Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V první půli 70. let vznikaly i filmy nejen stěží uvěřitelné, ale navíc také toporné - tento s vážnou tváří tvrdí, že zapřísáhlý komunista nezmění své smýšlení ani ve vězení. Tam se ocitl vlastní vinou, když podnapilý usedl za volant a zavinil těžké zranění. Celou svou bytostí se pak upne k odčinění svého selhání, uvědoměle přijme trest vězení a srdnatě snáší i šikanu ze strany spoluvězňů, kteří zesměšňují jeho ideové jistoty... Režisér Zbyněk Brynych natočil krajně trapnou a nevěrohodnou výpověď dunící prázdnými frázemi a neživotnými zápletkami. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (36)

gjjm 

všechny recenze uživatele

Socialistický pokus o vězeňské drama. Debilní, tj. nejenže nereálný, ale i debilní scénář, neobratné dialogy (nedodržují ANI větnou stavbu), příšerné herecké výkony (byť třeba Merunková nehrála zrovna špatně), nenápaditá kamera, příšerný střih. Ale jestli jste stejně jako já úchylní přes socialistickou kinematografii, nemusí vás to zbytečně lákat - není to ani směšné, ani zajímavé, jenom trapné. Nezajímavě podprůměrný film, pokud se nechcete podívat na socialistickou reklamu na vězení (což jsem vlastně chtěl, čili má divácká očekávání byla naplněna :). ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Této socialistické pohádce chybí postavy hodné uvěření, děj hodný záznamu a jakýkoli jiný než historický důvod ke sledování. 1) Film je vpravdě příšerný. Ale z jakéhosi zvrhlého masochistického důvodu jsem vydržel až do konce. Nechcete se uklidnit hrou v dámu? 2) Nejvíce mě dostalo, jak moudrému otcovskému kapitánovi chodí dopisy vděčných propuštěných. 3) Pěkně si zahrál 24letý Jiří Lábus (spoluvězeň Jan Tomáš). 4) A na závěr to nejlepší. Na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu v roce 1975 byl snímek nominován na Zlatou záchodovou mušli pro nejlepší film. To mě fakt podrž! ()

Reklama

PatoP 

všechny recenze uživatele

K tomuto dielu som pristupoval s veľkými obavami, pretože som sa na viacerých miestach dočítal, že je to dosť zlý film. O to viac som bol príjemne prekvapený. Príbeh je zaujímavý, aj herecké výkony sú dobré od Svatopluka Matyáša, cez Zdeňka Kryzánka až po Jiřího Lábusa. Jediný, ktorý mi tu nesedel bol Miroslav Zounar, ktorému na rozdiel od Lackoviča, takého grázla nikdy neuverím. ()

cariada 

všechny recenze uživatele

Těžko to hodnotit, jako něco naprosto neznámého bych možná šel s hodnocením i výš. Ale po umělecké stránce je to hodně slabé. To že někdo spáchá zločin ( v opilosti nabourá není zločin v tom právém smyslu, ale následky bývají tragické a trest přijít musí) a přijme trest je správné. To že je to komunista a cpe to do hlav spoluvěznů je věc jiná. Nemá to tam jednoduché a dostává kapky, ale s tím si dokáže poradit a některé spoluvězně na svou stranu obrátit. S přátelí se s mladým zlodějem aut v podání Jirky Lábuse a s ním to zkouší pak i v civilu. Co mě ,ale vyloženě přišlo hloupé, bylo setkání a poměrně přátelské s tím chlápkem co ho srazil a šel za to do báně. Chlápek chodí o hůlce nebot mu to špatně srostlo a baví se jako by nic. To už bylo hodně přehnané. A závěrečný happy end se ještě nechal. No viděl bych to tak na 45% . Za zmínku stojí spoluvězni Zounar či Lackovič a jejich "koupelna" ()

mh.mail 

všechny recenze uživatele

30% — Na filmu mě zaujalo především to, že hlavní hrdina porazil člověka a asi za 14 dnů byl soud a hned šel sedět. Ne jako dneska až třeba po roce nebo ještě delším čase. Jinak ta linka s tím, jak zůstal uvědomělým komunistou i v kriminále a po vyloučení ze strany a jak si dokázal naklonit i některé spoluvězně, byla dost umělá. A závěr byl už úplně z říše sci-fi. ()

Zajímavosti (5)

  • Natáčelo se v bývalé panelárně v Mostě, kde skutečně pracovali i vězni z Bělušické věznice. Dnes na jejím místě stojí obchodní dům Tesco. (Lajty)
  • Fotbalový stadion, jenž se objeví ve filmu, je stadion FK Viktoria Žižkov. (Lajty)
  • Exteriéry se natáčely mmj. také v Praze - Hostivaři, v hlavním vstupu do bývalého hotelového komplexu Vltava (Weilova 2), dnes nezrekonstruovaných kolejí UK. (NinadeL)

Reklama

Reklama