Recenze (512)

Jára Cimrman ležící, spící (1983)
„Co to píšete doktore Čechove?“ „Dvě sestry.“ „A není to málo Antone Pavloviči?“ Toho bohdá nebude, abych neviděl životopisný snímek největšího, ale za své doby nepochopeného dramatika, umělce, vynálezce, filosofa a bořiče monarchií Járy Cimrmana. Jářku to byl ale renesanční člověk.

Love, Death & Robots - 3. svazek (2022) (série)
Docela rychle jsem zhltl třetí svazek LD&R a jsem lehce rozmrzelí. Vlastně mě nic vyloženě nenadchlo, u ničeho jsem se nečeřil hrůznou ani nepopadal smíchy a možná to je už tím návalem epizodek, kdy za ty tři sérky jsme toho viděli hodně, ale aj tak podle mého se nevyčerpala všechna témata vhodná pro tuhle franšízu a to je vidět! Protože právě ta rozmrzelost vychází z jisté nedopečenosti! Tvůrci dokáží budovat faskní světy se zajímavými bytostmi, ale už s nimi neumí nebo nechtějí pracovat a dokopat je do zdárného konce s poselstvím jako tomu bylo v předchozích svazcích. Zkrátka mě třetí sérii nijak zvláštně neučarovala a tak ani nedokážu vybrat více nejlepších epizod, takže zmíním pouze Masonovy krysy, které jsou tou esencí této sérii. Nejsem nadšen, ale aj tak se nenechám a na tento roční čtvrtou sérii se těším jako malé dětskou. Ke konci už jen zmíním, že ten world building a následný úpadek bez konečného rozhřešení mě nejvíce štvalo u V klenutých sálech pohřený a Roje . S tímže Roj jsem si dal dvakrát a stejně jsem nedokázal uvěřit smyslu příběhu. Ocenit animaci a sci-fi svět se však musí!

Comeback - Scrabble trable (2009) (epizoda)
Ty vado! S Jednímpřehráním jsem si připoměl tento výkvět české seriálové scény a zjistil, že jsem viděl fakt pěknou řádku dílu. Tak možná si dám většinu znova a taky nejspíše přibydou i novinky!

Společník (2025)
Už úvodní vnitřní monolog Iris mě dostal do kola a uvedl film na pravou míru, ale možná přestřelil celou vizi. Společník se zdá být jako originálně napsané o AI pojednávající sci-fi, ale navzdory svém vlastní vytvořené tváři podle mého čerpá z dnes již kultovní Ex Machiny, která tématiku robotiky předvedla v dosti temném hábitu a dodnes se jedním z neuznávanějších sci-fi povídek. Společník se však vydává lehce odlišnou cestou a zásadní zvrat vás možná, pokud jste moc nečetli kolem a nekoukali na trailery, dosti uhrane a budete i lehce šokováni, i přes to má tahle zajímavá premisa svoje neduhy. Jeden z těch hlavních je lehce nedokovaný scénář, který ač může působit chytře, tak má díry, ale dokáže je dost hezky zakrýt. V jádru však působí jako lehce dětinská představa. Na stranu druhou svoje "blbé" postavy dokáže obhájit charakterem a vydobít si tak konečné postavení. Chybí mi však přidaná hodnota. Hodnota, která mě byla slíbena prvotními slovy hlavní postavy. Chybí mi ten rozlet. Společník je bez tohohle pouhou sci-fi originalkou pro hezkej večer a nic víc. Slabší čtyři hvězdy. - 65 % -

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)
„...na světě je to tak, že jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí.“ Cimrmanský humor je pro mě lehce začarované ovoce. Neřechtám se u něj ani se nepopadám za břicho, ale jen s úsměv na rtech přitakávám, což může vyznít jako hanění či nespokojenost, ale to nikoliv není. Jde jen o to, že se mi jejich humor nedostal úplně pod kůži, jen tak letmo pod ní prošel.

Love, Death & Robots - 2. svazek (2021) (série)
Počet epizod se redukoval na devět z prvních osmnácti (1. svazek), ale kvalit neubylo. Může se tak zdát, že druhá série LD&R je slabší, ale nejspíše bych se moc nepouštěl do porovnání. Už je kvůli velkému rozpětí dílů. Ale znovu vypíchnu díly, které pro mě tvoří jádro/ esenci této série. Ale ještě předtím dodám, že díly Utonulý obr a Vysoká tráva mají zajímavou myšlenku, která je podle mého ale nedotahla k tomu špičkovému konci. | Nejlepší epizody: Zakázané ovoce | Duch Vánoc |

Venom: Poslední tanec (2024)
Závěr venomovské trilogie, kterou těžko nějak silně hanit, protože to co vždy slíbila, tak s docela příjemnou vizí splnila. To, že nás ne vždy hezky překvapila, se dá odpustit. Venomovi bijáky totiž vždy byly opravdovými akčními komiksárnami bez vyššího principu. Člověk se posadil k televizi nebo před kinoplátno a dobrých 90 minut sledoval zábavnou, odlehčenou a akční podívanou, kterou, pokud chtěl, si užil a mohl samozřejmě breptat okolo plných řádků témat, ale na co by to bylo. A tak ani já nebudu chodit kolem horké kaše nebo tady mluvit o všech problémech Posledního tance. Jen letmo shrnu, proč je podle mého třetí Venom ten zkrátka nejméně svůj. Začíná to Hardym, kterému pomalu vyprchalo to nadšení pro svoji roli a jeho stárnutí Venomovi nijak nepomohlo. K tomu se váže i záporák a jeho “klan”, který jde popsat krásným slovíčkem - meh. Jednoduše pro mě příšerky z hlubin temna nebyly dostatečnými zlosyny už jen kvůli samotnému principu, kdy Venom potřebuje záporáka, se kterým by prohodil nějaké ty vtipné hlášky a tím ani Knull ani jeho armáda temnot není. Do třetice dodám, že souboje jsou fajn, ale jen fajn… Zatímco u Carnage jsem si užíval práci se CGI a jistou cool atmošku kolem celé postavy, tak zde jsou symbionti využití malým potenciálem a místo vyloženě hustých akčních scén dostáváme jen a pouze fajn scény… Třetímu Venomi vyprchala esence, kterou jeho starší bráchové měli a závěrečné rozloučení se s ústřední dvojkou je podle mého pouze nutnou formalitou pro studio postrádající venomovské já. - 40 % -

Venom 2: Carnage přichází (2021)
Druhý Venom je pro mě čistým komiksovým dílem, ve kterém se dává úsilí do akce, nabourávají se vztahy mezi postavami a je zde i závěrečná bitka. Zkrátka slušný akční nářez, který mocnými pilíři drží Woody Harelson a hlavně Tom Hardy!

Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda (2024)
Bob a Bobek jsou nemalou součástí naší země a bylo tak jen otázkou času, kdy dostanou svůj celovečerní snímek. Otázkou číslo dva bylo jak bude tento příběh pojat a pro jaké publikum bude určen. S tím, že bod druhý je právě ten nejdůležitější. Takže jak to s těmi králíky s klobouku vlastně je? Jaké věkové skupiny králíci kouzelníka Kapustóna pokrývají? Vlastně jen malé kroužky. Krouží kolem malých a děti a na ně i svým příběhem cílí. Těm se historka o Mrkvojedovi bude líbit a jejich zalíbení si králíci najdou, ale není to škoda? Bob a Bobek jako ikony Česka se mohli vyhoupnout o něco dál a ukázat i svým raným divákům, že dokáží i pro udělat dobrý animák. Přeci jenom už v roce 1978 debutovali s prvním dílem kresleného pořadu pro děti a mládež a přes další desetiletí se zapsali pod kůži i dalším a dalším generací. Tak proč neudělat snímek, který by spojit diváky a servíroval to nejlepší z králičího života. Sice by šlo o nelehký úkol, ale zato by dosti jasně potvrdili své místo v české síni slávy. Za tohle je však nemůžu hanit a spíše už jen přidám, že animace je povedená, hravá a typická pro český styl. Dabing povedený - Hádkovi se ukázali! A příběh děti uspokojí a podá nový zážitek z rajonů Boba a Bobka. - 55 % -

Karcoolka 2 (2011)
Ble! Jednička mě už po několikáté dokázala rozesmát svými infantilními vtípky, povedeným dabingem a smyslem pro entuziasmus, ale tohle je těžká splácanina bez jakéhokoliv vyššího úmyslu. Začne to příšerným dabingem, snad ještě horší animací než má jednička a přežene se to přes nudný příběh, trapné vtípky až do bodu, kdy chcete vyloženě vypnout televizi... na štěstí to má jen 80 minut!