Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (332)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Karel Zeman, ktorý je pri tomto titule podpísaný pod námetom, scenárom, výtvarným spracovaním a réžiou, sa nechal voľne inšpirovať románom G.A.Burgera a G.Doré a v roku 1961 natočil bizarnú sci-fi fantasy "Barón Prášil". Vizuálne podmanivé dielo. Tak ako som u toho českého filmára zvyknutý. Hudobné podklady na veľmi vysokej úrovni. Taktiež suverejny Miloš Kopecký je v titulnej úlohe skvelý. Napriek tomu dám len priemerné tri hviezdičky. „Barón Prášil“ skrátka nie je zrovna môj favorit medzi filmami famózneho Karla Zemana. *** ()

zette 

všechny recenze uživatele

Skutecne genialne absurdni fantasmagorie v podani Karla Zemana. Skvele triky, vytvarne zpracovani a choreografie postav. Vyborne herecke obsazeni, Kopeckemu sita role na miru. Proc tedy nedavam pet hvezdicek? Osobne mam trochu problem s postavou Barona Prasila. Film vsak povedeny a velmi originalni. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Moc pěkné. Zatímco ale Cesta do pravěku se vyznačovala také perfektně rytmizovaným vyprávěním, Baron Prášil je především neutuchající a dějově občas nuceně epizodickou přehlídkou Zemanovy úžasné vizuální fantazie, jejíž provedení už možná s rostoucím stářím lehce uvadá, ale ryze kinematografická radost spojená s kreativním rozpohybováním mizanscény neuvadne nikdy. A frajer Kopecký samozřejmě kraluje. 75% ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Zeman byl skutečně originální umělec s nesmírnou fantazií. Jeho dílo je navíc povznášející, laskavé, humorné. Touha po poznání, dobrodružství, láska, přátelství, to vše vyjádřené nezapomenutelnými poetickými vizemi velkého fantasty. Pozadu nezůstávají ani herci v čele s Milošem Kopeckým a Janem Werichem. Fantazie, sny a romantika. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Nádherná pohádka o smíru vědy a umění, protože obě potřebují vzácný dar fantazie. A Karel Zeman byl mistrem jak v oboru filmové techniky, tak ve scénáři. I přes baronův komentář je film založený na propojení vizuální a hudební stránky (Zdeněk Liška), absurdních nápadů, které však nevyčnívají, ale slouží celku, a skvěle vypointovaných hlášek (A kačery také vyhubíme!). ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • V scéne, keď sa Barón Prášil (Miloš Kopecký) prechádza na koni po morskom dne, si môžeme všimnúť tvora, ktorý nápadne pripomína živočícha z triedy ľalioviek (lat. Crinoidea). (Circumscriptor)
  • Snímek byl inspirován knihou „Baron Prášil“ od Gottfrieda Augusta Bürgera. (Ded@M@tes)
  • Ve filmu se defacto cestuje časem (což by s touto tématikou byl po Cestě do pravěku druhý film Karla Zemana), protože tu máme: vesmírné lodě s astronautem Toníkem z 20. nebo možná 21. století, Verneovy kosmonauty z 19. století, Cyrana z Bergeracu ze 17. století a samozřejmě Barona Prášila z 18. století, kde se odehrává i zbytek filmu. Toník mluví pořád o vědě a technice, vypráví princezně Biance moderní pohádku o letu na Měsíc a že vlastně přišel z budoucnosti potvrdí i sám Baron Prášil v rozhovoru s generálem EleMele: „Možná že přišel ze světa, kde něco takového (cestování pod vodou a na Měsíc) už je zcela normální.“ (Jan.Kanak)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama