Dan totiž zdědil po otci srdeční vadu, jenže to samozřejmě nevěděl - a to byl trest pro jeho rodiče za zakázaný vztah.

plakát

Trojúhelník smutku (2022) 

Dá se říct tři filmy v jednom. Nejdřív vztahovka z prostředí modelingu, po ní drsná verze Účastníků zájezdu na luxusní jachtě a pak ještě Survivor. Pokud jde o konec, ráda bych si vybrala tu lepší možnost a jsem vděčná režisérovi, že ji nechal aspoň naznačenou, i když sám by podle všeho dal přednost jiné.

plakát

Star Trek - Smrtící roky (1967) (epizoda) 

Příběh o předčasném stárnutí, co by byl vlastně dost smutný, nebýt závěru a scének, ve kterých se ukazuje, jak kapitán ztrácí paměť a dohaduje se s podřízenými. A samozřejmě masky, kdy se barva vlasů mění skokem na šedou a zase zpátky. I proto je možná lepší nebrat tu všechno až tak vážně.

plakát

Star Trek - Manévr s korbomitem (1966) (epizoda) 

První díl začal na hranicích známého vesmíru, druhý se dostal k hledání nových civilizací. Je postavený na jednoduchém nápadu, lehce zapadlém v nánosu retra, které tentokrát reprezentuje hlavně barevná kostka a s ní maska mimozemšťana. Posádka se pomalu skládá do známé sestavy. Uhuře sice žlutá uniforma pilotů nijak zvlášť nesluší, to se ale brzy srovná, protože jako spojařka přejde k technikům. Na palubě je už i McCoy, na rozdíl od jiných ve výborné formě. Stejně jako Spock, takže vtipů v konverzaci přibývá. ("Uvědomujete si, že vykazujete jistou... neefektivnost, když se mě ptáte na věci, o kterých jste už rozhodl?") Korbomit použili scénáristé pak ještě jednou v epizodě Smrtící roky.

plakát

Moon (2009) 

Zajímavý a dobře natočený nápad, osamělý horník na Měsíci. Přes mírně optimistický konec mi tohle zůstalo v paměti jako jedno z nejsmutnějších sci-fi, jaké jsem kdy viděla.

plakát

Ad Astra (2019) 

"Ke hvězdám" vypadalo, že bude zářezem do hloubky, přinejmenším na čtyři hvězdy. Brad Pitt se tu neusměje a dost pochmurný příběh i svoji misi táhne skoro celou dobu sám. Autoři se sem snažili dostat něco z poselství o životě, bohužel konec je nedopečený. Donald Sutherland se objevil jen v pár scénách a když se konečně dostal ke slovu Tommy Lee Jones, neměli s Pittem čas nic pořádného rozehrát. Všechno začalo být hrozně zkratkovité, přitom právě tady mělo jít o nejsilnější část filmu, ze kterého oba mohli dostat mnohem víc, kdyby jim to režisér dovolil. Možná 70% za ty dva a cestování po sluneční soustavě.

plakát

2 zbraně (2013) 

Dva parťáci, agent nebo mafián za každým rohem, jinak klasika - přestřelky, auta, přepadení banky a přiměřeně hezká lady. Všechno naštěstí celkem dobře odsýpá, navíc Washington a Wahlberg dodali hrst vtipů, které pobaví víc než zflikovaný děj. Jen asi nejslabší film, co jsem zatím s Washingtonem viděla, proto 50% a dvě hvězdy (po srovnání s Únosem vlaku 123 a Mužem v ohni).