Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (332)

mortak 

všechny recenze uživatele

Nádherná pohádka o smíru vědy a umění, protože obě potřebují vzácný dar fantazie. A Karel Zeman byl mistrem jak v oboru filmové techniky, tak ve scénáři. I přes baronův komentář je film založený na propojení vizuální a hudební stránky (Zdeněk Liška), absurdních nápadů, které však nevyčnívají, ale slouží celku, a skvěle vypointovaných hlášek (A kačery také vyhubíme!). ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Teprve "Dobrodružství Barona Prášila" (1988) v režii Terryho Gilliama mě přiměla k tomu, abych oprášila dávné vzpomínky a po letech se znovu podívala na snímek mága české animace Karla Zemana. Jeho Baron Prášil sice není dokonalý, ale nezapře svého duchovního otce a nejen průkopnickou animací, ale především lehkým vtipem, poetickou hravostí a noblesně servírovanou satirou vítězí na celé čáře. ()

Reklama

Tommass95 

všechny recenze uživatele

Tento film na mě sice nezapůsobil tolik jako Cesta do pravěku nebo Vynález zkázy, nicméně musím říct, že toto je opravdu výborné dílo, Zeman do něj vložil asi nejvíc fantazie, ze všech svých děl a když pomyslím, že tehdy ještě nikdo do vesmíru neodcestoval, tak před ním musím smeknout. Karel Zeman je opravdu geniální režisér a Miloš Kopecký v hlavní roli je podtrhuje už tak výborný film. Maximální hodnocení sice nedám, ale myslím, že po dalších projekcích bych se i k tomu mohl přiklonit. ()

MarekT 

všechny recenze uživatele

Ač si Karla Zemana hodně vážím, u sledování jeho filmů mám vždy dva problémy. Prvním je téma. Všechny filmy, které jsem zatím viděl, jsou adaptací knih, u kterých mi nesedne moc děj. Druhým je mé zdání, že jeho tvorbu táhne výtvarná stránka a nic jiného. První opět platilo, to druhé naštěstí ne - hláškující Miloš Kopecký je prostě úžasný. Ale pořád platí, že Zeman bez triků není pravý filmový zážitek. Chválabohu mi zde triková úroveň přišla ještě lepší než v předchozích snímcích a sem tam jsem si opravdu myslel, že se dívám na nějaký zahraniční snímek. To se v českém prostředí málokdy vidí, pokud to mé oči někdy zaznamenaly. Myslím, že to je jeden z argumentů pro vysoké hodnocení. Druhým jsou ty již zmíněná filmová kouzla, za která vždy dávám jednu celou hvězdu jako vyjádření úcty ke Karlu Zemanovi. Jelikož se mi film líbil ještě více než "Na kometě" (i když ten měl lepší příběh), dávám stejně jako onomu filmu taktéž pět hvězd. I když zajímalo by mě, jestli bych takhle hodnotil, kdyby nebylo toho fantazírování. Nicméně v tomto případě jsem spokojen, že nějaké "kdyby" neplatí. ()

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Ach... Jak mě nenadchla Cesta do pravěku, tak stejnou měrou mě dostal Baron Prášil. Anebo spíš Milda Kopecký? Anebo Karel Zeman? Tohle všechno v Baronu Prášilovi funguje jako celek, vhodně doplněný úžasnými animacemi a triky. Chvílemi mě napadlo, jestli Johny Depp nenašel svou inspiraci pro Jacka Sparrowa právě v tomhle filmu :) Líbily se mi narážky na literární díla, vtipy (Černé moře, Žluté moře a Rudé moře), postavy (Jan Werich coby kapitán nebo Jana Brejchová jako Bianca di castello negro) a hlavně Miloš Kopecký jako snílek, don Juan, dobrodruh i jako obyčejný neobyčejný muž. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Ve filmu se defacto cestuje časem (což by s touto tématikou byl po Cestě do pravěku druhý film Karla Zemana), protože tu máme: vesmírné lodě s astronautem Toníkem z 20. nebo možná 21. století, Verneovy kosmonauty z 19. století, Cyrana z Bergeracu ze 17. století a samozřejmě Barona Prášila z 18. století, kde se odehrává i zbytek filmu. Toník mluví pořád o vědě a technice, vypráví princezně Biance moderní pohádku o letu na Měsíc a že vlastně přišel z budoucnosti potvrdí i sám Baron Prášil v rozhovoru s generálem EleMele: „Možná že přišel ze světa, kde něco takového (cestování pod vodou a na Měsíc) už je zcela normální.“ (Jan.Kanak)
  • Jan Libíček ve své první filmové roli. Na několik sekund se zde mihnul jako sultánův vrchní eunuch Hadži Baban. (bomber7)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama