Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (258)

Oskar 

všechny recenze uživatele

Stará dobrá Anglie. Venkovské sídlo lorda Williama okupují desítky hostů, natěšených na budoucí hon, služebnictvo kmitá z místa na místo a všechen ten cvrkot pobaveně sleduje králoévna mraveniště Maggie Smithová. Místo jako stvořené pro čaj o páté a vraždu o půlnoci, co říkáte? Škoda, že k ní dojde až za osmdesát minut filmového času a že odhalení vraha není zdaleka nejzajímavějším dílkem skládačky. Co je třeba ocenit, je pohled do zákulisí staroanglických mecheche. Majordomové, lokajové, kuchařky a komorné stávají obvykle v pozadí příběhů a ke slovu se dostávají až při výslechu. Ale v Gosford Parku detailně sledujeme jejich život "pod schody", kde nenosí nehybné masky loajální mlčenlivosti jako v patře. Jako u všech Altmanových filmů ovšem platí, že kdyby z toho vyhodil třetinu postav, bude příběh hutnější a film lepší. 60 % ()

d-corso 

všechny recenze uživatele

Detektivní zápletka v této "detektivce" je záměrně zcela nepodstatná. Altman se věnoval především vykreslení a co největšímu příblížení ducha doby. A to se mu podařilo na výbornou. A tak mnohem více důležité, než-li linie příběhu jsou dopodrobna rozebrané třídní vztahy mezi jednotlivými, dočasnými obyvateli výletního zámku v časech předcházejících První světové válce. Onen zmíněný duch doby je podán se suverénní dokonalostí a nezapře v tomto ohledu příbuznost s vrcholnými Ivoryho filmy. ()

Reklama

Gary 

všechny recenze uživatele

Kecy Kecy Kecy, Vražda, Kecy Kecy, Konec. - To je děj Altmanova filmu. Nesmíte čekat napětí, nesmíte čekat humor, nesmíte čekat skoro nic, krom dobře napsaných textů. Nominace na Oscara za nejlepší film ? Ve jménech hlavních postav se začnete lehce orientovat až ke konci a některé sluhy pomalu nerozeznáte ani podle obličeje. Režisér nedokázal využít suverénnost Maggie Smithové, ani kvalitní herectví Michaela Gambona. Co se týče Owena, ten roli nehraje, ale odříkává. Zklamání oscarového favorita za rok 2001. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Poslední film velikána v režisérské branži, samotného Roberta Altmana, který si pozval početnou legii slušných nejen anglických herců, ale samotné herecké výkony, ačkoliv byli slušné, nedokázali odehnat od nudy, která mě po celý film nesnesitelně doprovázela. Celé by to mělo figurovat jako pocta románům od Agathy Christie a i tak to zní, respektive hodně to připomíná například příběh 10ti malých černoušků. Akorát s tím rozdílem, že vražda zde se zas tolik neřeší a ač se to snaží být anglicky vtipné, příde mi to spíš suché, ani ne trapné, ale spíše bez smyslu a podstaty vtipu. Krom toho je to dost komplikované a hektické pač zapamatovat si 32 lidí v jednom baráku se fakt nedá a i když je pár lidí sledováno více, jediný který mě dokázal zaujmout byl Clive Owen a to je vcelku škoda. Zase ale je fakt, že nebýt jeho, ani by nestálo na to se koukat, pač tyhle vyšší vrstvy, na které si herci hráli bitostně absolutně nesnášim. --- Proč někteří lidé vždy od života dostanou to co chtějí a na co sáhnou se promění ve zlato, zatímco jiní mohou potit krev a nic nemají... ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

První polovina filmu zabývající se životem smetánky a jejích sluhů byla výborná, a kdyby celý film probíhal takhle, vůbec by mi to nevadilo. Bohužel se po vraždě film poněkud rozklížil a korunu tomu nasadil Stephen Fry v roli až montypythonského detektiva. Jestli to měla být parodie, tak jsem jí moc nepochopil. I tak se ale jedná o povedený snímek a určitě si ho ještě někdy pustím znovu. P.S. Maggie Smith tady dokazuje, že je to Paní Herečka a tímto se definitivně zařadila do žebříčku mých oblíbenkyň. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (5)

  • V každé scéně je vždy přítomný nějaký sluha. (Teres)
  • Dva herci - Michael Gambon a Derek Jacobi - měli v době natáčení titul Sir, dvě herečky - Maggie Smith a Eileen Atkins - titul Dame. Dva další herci zmíněnáých titulů později také dosáhli. Jmenovitě se jednalo o Alana Batese a Helen Mirren. (KlonyIlony)
  • Žádný herec, který hrál sluhu, nebyl nalíčený. (Teres)

Související novinky

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (více)

Reklama

Reklama