Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nechvalně proslulý Josef Jelínek, zvaný Harry, se do povědomí české prvorepublikové veřejnosti zapsal oslnivou dráhou podvodníka mezinárodního formátu. Exkluzivní obchod (podvod) s prodejem hradu Karlštejn mu tehdy vynesl třicet tisíc dolarů v podobě zálohy na odprodej „jeho“ hradu. V tomto filmu však nejde o rekonstrukci případu na základě historických skutečností. Základní fakta jen posloužila autoru G. Oplustilovi jako námět komedie, kterou pro televizi v roce 1981 natočil režisér V. Hrubín. Píše se rok 1946 a příběh nás zavádí do jednoho výtečného baru mezi postavy pražské galerky. Profesionální podvodník, všeobecně nazývaný „Inženýr“ (O. Kaiser), se vsadí s kapsářem Franzem (J. Lábus), že bohatému Američanovi (A. Januš), který je momentálně v Praze, prodá hrad Karlštejn… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (95)

Radiq 

všechny recenze uživatele

Magické obočí! Skvělej Císler, perfektní Lábus a ještě lepší Kaiser. Až na ty debilní hudební čísla tomu není skoro co vytknout. Teda je, ale libilo se mi to - samej známej skvělej ksicht. Podfukářskej film, kterej má všechny znaky podfukářskýho filmu (uplně mi to připomnělo některý díly seriálu Podfukáři). "Co na mě klepeš? Jsem snad dveře?" ()

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Abych řekl pravdu, tak mně to moc nezaujalo a po většinu filmu jsem se spíše nudil. Čekal jsem větší legraci, ale Jirka Cízler mi tam vyloženě vadil. Vlastně celé herecké obsazení pro mně nevyznělo jako příliš šťastné. Nezajímavý a nezáživný film. Sem tam veselá hláška a originální podvod, který ovšem taky nevymyslel scénárista, ale který se skutečně odehrál. Prostě mi přišlo, že se s tím dalo udělat víc a nadějná věc tak zůstala pohřbena. Pouze průměrný film, který si dlouho nezapamatujete. 50% ()

Reklama

Cibulka_C 

všechny recenze uživatele

Je to super film s Oldřichem Kaiserem ve vážné roli, takže? 🤍 Písničky jsou kapitola sama o sobě, občas jsem trpěla, ale jsou to osmdesátá léta, v té době byly písničky všude a ve všem... a tady to bylo naprosto v pořádku. 😏 Nesmím zapomenout zmínit geniální mimiku a snobské chování Oldřicha Kaisera, plus ty nagelovaný vlasy, díky kterým na mě působil ještě víc arogantně. slay 🫦 Taková “lehce nad” československá komedie, která perfektně znázornila dobu podvodníčků. - Například Jiří Lábus ve své roli vypadal chvílemi až moc přirozeně ehm. :) Smích Jiřího Císlera mě nepřestává iritovat ani v tomhle filmu. Fakt mi stačí se na něj jen podívat a už mě se…   - a ještě ze zajímavosti, Oldřich Kaiser v roce 1982 v rozhovoru pro časopis Pionýrská stezka, na otázku „Která role se vám líbila nejvíc?“ odpověděl právě Harryho Jelínka. Takže pokud máte rádi Oldřicha Kaisera hrajícího snoba, neustále s cigaretou v puse nebo podivný smích Jiřího Císlera, stojí za to si ho pustit a čekat na konec, na to malé pivo. hodně deep závěr 😏 ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Tak na tohle měli někteří Češi talent vždycky! Vymýšlet nejrůznější kšefty a "akce", ač už v reálním životě (ve stínu Harryho Jelínka stojí rovněž podnikavý Viktor Lustig z Hostinného, který takhle prodal i Eiffelovku v Paříži) nebo v podobě námětu do filmu (v tomto případě vlastně obojí dohromady). Jinak docela slušná zábava, na které je zajímavé vizuální spracování módy retro šantánů, kabaretů a swingových večírků. Jedním z kladem snímku jsou právě písňové výstupy v podání Laďky Kozderkové, Vladimíra Hrubého a Stanislavy Bartošové. Mezi tou celou plejádou podvodníčků a komediantů září nejvíc Jiří Císler, vedle jeho zajímavé úvodní písničky je nezapomenutelná především scéna s vtipným telefonátem v angličtině. Potěšili Jiří Holý (advokát) a Josef Somr (továrník). Oldřich Kaiser je zde k vidění v jedné z těch slušních rolích, i ten Lábus, ač místy zbytečně trapný, se dal nakonec přežít. Pobavil velice zábavný a překvapivý konec aneb v každém kriminálním příběhu nemusí spadnout opravdová "klec". ;-) Podobné filmy: Vrchní, prchni!, Fešák Hubert, Radostný život posmrtný. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Duo Kaiser - Lábus bylo v osmdesátých letech na vrcholu a tak v tomhle filmu vidím jako hlavní snahu obsadit populární herce do komedie ,,pro všechny''. Ano, i já se tehdy díval na ta Televarieté, Silvestry atd.. kde mne právě oni většinou nejvíce bavili. Bohužel co se týče scénáře je tenhle film spíš bez myšlenky. Samotné ukradnutí Karlštějnu je vymyšleno úplně jednoduše (kastelán je odvezen do lesa a tam ponechán) bez nějaké hlubší zápletky. Kaiser tu bohužel většinu filmu dost přehrává a všelijak se coby hrabě pitvoří... Film je provázen blokem ,,písní a tanců'' což už mi tam vůbec nezapadlo. Pokud na oslavě v Jevanech hraje orchestr a je vokálně doprovázen, prosím. Fil se odehrává po válce a swing měl v hudbě hlavní slovo. Jenže ono se tam pak pěje i na jiných místech, například jednu celou píseň nám zazpívá nahý Lábus koupající se ve vaně. Proboha proč? Česky šišlající Američan mi také nijak nepřišel vtipný. Pokud je něco komedie, mělo by to mít nápad a humor. Ten jsem tu nenašel a to bohužel ani s celkem širokou plejádou tehdy populárních herců. Závěrečný chechtot Kaiseru u nádražního bufetu byl takovou trapnou tečkou za celou touto podivnou komedií. * * ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe a na hrade Karlštejn. (dyfur)
  • Oldřich Kaiser (Inženýr) s přihlédnutím ke svému tehdejšímu bujarému životnímu stylu ve zralejším věku řekl: "To bylo hezké natáčení, jak jsem se později dozvídal." (NIRO)

Reklama

Reklama