Tiché místo: První den

• USA A Quiet Place: Day One (více)

Sam (držitelka Oscara Lupita Nyong'o) původně vyrazila do New Yorku na jednodenní výlet. Protože někteří lidé mají nehoráznou smůlu, vybrala si den, kdy přiletěli. Obřímu hmyzu podobní mimozemšťané okamžitě začali dávat lidem najevo, že je jen otázkou času, kdy přestanou být pány tvorstva. Ti, kterým se podaří přežít první vlnu útoků, zjišťují, že jedinou ochranou proti vetřelcům je zůstat naprosto potichu. To se snadno řekne, ale těžko realizuje, obzvlášť v nejhlučnějším městě na Zemi. New York se rázem mění v obří past, ze které se všichni snaží co nejrychleji a nejtišeji uniknout. Sam prchá společně s Ericem (Joseph Quinn), cizím chlapem, na něhož náhodou narazila ve snaze někam se schovat. Ve dvou se to sice lépe táhne, na druhou stranu ale exponenciálně vzrůstá hrozba, že vám unikne nějaké slovo, do něčeho vrazíte, něčím zachrastíte… A oni čekají. (Cinemart)

HarryCameron

Za mňa ide o najslabší film z "tichej" série. Namiesto kvalitného hororu alebo aspoň nervydrásajuceho thrilleru som videl (takmer) psychologickú drámu o smrteľne chorej žene. A k tomu najflegmatickejšia mačka na svete, ktorú viac zaujímala myš než vraždiace monštrá. Hviezda navyše len za zaujímavú scénu v kanáli odohrávajúcu sa pod vodou. ()

Merotren

Prakticky s tím mám stejný problém jako u Part II. Materiál se vyčerpal už u jedničky a nevidím důvod, proč by se v tomhle mělo pokračovat. Nikam se to neposouvá. Co to ale o krapet sráží ještě víc než minule je slabý příběh a nezajímavé, navzdory tomu skvěle zahrané postavy (Lupita skvěle předvádí, jak z mála dialogů pomocí mimiky vydolovat maximum). Řemeslně dost dobře zpracovaný, ale to je tak vše. Určitě se někdy v budoucnu dočkáme dalších příběhů z tohohle světa, byly by hloupí, kdyby ne, ale já bych se bez toho klidně obešel, stejně jako u Part II a Day One. 6,5/10 ()

Pohanka.T

První dva díly si vystačily prakticky beze slov a i když jsme o hlavních postavách prakticky nevěděli nic navíc, i tak filmy skvěle vybudovaly napětí a žádná z postav vám nebyla úplně jedno. Najednou se tvůrci rozhodli vás zahltit spoustou zbytečných informací a stejně je vám snad až na kočku jedno, jestli kdokoliv umře. Jak by to taky mohlo být jinak, když je to jedno i samotným postavám. Věci, které fungovaly v předchozích filmech, jsou pryč a místo toho jsme dostali průměrnou lekačku plnou absurdit a nelogických návazností na to, co víme z předchozích filmů. Promrhaný potenciál. ()

lisak81

Jako fanda celé série A Quiet Place jsem se na třetí díl strašně těšil, ale úplně mě nepotěšil. Z prvních dvou dílů jsem byl nadšený a doufal jsem, že se dozvím víc o příchodu/původu mimozemšťanů a že to celé univerzum posune někam dál. Tady mi ale přišlo hodně promeškaného potenciálu. Například scéna s "vejci" mohla k celému lore série hodně přidat. Nebo hlavní hrdinka trpící nějakou smrtelnou chorobou, která se tak nějak obětovala/neobětovala. S tím se dalo určitě líp pracovat a tak bych si z filmu neodnesl jen to, že hrdinka prostě chtěla svojí pizzu, jak neopomenula od úplného začátku opakovat stále dokola. Celková atmosféra filmu ale dobrá, jen chvílemi trochu kýčovitá až nudná. Celkově to na mě působilo trochu nedotaženě, ale měl jsem asi po shlédnutí předchozích dílů až moc velká očekávání. ()

sigfrie

Tichá krása. Jemnost slov i tónů uprostřed zmaru. Nelogičnosti tam byly podle mne schválně, protože tím tvůrci chtěli dát poměrně jasně najevo, abychom si nevšímali podružností, ale asi něčeho jiného. Komorní drama, které mě drželo připoutaného vědomím od začátku do konce. ()

Stepan.Frank

První dva díly od Krasinskiho mám poměrně rád. Jedná se o skvělé žánrovky a velmi poutavě se v nich pracuje s provedením ústředních monster. Co se týče nového prequelu, který Krasinski pouze produkoval, tak jsem dostal spíše pravý opak toho co jsem očekával. Když jsem šel do kina, čekal jsem skutečně průběh prvního dne, jak samotný název napovídá, a případně nějaké prohloubení mytologie samotných monster. Nečekal jsem nutně odhalení toho jak se na naši planetu dostali a proč tu vlastně jsou, spíše by mi stačilo nějaké prohloubení toho jak se chovají a případně odhalení nějakého nového prvku, o kterém jsme se v hlavní sérii neměli ještě šanci dozvědět. Nic z toho ovšem není náplní tohohle filmu, místo prvního dne, při kterém by občané New Yorku museli postupně zjišťovat jak monstra fungují a jak přežít jejich útoky, je ve filmu hned několik prvních dnů po samotné invazi. Po jedné úvodní scéně lidé hned vědí co dělat aby o nich monstra nevěděla, což je škoda, jelikož jsme přišli o scénu kde by na to jedna z postav postupně přicházela. Na nějaké prohloubení mytologie tu také nedojde a spíše se jedná o to samé co jsme již viděli, jen s partičkou jiných postav a v jiném zasazení. A Quiet Place: Day One je spíše velice komorní příběh o dvou hlavních postavách, který sám o sobě funguje velice dobře, a samotná apokalypsa je spíše jen kulisa, která se odehrává na pozadí tohohle příběhu. Na jednu stranu je to škoda, jelikož film o prvním dnu téhle invaze měl obrovský potenciál. Mohlo jít skutečně pouze o první hodiny útoku, kdy probíhá naprostý masakr a lidé se teprve snaží přijít na to, jak přežít v téhle apokalypse. Na druhou stranu je příběh dvou ústředních postav poměrně dost silný a táhne celý film dopředu. Pokud vám tedy stačí další příběh z tohohle světa, pouze s jinými postavami a v jiném zasazení, budete s filmem spokojeni. Já osobně jsem spíše lehce zklamán, jelikož si myslím, že tenhle koncept měl velký potenciál, který v tomhle snímku nebyl tak moc naplněn. Nicméně se ani zdaleka nejedná o špatný film a budu se těšit na třetí část hlavního příběhu, ve kterém se snad již mytologie o něco málo prohloubí. ()

MovieTom

V novém Tichém místě se nám představí zcela nový hrdinové a sledujeme s nimi první den příchodu monster, ač teda se v prvním dni odehrává jen asi cca deseti minutový začátek, což je opravdu škoda. Dále se místo odlehlých a opuštěných míst podíváme do hlučného New Yorku, jenže ani tohohle nového prvku se moc nevyužívá. Další drobnou výtku směřuji opět k začátku, protože se tu lidé jen tak z ničeho nic hned dozvědí, že mají být potichu a že monstra neumějí plavat. Každopádně se zde o nich opravdu skoro nic nedozvíme, až tedy na jednu maličkost uprostřed filmu. Ale upřímně já se snad ani nic dozvědět nepotřebuji, a tak mi to svým způsobem nevadí. Celkově ale film příjemně utekl, dokázal zabavit a nejednalo se o typický příběh záchrany ve smyslu musíte se co nejrychleji dostat na tohle místo. Zároveň bylo i zajímavé sledovat hlavní hrdinku, která se vlastně ani nechtěla zachránit. Tenhle film tak vnímám jako příjemný návrat k mé oblíbené značce, který sice má pár chyb a rozhodně se svou kvalitou nevyrovná předchozím dílům, ale ani neurazí. 7/10 ()

Thesadovskej

Atmosféra oka, některé scény byly hezky natočené. Největší zápor filmu jsou jeho postavy. Bylo mi úplně jedno jestli přežijí, nebo ne. Scéna kdy postavy křičí do bouřky mi přišla extrémně funny :D, nemohl jsem si pomoct. Nehodnotím to zle, na dnešní dobu to celkem šlo. První dva díly byly daleko lepší. ()

IadyCaroline

Na prvním i druhém díle jsem byla v kině, a i když nevyhledávám filmy české produkce a celkově jakékoliv, které mají pod 90 - 100 minut, vzhledem k dnešním cenám v multiplexech, tak do třetice mě moje zvědavost přesvědčila a v neděli večer se rozhodla navštívit biograf...a ejhle...spokojenost. Od první chvíle až do konce seděla Karolínka napnutá jak struna, výkony herců mě neskutečně přesvědčili, chemie mezi ústředním triem (holka, kluk, kočka) perfektní a dokonce i nějaké momenty k doplnění "A Quiet Place" fiktivního světa, sečteno, podtrženo, mělo to vše! Nad moje očekávání, 70% a za výkon kočky (s přihlédnutím, že jsem kočkomilka) čtyři hvězdy zaslouženě. ()

sun.eagle

Druhý pokus vytěžit námět a originalitu skvělé jedničky, tentokrát zasazen do New Yorku, což slibovalo hutný zážitek, boužel tady to posrali na celé čáře, nevyužít kulisy NYC pro prvotní záběry invaze a jen to odbýt mlhou a prachem je trestuhodné a tohle tvůrcům neodpustím. Protože to byla ta nejsilnější karta co měli, pak už to bylo jen staré známé a už okoukané tiché našlapování a čekání na nechtěný randál, aby se mohl MZák napapat. Obávám se že tahle série jen tak neskončí, a dočkáme se dalších dílů, který ten odkaz skvělé jedničky ještě více rozmnělní. ()

lubosco

Vcelku dobré scifíčko s trochu strohým obsadením a pomerne skúpe. Napínavých momentov je tam pomenej, inoplanéťania sa len mihajú po srcreene, ale nesrší z toho tá pravá emócia, ktorú by som očakával. Rovnako to platí pre hlavných hrdinov - žena niekde na pokraji smrti, o ktorej už vopred asi vieme ako skončí, nevzbudzuje v divákovi nejaké väčšie sympatie, ani s ňou nepreživa jej traumy. Muž na ktorého natrafí je úplne to isté. Preto ich vzájomný vzťah, aj keď sa nejako vyvíja, neohúri, a záver neprináša očakávané poškrabkanie v krku. Mohlo to byť lepšie, začiatok "druhého dielu" naznačil ten vpád slepých mimozemšťanov, ale tento prequel tú laťku bohužiaľ podliezol. ()

bycer odpad!

Aneb jak zabít skvělý potenciál, který tak pečlivě budovala jednička a dvojka. Totálně vše špatně. Jdu si dát pizzu ()

Furor

Čakal som od filmu viac, potenciál s počiatkom invázie tam bol, no nakoniec s konceptom “prvého dňa” pracoval len povrchne a skĺzol tak k podobnosti k prvým dvom dielom. Dej nie je nijako osobitý, miestami som sa, bohužiaľ, nudil. 5/10 ()

Lafrankoni

Dalsi slaboduchy pokus Netflixu vytvorit, v kvalitnej kinematografii sa tomu hovori film. Stale ta ista kamera, stale ten isty uhol natacania, stale ten isty scenar. Niekedy mam pocit, ze aj herci su ti isti. Netflix nevie nicim prekvapit. Za tie prachy, co sa tam tocia, by clovek ocakaval aj nejaky iny namet. Taky, ktory vie vtiahnut divaka do deja. K tomu este nesympaticka Lupita Nyong'o, co vyzerala ako nejaka africka samanka potreta vapnom po tvari, ktora sa pripravuje na vecerny ritual v miestnej komunite. Hroza des.  /30% ()

Hexx

Snad prvně v hodnocení jsem prostě "wostrej" a musím dát dvě. Mrzí mě to, ale nemůžu jinak, je to zasloužené. Oproti předchozím dílům prostě ztrácí a nelze zkrátka se jen "domáhat" napětí skrz problematiku, která nám je již poměrně dobře známá a snažit se vymačkat strach jen z představivosti zde jaksi úplně nefunguje. Pořád je to ale slušná podívaná, ale oproti prvním dílům nebe a dudy. ()

Asgard

No jéje, už snad hrozilo, že tahle série zůstane dobrá a kvalitní, ale První den to zažehnal! Kromě arachnoidních bestií snad nemá film s předchozími díly nic společného, a my se tu hodinu a půl díváme na nudnou melancholickou slátaninu plnou nesympatických herců, u kterých snad jen čekáte, kdy už někdo z nich chcípne. ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Hugh Jackman a smrt Robina Hooda?

Hugh Jackman a smrt Robina Hooda?

06.05.2024

Vzniklo už dost filmů o Robinu Hoodovi? Jak se zdá, tak ne. Tento by mohl však poměrně vybočovat z řady. Chystaný snímek The Death of Robin Hood by se totiž měl vracet ke známé legendě o králi… (více)

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů