Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pečlivý a energický Chuck Noland je zaměstnán u známé společnosti FedEx, která rozváží poštu po celém světě. Díky tomu žije velmi rychle. Jeden den je v Rusku, vzápětí pár hodin stráví ve Francii. Pro samý spěch si vlastně ani nedokáže užívat života. Práce Chucka okrádá o tolik času, že si se svojí důvěrnou přítelkyní Kelly dokonce předává vánoční dárky v autě na letišti. Když za několik hodin opět letí z Ruska zpět do Ameriky, letadlo FedExu s piloty a Chuckem nečekaně havaruje. Katastrofu a pád do moře přežije pouze Chuck, kterému se s malým člunem podaří dostat na neznámý ostrůvek. Po prvním šoku začíná po vzoru Robinsona Crusoa na stromě odškrtávat dny, při životě ho drží láska ke Kelly a naděje, že ho v krátké době někdo objeví… Dobrodružně laděný příběh o nezdolné lidské vůli nevzdávat se a bojovat o svůj život a své sny – natočil úspěšný hollywoodský režisér Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti I-III, Forrest Gump, Pod povrchem). Přípravy na filmový projekt začaly už někdy v roce 1998, kdy Tom Hanks o napsání scénáře k tomuto projektu požádal Williama Broylese Jr. (scenáristu Apolla 13 a Forresta Gumpa). Při jeho filmové realizaci pak musel podstoupit drastickou dietu a v průběhu přerušeného natáčení, za několik měsíců zhubnul o dvacet kilo. Tím působivěji pak předvedl proměnu z výkonného workoholika na polodivokého trosečníka se sklony k šílenství. S jeho skvělým hereckým výkonem film stojí i padá. Za ztvárnění Chucka byl Tom Hanks v roce 2000 oceněn Cenou kruhu newyorských filmových kritiků (nejlepší herec) a Zlatým glóbem (nejlepší herec v dramatu). Úlohu jeho přítelkyně Kelly Frearsové vytvořila Helen Huntová (Dr. T a jeho ženy, Lepší už to nebude, Po čem ženy touží). (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (67)

  • Obsah neotevřeného balíčku se dozvíme v jedné z reklam na FedEx, ve které trosečník přinese balíček příjemci a jen tak mimochodem se zeptá: „Co je v balíčku?“ na což mu žena odpoví: „V podstatě nic. Jenom satelitní telefon, GPS lokátor, rybářský prut, vodní filtr a nějaké sazenice. Jen takové hlouposti.“ (Maulincio)
  • Severoamerické tržby byly 233,6 milionu dolarů, celosvětové pak 429,6 mil. (NIRO)
  • Volejbalový míč Wilson, který ztvárnil jediného přítele Chucka (Tom Hanks), byl v roce 2021 vydražen za více než 230 tisíc liber. (Inspa)
  • Na začátku filmu, odehrávajícím se v Moskvě, můžeme slyšet ruskou vojenskou píseň Viktora Guseva a Lva Knippera z roku 1933 "Poljuško-pole". (pavelvojta)
  • Nápad na film vznikl v hlavě Toma Hankse (Chuck Noland), když si četl článek o společnosti FedExu a představil si, že by letadlo této společnosti, která vysílá několikrát denně spoje přes Tichý oceán, spadlo. (Fenk)
  • Podle starších verzí scénáře měl míč Wilson "obživnout" když by se u Chucka (Tom Hanks) začala projevovat duševní porucha. Trosečník měl také otevřít balíček, ve kterém by se nacházely dvě lahve pikantní omáčky a dojemný dopis pro manžela odesilatelky, který ji opustil. (Fenk)
  • Film posloužil jako inspirace k vytvoření videohry "Stranded Deep". (PlayEasy)
  • Žádné z ulovených zvířat nebylo pravé – ryba, kterou Tom Hanks (Chuck Noland) ve filmu „snědl“, byla gumová, a krab byl robotický (a poměrně drahý). (whack)
  • Po celou dobu, kdy je hlavní hrdina uvězněn na ostrově, nehraje absolutně žádná hudba. Je to schválně, aby i divák pociťoval tísnivý pocit izolace. (Dr Lizal)
  • Scenárista William Broyles Jr. se rozhodl strávit týden na pláži a vše si zkusit sám - obstarával si jídlo i vodu. (M.B)
  • Film se převážně točil na ostrově Monuriki v souostroví Fidži. Dále se natáčelo v Rusku, na Filipínách a v USA. (M.B)
  • Natáčení bylo tak dlouhé, že si Zemeckis stihl odskočit na natáčení filmu Pod povrchem. (Benjamin-L)
  • Scéna, ve které mluví Chuck (Tom Hanks) se Stanem (Nick Searcy) u krbu, byla natočena na jeden záběr, kamerou pohybující se pomalu okolo nich. Záběr trvá téměř 4 minuty. (don corleone)
  • Filmaři použili coby Wilsona tři volejbalové míče, přičemž přinejmenším dva byly o mnoho let později prodány prostřednictvím aukcí - jeden za 75 tisíc liber (v přepočtu 85 tisíc amerických dolarů), druhý za 308 tisíc dolarů. (don corleone)
  • Režisér několikrát trpělivě vysvětloval, že firma FedEx nic neplatila za to, že měla ve filmu tak zásadní roli. (don corleone)
  • Když vezmete počáteční písmeno jména Chuck (Tom Hanks) a přidáte k příjmení postavy, dostanete "C. Noland" - v angličtině se pak přečte jako "see no land" - země v nedohlednu. (don corleone)
  • Ve filmu se objevil zakladatel firmy FedEx Fred Smith. (don corleone)
  • Když byl režisér Zemeckis dotázán, co bylo v neotevřeném balíčku, odpověděl, že vodotěsný satelitní telefon na solární napájení. (don corleone)
  • Alan Silvestri napsal celkem jen 15 minut hudby, což je na 143 minut dlouhý film nezvykle málo. Je to kvůli tomu, že první hodinu a 43 minut není ve filmu vůbec žádná původní hudba (jen ruský chorál a písnička od Elvise). Poprvé zazní až ve chvíli, kdy Chuck Noland (Tom Hanks) opouští ostrov. (don corleone)

Související novinky

Sam Raimi se opět točí kolem hororového žánru

Sam Raimi se opět točí kolem hororového žánru

12.07.2024

Populární režisér Sam Raimi (Lesní duch, Spider-Man) nám nadělil svůj zatím poslední režijní počin v roce 2022 díky příspěvku do marvelovského univerza, kterým byl vlažně přijatý Doctor Strange v… (více)

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

21.10.2019

Režisér Sam Raimi (Armáda temnot, Lesní duch) se po desíti letech vrátí k žánru, který ho kdysi proslavil. Kultovní režisér chystá zatím nepojmenovaný horor, který by měl být kombinací Misery… (více)

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

13.02.2016

Drama vypráví o manželích (Vanda Hybnerová a Karel Roden), kteří se vydávají na vysněnou plavbu do Karibiku a doma zanechají dvě nedospělé děti (Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec). Nepřítomnost rodičů… (více)

Reklama tisíckrát jinak

Reklama tisíckrát jinak

07.07.2006

Product placement znáte všichni, a nejvíce z našich filmů, kde se autorům prostě nějak nedaří jej přirozeně zakomponovat do děje. Ovšem v amerických filmech, jako i v některých jiných ohledech,… (více)

Reklama

Reklama