Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Hlavní roli ve snímku The Bedford Incident hraje posedlost, která bývá v srdci lovce nezvladatelná a nezáleží zda lovec nahání divou zvěř či sovětskou ponorku v době studené války. Posedlý kapitán (Richard Widmark), velitel americké válečné lodi jménem Bedford, která křižuje výsostné vody u pobřeží Grónska, neuváženě a tvrdohlavě pronásleduje sovětskou ponorku s cílem, donutit ji vyplout na hladinu a přiznat narušení chráněného prostoru. Jeho počínání sleduje novinář (Sidney Poitier), kterého podivná minulost kapitána zajímá. Situace se vyhrocuje, kapitán přivádí loď i posádku do kritické situace, která končí tragedií. Za zmínku stojí nápadná podobnost děje s filmem "Bílá velryba" z roku 1956, kde podobnou roli posedlého kapitána Achaba ztvárnil Gregory Peck. (Kimon)

(více)

Recenze (21)

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Napínavé, to je to nejlepší slovo. Pokud si někdo stejně jako já myslel, že byl Gene Hackman v Krvavém přílivu naprosto nejdrsnější kapitán, který na nic nebere ohledy, tak doporučuji kouknout se na výkon Richarda Widmarka. Ten naprosto kraluje celému filmu. Poitier jako pisálek je spíš vtipnou vložkou, krom konverzační přestřelky při důvěrném rozhovoru s kapitánem. No a překvapivý je i naprosto nehollywoodský závěr. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Nerad davam debutom vysoke hodnotenia, ale tu proste musim. Reziser James B. Harris natocil vyborny film, u ktoreho mozno kludne najst paralely s Bilou Velrybou a kapitanom Achabom. Akurat na rozdiel od Bile Velryby tu chyba Orson Welles, ze jo. Paci sa kmi myslienka, ze nezalezi na tom, ci masozrava fauna nahana svoju obet alebo posadnuty kapitan bojovej lode nahana sovietsku ponorku, princip je ten isty. Richard Widmark tentokrat hra namiesto Gregory pecka, a nijak teda nezostava, hoci The Bedford Incident je o cosi mladsi film nez Bila Velryba. Okrem Widmarka tu hral aj Poitier /In the Heat of the Night, Hadej kdo prijde dnes na veceri/ a Martin Balsam /Psycho/. A ked som pozeral film, taxa mi zdalo, ze Widmark si urobil z ztej ponorky fetis, s takym odhodlanim ju sledoval : 98 % ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Nevidieť Fail Safe a nevedieť, že tu bol už rok predtým, bol by som z tejto pomalej drámy v ľadových vodách určite viac nadšený. Herci sú samozrejme brilantní, treba vyzdvihnúť aj príklon tvorcov "západniarov" k pacifizmu v období celkom slušne vyhrotenej situácie studenej vojny. Do sovietskej ponorky sa ale nepozrieme, napätie sa tak príliš nebuduje, atmosféra je ale dokonalá. Niektoré dialógy a rozhovory postáv sú možno dlhšie ako by stačilo. Nechcem tvrdiť, že viac akcie a väčšie tempo by filmu pomohlo, to by bolo príliš prvoplánové, viď bezchybný Fail Safe, kde všetko v tom pomalom tempe a komornej atmosfére skvele fungovalo. 70% ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Ano, jistá paralela s Bílou velrybou by se tu dala najít. Hvězdné trio Widmark, Poitier a Balsam je jistě jedním z lákadel ke zhlédnutí tohoto snímku, čemuž může napomoci též doplnění o mladého Donalda Sutherlanda. Atmosférou, výkony hlavních aktérů a samotým závěrem je The Bedford Incident hoden slušných 4*. ()

Marek06 

všechny recenze uživatele

Výborný thriller z období studené války. Richard Widmark tu hraje posedlého amerického kapitána pronásledujícího sovětskou ponorku. Podobnost s Bílou velrybou je jasná a i když jsem tušil, jak to dopadne, celý film jsem si vychutnal a konec mě úplně rozsekal. Škoda, že Bedfordský incident není moc známý (k dnešnímu dni 124 hodnocení), zasloužil by si, aby ho vidělo víc lidí. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (6)

  • Jak se činy kapitána Finlandera (Richard Widmark) stávají posedlejšími, Munceford (Sidney Poitier) mu řekne: „Teď nelovíte velryby!“ To je odkaz na kapitána Achaba, cílevědomého kapitána velrybářské lodi z románu „Moby Dick“ od spisovatele Hermana Melvilla, jehož posedlost vede ke zničení jeho posádky a na níž byla postava kapitána Finlandera založena. (Marek06)
  • Film je inspirován skutečnou událostí z října 1962 z Karibské krize, kdy byla sovětská ponorka B-59 v Atlantském oceánu pronásledována americkým námořnictvem. Torpédoborce začaly shazovat cvičné hlubinné nálože, aby přinutily ponorku k vynoření. Američané si nebyli vědomi toho, že ponorka byla vyzbrojena jaderným torpédem T-5. Vzhledem k tomu, že B-59 byla několik dní mimo kontakt s Moskvou, kapitán Valentin Grigorjevič Savitskij si myslel, že začala třetí světová válka a chtěl zbraň odpálit. S tím ale museli souhlasit i další dva nejvyšší důstojníci na palubě, Ivan Semjonovič Maslennikov a Vasilij Archipov. Archipov s útokem nesouhlasil a přesvědčil Savitského, aby se vynořil a čekal na rozkazy z Moskvy. (Marek06)
  • Ve filmu se neobjeví žádná žena. (Marek06)

Související novinky

Zemřel Donald Sutherland

Zemřel Donald Sutherland

20.06.2024

Přichází velmi smutná zpráva ze Spojených států. Ve věku osmaosmdesáti let odešel americký filmový velikán a plodný herec s přibližně dvěma stovkami filmových a televizních rolí na svém kariérním… (více)

Reklama

Reklama